Jak sobie radzić z zapaleniem dziąsła? Jakie są objawy i przyczyny tej nieprzyjemnej choroby?

Jak sobie radzić z zapaleniem dziąsła? Jakie są objawy i przyczyny tej nieprzyjemnej choroby?

Do najczęstszych schorzeń, które to dotyczą tkanki okołozębowej, z pewnością należy zapalenie dziąseł — inaczej gingivitis. Jest ono pierwszym etapem choroby zapalnej przyzębia i rozwija się w wyniku infekcji. Za zapalenie dziąseł odpowiedzialne są bakterie, które powstają na powierzchni zębów. Bakterie te produkują toksyny i to właśnie one doprowadzają do stanu zapalnego. Z uwagi na to główną przyczyną pojawiania się tej częstej choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej — to właśnie zaniedbanie jej stanu sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej, a w konsekwencji kamienia nazębnego. Wynika to z łączenia się bakterii ze śliną oraz resztkami spożywanych pokarmów, które z czasem się mineralizują. Kamień nazębny tworzy kolejne warstwy, które powoli doprowadzają do odpychania dziąseł od korzeni zębów. Wpychające się złogi pozwalają bakteriom i toksynom na dotarcie do konstrukcji zęba i korzenia, który umożliwia im utrzymanie się w żuchwie oraz szczęce – dlatego też dochodzi do zagrożenia stabilności samych zębów. Wszystko to sprzyja namnażaniu się licznych bakterii, które w takich warunkach mają doskonałe warunki do rozwoju. Wspomniane już toksyny uszkadzają sąsiednie tkanki. Zwiększająca się produkcja toksyn doprowadza do rozwoju stanu zapalnego i symptomów mu towarzyszących.

Jak już wspomniano, zapalenie dziąseł wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Chociaż wielu pacjentów zmagających się z nim mówi, że każdego dnia myją zęby rano i wieczorem, to niestety, przeważnie technika ich mycia jest niedoskonała — zęby szczotkowane są za krótko oraz niedokładnie. Często zapomina się o używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Dopiero one w połączeniu z myciem zębów pozwalają na jak najpełniejszą higienę jamy ustnej i na uniknięcie problemów z tym związanych.

Nieleczone zapalenie dziąsła jest stanem prowadzącym do innych chorób

Nie można zapominać, że nieleczone zapalenie dziąseł jest poważnym stanem, który może doprowadzić do dalszych, groźnych w skutkach chorób. Wśród nich należy wymienić paradontozę, która lekceważona może stać się przyczyną wypadania zębów. Utrudnienie stanowi fakt, że zapalenie dziąseł zazwyczaj ma przebieg bezbolesny i sprawić to może, że nie zauważymy zmian chorobowych. Tym istotniejsze jest, aby już po zaobserwowaniu pierwszych symptomów udać się do dentysty. Lekarz będzie w stanie odpowiednio ocenić stan dziąseł oraz zaplanować właściwe leczenie. Warto przy tym pamiętać, że jeśli odpowiednio szybko się zareaguje już przy pierwszych objawach, to uniknie się wszelkich poważniejszych konsekwencji.

Choroba ta dotyczy wielu osób. Zapalenie dziąseł to nic innego jak stan zapalny, który dotyka dziąseł. Wśród pierwszych, alarmujących objawów można wymienić:

  • osłabienie dziąseł;
  • krwawienie dziąseł;
  • tkliwość;
  • ból.

Z uwagi na to, jeśli zauważymy w trakcie szczotkowania zębów krwawienie z dziąseł oraz to, że są one obrzęknięte i/lub zaczerwienione, warto umówić się na wizytę do dentysty. Innym sygnałem, prócz bólu, który skłonić nas powinien do podjęcia działań, jest zaobserwowanie osadzającego się na dziąsłach albo na wewnętrznej stronie policzków białawego nalotu. Naloty takie ściśle łączą się z infekcjami, które mogą mieć podłoże:

  • grzybicze;
  • bakteryjne;
  • wirusowe.

Jednym z pierwszych symptomów zapalenia dziąseł, tak jak w przypadku innych chorób jamy ustnej, jest ból

Do pierwszych symptomów, które pojawiają się przy schorzeniach jamy ustnej, należy ból. Nie wolno zapominać, że może mieć on u podłoża wiele poważnych przyczyn, dlatego też nie powinno się go bagatelizować. Ból może stanowić przesłankę do podjęcia natychmiastowej interwencji medycznej. Za sam ból zębów oraz w jamie ustnej odpowiedzialne mogą być:

  • nadwrażliwość zębów na produkty, które są gorące, zimne, a także kwaśne;
  • próchnica;
  • pęknięcie szkliwa;
  • paradontoza — czyli stan zapalny dziąseł;
  • utrata zęba;
  • uszkodzenie nerwów, które umiejscowione są w jamie ustnej;
  • zanikanie dziąseł — a więc odsłonienie szyjek zębów, co w konsekwencji prowadzi do zagrożenia korzeni zębów oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a w szczególności sprzyja to wnikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych;
  • zabieg dentystyczny, który został nieprawidłowo przeprowadzony — w jego trakcie mogło dojść do podrażnienia samej miazgi zębowej, czyli struktury znajdującej się w środku zębów. Struktura ta jest silnie ukrwiona oraz unerwiona.

Utrudnienie stanowi fakt, że zapalenie dziąseł zazwyczaj ma przebieg bezbolesny i sprawić to może, że nie zauważymy zmian chorobowych. Tym istotniejsze jest, aby już po zaobserwowaniu pierwszych symptomów udać się do dentysty.

Jeśli ból odczuwany jest w szczególności w obrębie dziąseł, to zazwyczaj wywołany jest on przez:

  • choroby infekcyjne dotykające dziąsła, a więc zapalenie dziąseł;
  • uszkodzenia o charakterze mechanicznym, takie jak rany oraz rozcięcia;
  • odleżyny, które powstały od protez.

Samo zapalenie dziąseł niekiedy łączy się z gospodarką hormonalną i na tej podstawie można wyszczególnić 5 rodzajów zapaleń dziąseł:

  1. Zapalenie dziąseł okresu dojrzewania.
  2. Zapalenie dziąseł, które pozostaje zależne od przyjmowanych doustnych środków antykoncepcyjnych.
  3. Pojawiające się w trakcie klimakterium.
  4. Zapalenie dziąseł międzymenstruacyjne oraz w trakcie menstruacji.
  5. Zapalenie dziąseł podczas ciąży.

Przeczytaj o przyczynach zapalenia dziąsła

Myjąc zęby, warto zawsze pamiętać o takich etapach, jak: