Bakteryjne zapalenie pochwy, zwane również bakteryjną waginozą (ang. bacterial vaginosis, BV) to jedna z najczęściej występujących infekcji pochwy oraz sromu. W czasie zapalenia pochwy dochodzi do zaburzenia mikroflory pochwy, obniżenia liczby pałeczek Lactobacillus, wzrostu pH pochwy powyżej normy (powyżej 4,5, w skrajnych przypadkach do 7,0) oraz gwałtownego rozmnożenia bakterii beztlenowych, takich jak Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis, Prevotella spp. i Mobiluncus spp.

Głównymi przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, m.in. brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego pH pochwy wynoszącego 3,8-4,2. Podobnie jak w przypadku zakażeń grzybiczych (kandydozy), do czynników zwiększających ryzyko zakażenia należą:

  • częsta zmiana partnerów seksualnych,
  • przebyte zabiegi ginekologiczne,
  • wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna,
  • nieprawidłowa higiena osobista (m.in. irygacje, które naruszają mikroflorę bakteryjną pochwy).

Do najczęstszych objawów bakteryjnej waginozy zalicza się upławy o zabarwieniu białawym lub szarawym i nieprzyjemnym rybim zapachu, którym w niektórych przypadkach towarzyszy świąd. Czasem jednak chorobie nie towarzyszą żadne objawy, dlatego więc w diagnostyce bakteryjnego zapalenia pochwy pomocne jest badanie pH pochwy. Prawidłowy odczyn pH pochwy jest kwaśny i wynosi 3,8-4,2.

bakteryjne zapalenie pochwy

© Artemida-psy/Fotolia

Bakteryjne zapalenie pochwy, zwane także bakteryjną waginozą i niespecyficznym zapaleniem pochwy, jest aktualnie jednym z najczęstszych zakażeń pochwy

Na chorobę podatne są szczególnie aktywne seksualnie kobiety do 30. roku życia. Szacuje się, że rocznie na bakteryjną waginozę choruje więcej pacjentek niż na rzęsistkowicę i grzybicę. Z najnowszych badań wynika, że bakteryjne zapalenie pochwy stwierdza się u około 10-14% kobiet w wieku rozrodczym, a wśród ciężarnych kobiet odsetek zakażeń wynosi ok. 1-30%.

Przyczyną choroby jest przede wszystkim zanik prawidłowej flory bakteryjnej, w szczególności pałeczek kwasu mlekowego, a także rozwój mieszanej flory bakteryjnej. Bakteryjnej waginozie sprzyjają takie czynniki jak nieodpowiednia higiena osobista, stosowanie domacicznych wkładek antykoncepcyjnych, stosowanie antybiotyków i leków immunosupresyjnych, zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych. Część badaczy sądzi, że bakteryjne zapalenie pochwy może przenosić się drogą płciową, co wiąże się z koniecznością leczenia partnerów seksualnych. Jednak na bakteryjną waginozę najczęściej chorują kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych oraz nie stosują prezerwatyw. W czasie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia można bardzo łatwo przenieść bakterie na wrażliwe okolice pochwy. Kobiety powinny również pamiętać o prawidłowej higienie w czasie miesiączki, gdyż tym okresie również może dojść do zakażenia.

Bakteryjne zapalenie pochwy objawia się dolegliwościami, które powinny skłonić kobietę do udania się do ginekologa

Lekarz określi rodzaj zakażenia i zaleci odpowiednie leczenie. Do objawów BV zalicza się pieczenie i świąd pochwy, zaczerwienienie sromu, specyficzny zapach upławów, ich charakter, konsystencja i barwa, a także ból odczuwany podczas stosunku, po stosunku i w trakcie oddawania moczu. Upławy mogą być wodniste lub gęste, o serowatej konsystencji, bladożółte, zielonkawe, białe, a czasem nawet podbarwione krwią. Pieczenie pochwy może się nasilać w czasie kąpieli lub odpoczynku. Należy pamiętać o tym, by nie drapać swędzących miejsc.

© Adiano/Fotolia

Rezultatem zakażenia jest najczęściej nieprawidłowa wydzielina z pochwy w umiarkowanej ilości, o barwie szarej lub mlecznej. Zapach wydzieliny określa się najczęściej jako rybi, a jej konsystencja jest jednorodna i wodnista. Jeśli kobieta odczuwa świąd lub pieczenie, to najczęściej w trakcie oddawania moczu.

Zapalenia pochwy dzieli się ze względu na wywołujące je czynniki. Wyróżniamy 3 grupy:

  • infekcje drożdżakowe – wywołane przez grzyby; choroba objawia się wydzieliną z pochwy o serowatej konsystencji, białej lub żółtawej barwie i niekiedy nieprzyjemnym zapachu; schorzeniu towarzyszy świąd oraz zaczerwienienie sromu;
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy – wywołane obecnością rzęsistka pochwowego (pierwotniaka) w pochwie; choroba przebiega często bezobjawowo, lecz w zaawansowanym stadium wydzielina z pochwy jest wodnista i szarozielona, towarzyszy jej nieprzyjemny zapach, a szyjka macicy jest zaczerwieniona;
  • infekcje bakteryjne – wywoływane przez bakterie; nazywane również waginozami bakteryjnymi; charakterystyczny dla tej grupy chorób jest rybi zapach, a upławy mają barwę białą lub szarawą, lecz nie występują we wszystkich przypadkach.