Badanie rezonansem magnetycznym kujawsko-pomorskie

Istnieją choroby oraz schorzenia, których nie da się zdiagnozować bez dokładnego badania. Rezonans magnetyczny pozwala lekarzom przyjrzeć się najgłębszym warstwom naszego ciała. Dzięki obrazowaniu MR możemy zatrzymać rozwój choroby oraz skutecznie ją wyleczyć. Dowiedz się, czym jest rezonans i gdzie możesz wykonać badanie?

https://netlekarz.pl

Rezonans magnetyczny – co to takiego?

Wielu pacjentów obawia się wykonania badania rezonansem magnetycznym. Wszystko w obawie przed szkodliwym promieniowaniem. Natomiast obrazowanie MR jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich rezonans nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Działa wykorzystując magnetyczne właściwości protonów w naszym organizmie, oraz komputerowo wygenerowanym falom radiowym. To właśnie one pozwalają na dobrej jakości obraz badanego miejsca. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas trwania obrazowania pacjent leży w swego rodzaju tunelu (rezonans magnetyczny). Ze względu na pracę cewek umieszczonych w urządzeniu, emituje ono dość duży hałas. Jednak dla zwiększenia komfortu, pacjent zakłada słuchawki wygłuszające. Czas trwania badania jest uzależniony od obszaru, które zostaje poddane diagnozie.

radioactive medical procedure

Wskazania do wykonania MR

Obecnie rezonans magnetyczny znajduje swoje zastosowanie w niemal każde dziedzinie medycynie. Pomaga zdiagnozować zaburzenia wzroku, choroby oczu czy tętniaki nawet takie, które umiejscowione są głęboko w mózgu. Tętniaki nie bez powodu nazywane są „tykającymi bombami”. Jest to bowiem patologiczna zmiana dotycząca poszerzenia się naczynia tętniczego. Stopniowo tętniak wypełnia się coraz to większą ilością krwi. Z czasem ściany naczynia ulegają znacznemu osłabieniu, w konsekwencji tętniak pęka. W momencie pęknięcia zdrowie, a nawet życie pacjenta jest poważnie zagrożone. Konieczna jest szybka interwencja lekarza. Choć tętniaki nie dają jasnych znaków swojego istnienia w naszej głowie. Do diagnozowania zmian w głowie, specjalistyczne placówki wykorzystują tzw. angio MR, który bada przepływ krwi. Takie pracownie z powodzeniem znajdziemy w Toruniu. Niektóre symptomy powinny jednak skłonić nas do konsultacji z neurologiem. Nawracające silne bóle głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, opadająca powieka. Wcześnie zdiagnozowany tętniak głowy, daje szanse na skuteczne wyleczenie i zmniejszenie ryzyka pęknięcia.

Elderly patient is scanned by MRI, CT scanner at modern hospital. Magnetic resonance examination. Doctor controls the process by pc programme from the control room

Gdzie i jak wykonać badanie?

Na badanie MR czy angio MR trzeba zgłosić się do pracowni rezonansu magnetycznego. Należy pamiętać, że tak specjalistyczne obrazowanie może być wykonane tylko i wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Lekarz rodzinny nie może skierować pacjenta na rezonans. Jeżeli lekarz kierujący zdecyduje o konieczności podania kontrastu, pacjent musi zgłosić się do pracowni na czczo. W innym przypadku nie ma takiej konieczności. Proces przygotowania do samego badania nie jest skomplikowany i nazbyt wymagający. Należy wypełnić stosowne dokumenty, w których informujemy pracowników rezonansu o przebytych operacjach, przewlekłych chorobach czy wszczepionych implantach. Niestety pacjenci z metalowymi elementami w ciele, nie będą mogli mieć wykonanego badania MR. Ze względu na silne działanie pola magnetycznego, metalowe implanty mogłyby się nagrzewać i przemieszać. Dlatego też ubiór pacjenta musi być odpowiedni, tj. nie zawierać żadnych metalowych elementów (zamków, guzików czy biżuterii). Robiąc obrazowanie MR, dajemy sobie szanse na rychłe zdiagnozowanie nawet najcięższych chorób. Wczesna diagnoza i wdrążenie leczenia są nadzieją na długie i zdrowe życie. Szukając placówek wykonujących rezonans magnetyczny, kierujmy się łatwą dostępnością terminów oraz najnowocześniejszym sprzętem.