Agorafobia to zaburzenie psychiczne, które powoduje nadmierny strach przed pewnymi sytuacjami. Niektóre osoby mogą nawet unikać wychodzenia z domu. Agorafobię można leczyć za pomocą terapii, która obejmuje leki, terapię poznawczo-behawioralną i zmiany stylu życia. Im wcześniej otrzymasz diagnozę i leczenie, tym bardziej prawdopodobne jest, że leczenie będzie skuteczne.
Czym jest agorafobia?
Agorafobia to zaburzenie lękowe, które powoduje intensywny strach przed przytłoczeniem lub niemożnością ucieczki lub uzyskania pomocy. Z powodu strachu i niepokoju osoby cierpiące na agorafobię często unikają nowych miejsc i nieznanych sytuacji, takich jak:
– Duże, otwarte obszary lub zamknięte przestrzenie.
– Tłumy.
– Miejsca poza domem.
– Transport publiczny.
Jak powszechna jest agorafobia?
Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny agorafobii. Jednak często wiąże się ona z istniejącym zaburzeniem panicznym. Zaburzenie paniki powoduje krótkie, intensywne ataki strachu bez konkretnego powodu. U około jednej trzeciej osób cierpiących na zespół lęku napadowego rozwija się agorafobia. Agorafobia może jednak występować samodzielnie.
Objawy i przyczyny
Jakie są objawy agorafobii?
Każdy czasami doświadcza lęku. Jednak zaburzenia lękowe powodują nadmierne zmartwienia, które wpływają na codzienne czynności. Agorafobia może sprawić, że poczujesz skrajny strach i stres, co może spowodować, że będziesz unikać pewnych sytuacji. Objawy agorafobii są podobne do ataku paniki. Możesz doświadczać następujących objawów, gdy znajdujesz się w sytuacjach lub miejscach, które wywołują strach:
– Ból w klatce piersiowej lub przyspieszone tętno.
– Strach lub uczucie drżenia.
– Hiperwentylacja lub problemy z oddychaniem.
– Zawroty głowy lub oszołomienie.
– Nagłe dreszcze lub zaczerwienienie (czerwona, gorąca twarz).
– Nadmierne pocenie się (nadpotliwość).
– rozstrój żołądka.
Co powoduje agorafobię?
Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny agorafobii. Jednak często jest ona związana z istniejącym zaburzeniem panicznym. Zaburzenie paniki powoduje krótkie, intensywne ataki strachu bez konkretnego powodu. U około jednej trzeciej osób cierpiących na zespół lęku napadowego rozwija się agorafobia. Agorafobia może jednak występować samodzielnie.
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia agorafobii?
Czynniki ryzyka rozwoju agorafobii obejmują:
– Występowanie ataków paniki.
– Reagowanie na ataki paniki nadmiernym strachem i obawą.
– Występowanie innych fobii.
– Doświadczanie stresujących wydarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, napaść lub przemoc, zwłaszcza w dzieciństwie.
– Wrażliwość na lęk lub występowanie innych zaburzeń lękowych.
– Posiadanie krewnego cierpiącego na agorafobię.
Diagnoza i testy
Jak diagnozuje się agorafobię?
Jeśli uważasz, że cierpisz na agorafobię, a lęk przeszkadza Ci w codziennym życiu, powinieneś porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Jeśli obawiasz się osobistej wizyty w gabinecie lekarskim, możesz umówić się na wizytę telefoniczną lub wideo.
– Czy stresujesz się wychodzeniem z domu?
– Czy są jakieś miejsca lub sytuacje, których unikasz ze strachu? Dlaczego wywołuje to u Ciebie strach?
– Czy polegasz na innych przy robieniu zakupów i załatwianiu spraw?
Lekarz może zdiagnozować agorafobię na podstawie Twoich objawów, częstotliwości ich występowania i ich nasilenia. Ważne jest, aby być otwartym i szczerym ze swoimi lekarzami. Twój lekarz może zdiagnozować agorafobię, jeśli spełniasz określone standardy opracowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Aby zdiagnozować agorafobię, osoba musi odczuwać skrajny strach lub panikę w co najmniej dwóch z poniższych sytuacji:
– Korzystanie z transportu publicznego.
– Przebywanie w otwartej przestrzeni.
– Przebywanie w zamkniętej przestrzeni, takiej jak kino, sala konferencyjna lub mały sklep.
– Stanie w kolejce lub przebywanie w tłumie.
– Samotne przebywanie poza domem.
Postępowanie i leczenie
Jak leczy się agorafobię?
Leczenie agorafobii zwykle obejmuje połączenie metod leczenia:
– Psychoterapia (terapia rozmową).
– Leki.
– Zmiany stylu życia.
Psychoterapia
Terapeuta może pomóc Ci uporać się z lękami. Korzystając z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), pracownik służby zdrowia może pomóc Ci rozpoznać myśli, które wywołują u Ciebie niepokój. Następnie nauczysz się reagować w bardziej produktywny sposób.
Korzystając z technik relaksacji i odczulania, lekarz może poprosić Cię o wyobrażenie sobie przerażającej sytuacji i poradzenie sobie z uczuciami. Ostatecznie będziesz w stanie wziąć udział w czynnościach, które wywołują lęk, i będziesz wiedzieć, jak zarządzać swoimi emocjami. Z czasem terapia może nauczyć twój mózg myśleć i reagować w inny sposób.
Leki
Twój lekarz może również zasugerować leki zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Leki te mogą leczyć depresję i zaburzenia lękowe.
Zmiany stylu życia
Poniższe zmiany stylu życia mogą również pomóc Ci w radzeniu sobie z agorafobią:
– Unikaj alkoholu, kofeiny i innych substancji.
– Stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.
– Regularnie ćwicz.
– Ćwicz ćwiczenia oddechowe.
Jak mogę nauczyć się radzić sobie z agorafobią?
Dbaj o siebie, przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami i ćwicz techniki, których nauczysz się od terapeuty. I nie pozwól sobie na unikanie sytuacji i miejsc, które wywołują lęk. To połączenie może pomóc Ci robić rzeczy, które lubisz, z mniejszym strachem.
Agorafobia może sprawić, że poczujesz strach i izolację. Ale dzięki leczeniu możesz poradzić sobie z objawami i prowadzić pełne życie. Jeśli agorafobia lub inne zaburzenie lękowe wpływa na Twoje życie, porozmawiaj z lekarzem. Otwarta, szczera rozmowa może doprowadzić do pomocy, której potrzebujesz.