Angina – zapalenie gardła, które może skończyć się fatalnie

Obecnie trwa okres spadku odporności i co za tym idzie wzmożonej aktywności wirusów i bakterii. Jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza są problemy z gardłem, takie jak: ból gardła, problemy z przełykaniem, powiększone węzły chłonne. O ile większość infekcji gardła (wywołanych głównie przez wirusy) nie jest groźna dla zdrowia – czasem występują takie zakażenia, które mogą spowodować groźne powikłania. Mowa tutaj o anginie ropnej wywołanej przez bakterie paciorkowce grupy A. Jak rozpoznać ten groźny dla zdrowia typ infekcji gardła, jak szybko wyleczyć anginę i uniknąć powikłań? Jak samodzielnie wykonać wymaz z gardła w domu?

Angina czy wirusowe zapalenie gardła?

Za około 90% wszystkich infekcji gardła odpowiedzialne są wirusy. Wówczas leczenie jest objawowe, nie stosuje się antybiotyku, który nie działa na wirusy. Zazwyczaj wirusowe zapalenie gardła trwa kilka dni i przechodzi samoistnie bez poważniejszych powikłań.

Pozostałe 10% infekcji gardła powodują groźne bakterie, m.in. Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A) odpowiedzialne właśnie za anginę ropną. W tym przypadku leczenie objawowe nie zda egzaminu!

Potwierdzone zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykiem, w przypadku anginy jest to Penicylina. W przeciwnym razie narażamy się na groźne powikłania takie jak m.in.: sepsa, gorączka reumatyczna, uszkodzenie serca czy ostre zapalenie ucha środkowego.

Jak rozpoznać anginę ropną – objawy anginy

Angina ropna atakuje nagle, głównie dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Powoduje silny ból, bardzo często pojawia się również gorączka.

Czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów anginy to około 10-96 godzin. Zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną błon śluzowych osoby chorej lub poprzez drogę kropelkową. Prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 25% przy kontakcie z osobą chorą.

Rozpoznanie anginy po objawach:

  • ostry ból gardła
  • problem z przełykaniem
  • gorączka (powyżej 38oC)
  • powiększone węzły chłonne, bolące węzły chłonne
  • biały lub szary nalot na migdałach
  • ogólne osłabienie, ból głowy
  • wymioty, ból brzucha

Przy anginie zazwyczaj nie występują objawy charakterystyczne dla tzw. przeziębienia, tzn.: katar i kaszel.

UWAGA na infekcje wirusowe przypominające anginę!

Istotnym problemem są infekcje wirusowe, które przypominają objawami anginę i bywają z nią mylone. Mowa tutaj na przykład o często występującej mononukleozie zakaźnej, którą wywołuje wirus EBV. Bywają przypadku, w których mononukleoza i angina bakteryjna wyglądają niemalże identycznie.

Pomylenie tych dwóch typów infekcji charakteryzujących się różną etiologią może skończyć się fatalnie. Podanie choremu dziecku antybiotyku na mononukleozę może spowodować szereg konsekwencji, takich jak:

  • osłabienie organizmu w walce z infekcją wirusową
  • negatywny wpływ na pracę narządów, główne wątroby
  • wyjałowienie flory jelitowej
  • czerwona, rozsiana po całym ciele wysypka

Ważną rolę w rozpoznaniu z jakim typem infekcji mamy do czynienia odgrywają badania laboratoryjne, takie jak wymaz z gardła oraz szybki test na paciorkowce. Wykonanie badań znacznie skraca czas leczenia i zwiększa jego skuteczność. Dodatkowo pośrednio chroni przed niebezpiecznymi powikłaniami. 

Testy na paciorkowce od lat są stosowane przez lekarzy podczas wizyty pacjenta, głównie w krajach zachodnich i skandynawskich. W Polsce, w niektórych poradniach są również wykorzystywane, warto zapytać lekarza o możliwość wykonania takiego testu.

Wymaz z gardła w domu – wystarczy 10 minut!

Od niedawna możesz samodzielnie sprawdzić, czy angina bakteryjna nie zaatakowała Twojego gardła. W aptekach pojawił się szybki, domowy test na paciorkowce STREP A’LERT®. Test posiada 96% wiarygodność, był stosowany przez lekarzy przez ponad 10 lat w 170 krajach na świecie.

netlekarz.pl

PAMIĘTAJ! Od prawidłowego rozpoznania przyczyny zapalenia gardła – zależy skuteczność leczenia!

Jak wykonać test samodzielnie w domu: