Cholesterol- objawy, leczenie, przyczyny powstawania

cholesterol

Cholesterol jest rodzajem lipidu. To woskowata, tłusta substancja, którą twoja wątroba produkuje naturalnie. Jest niezbędna do tworzenia błon komórkowych, niektórych hormonów i witaminy D.

Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie może samodzielnie podróżować przez krew. Aby pomóc w transporcie cholesterolu, wątroba produkuje lipoproteiny.

Jeśli Twoja krew zawiera zbyt dużo cholesterolu LDL (cholesterolu przenoszonego przez lipoproteiny o niskiej gęstości), jest on znany jako wysoki poziom cholesterolu. Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym zawału serca lub udaru mózgu.

Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom cholesterolu. Dowiedz się, jaki poziom cholesterolu jest zalecany dla Twojego wieku.

Cholesterol LDL lub “zły cholesterol”

Lipoproteina o małej gęstości (LDL) jest często nazywana “złym cholesterolem”. Przenosi cholesterol do tętnic. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki, może on gromadzić się na ścianach tętnic.

Nagromadzenie to znane jest również jako blaszka miażdżycowa. Może ona zawęzić tętnice, ograniczyć przepływ krwi i zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi. Jeśli skrzep krwi blokuje tętnicę w sercu lub mózgu, może to spowodować zawał serca lub udar mózgu.

Według Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów ma podwyższony poziom cholesterolu LDL.

Cholesterol HDL lub “dobry cholesterol”

Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL) jest czasami nazywana “dobrym cholesterolem”. Pomaga w powrocie cholesterolu LDL do wątroby w celu usunięcia go z organizmu. Pomaga to zapobiec gromadzeniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Jeśli masz zdrowy poziom cholesterolu HDL, może on pomóc zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi, chorób serca i udarów.

Cholesterol – kontrola poziomu.

Jeśli masz ukończone 20 lat lub więcej. Zalecamy sprawdzanie poziomu cholesterolu przynajmniej raz na cztery do sześciu lat. Jeśli w przeszłości występował u Ciebie wysoki poziom cholesterolu lub inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, Twój lekarz może zachęcić Cię do częstszego badania poziomu cholesterolu.

Wskazówki pomagające zmniejszyć cholesterol.

cholesterol leczenie

Zwróć uwagę na tłuszcze nasycone i tłuszcze trans na etykietach żywności, a także dodane cukry. Im mniej z nich konsumujesz, tym lepiej. Nie więcej niż 10 procent dziennych kalorii powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych lub dodanych cukrów. Jedz więcej zdrowych, nienasyconych tłuszczów. Spróbuj zastąpić masło oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia w kuchni, kup chude kawałki mięsa i przekąski na orzechach i nasionach zamiast frytek lub przetworzonych przekąsek.

Cholesterol- objawy wysokiego poziomu.

W większości przypadków wysoki poziom cholesterolu jest problemem “milczącym”. Zazwyczaj nie wywołuje żadnych objawów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że mają wysoki poziom cholesterolu, dopóki nie wystąpią u nich poważne komplikacje, takie jak zawał serca lub udar mózgu. Dlatego rutynowe badania przesiewowe na obecność cholesterolu są ważne.

Cholesterol – przyczyny wysokiego poziomu.

cholesterol przyczyny powstawania

Jedzenie zbyt wielu produktów spożywczych o wysokiej zawartości cholesterolu, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans może zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu. Inne czynniki związane ze stylem życia mogą również przyczyniać się do wysokiego poziomu cholesterolu. Czynniki te obejmują brak aktywności i palenie tytoniu.

Twoja genetyka może również wpłynąć na Twoje szanse na rozwój wysokiego cholesterolu. Geny są przekazywane z rodziców na dzieci. Niektóre geny uczą twojego ciała jak przetwarzać cholesterol i tłuszcze. Jeśli twoi rodzice mają wysoki poziom cholesterolu, ty też jesteś bardziej narażony na jego posiadanie.

W rzadkich przypadkach wysoki poziom cholesterolu jest spowodowany rodzinną hipercholesterolemią. To zaburzenie genetyczne uniemożliwia usunięcie LDL z organizmu. Według Narodowego Instytutu Badań nad Genomem Człowieka, większość dorosłych z tym schorzeniem ma całkowity poziom cholesterolu powyżej 300 mg/dL, a LDL powyżej 200 mg/dL.

Inne schorzenia, takie jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy, mogą również zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego cholesterolu i związanych z tym powikłań.

Cholesterol- powikłania związane z wysokim poziomem.

Miażdżyca jest poważnym schorzeniem. Może to ograniczyć przepływ krwi przez twoje tętnice. Zwiększa to również ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zakrzepów krwi.

Miażdżyca może prowadzić do wielu zagrażających życiu powikłań, takich jak:

wylew krwi do mózgu
atak serca
dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej)
wysokie ciśnienie krwi
choroba naczyń obwodowych
przewlekła choroba nerek
Wysoki poziom cholesterolu może również powodować zaburzenia równowagi żółci, zwiększając ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Jak obniżyć cholesterol poprzez dietę?

Aby pomóc Ci osiągnąć i utrzymać zdrowy poziom cholesterolu. Twój lekarz może zalecić zmiany w diecie.

Na przykład, może Ci doradzić:

Ograniczyć spożycie produktów spożywczych o wysokiej zawartości cholesterolu, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.
Wybieranie chudego źródła białka, takiego jak kurczak, ryby i rośliny strączkowe.
Spożywanie szerokiej gamy wysokowłóknistych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa i całe ziarna
Zdecydowanie się na żywność gotowaną, gotowaną na parze, grillowaną i pieczoną zamiast żywności smażonej
Unikanie fast foodów.


Żywność o wysokiej zawartości cholesterolu, tłuszczów nasyconych lub tłuszczów trans obejmuje:

mięso czerwone, mięso organów, żółtka jaj i przetwory mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu
żywność przetworzona wyprodukowana z użyciem masła kakaowego, oleju palmowego lub oleju kokosowego
głęboko smażone produkty spożywcze, takie jak chipsy ziemniaczane, krążki cebuli i smażony kurczak.
niektóre wypieki, takie jak ciasteczka i muffiny.

Jedzenie ryb i innych pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 również może pomóc obniżyć poziom LDL. Na przykład łosoś, makrela i śledź są bogatym źródłem omega-3s. Orzechy włoskie, migdały, zmielone nasiona lnu i awokado również zawierają omega-3s.

Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Niektórzy twierdzą również, że ziołowe i odżywcze suplementy mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Na przykład:

  • czosnek
  • głóg
  • astragalus
  • czerwony ryż drożdżowy
  • sterol roślinny i suplementy stanolu
  • otręby owsiane, spotykane w mące owsianej i całym owsie
  • blond psyllium, występujący w łupinach nasion psyllium
  • zmielone nasiona lnu

Zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek ziołowych lub odżywczych suplementów diety. W niektórych przypadkach mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami, które bierzesz.

Cholesterol- jak zapobiegać wysokiemu poziomowi?

Genetyczne czynniki ryzyka dla wysokiego cholesterolu nie mogą być kontrolowane. Jednakże, czynniki związane ze stylem życia mogą być zarządzane.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego cholesterolu:

Jedz pożywną dietę o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczów zwierzęcych oraz wysokiej zawartości błonnika.
Unikać nadmiernego spożywania alkoholu.
Utrzymanie zdrowej wagi.
Regularne ćwiczenia.
Nie palić.

Cholesterol- perspektywa wysokiego poziomu.

Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Jednak leczenie może pomóc w opanowaniu tego stanu, a w wielu przypadkach może pomóc uniknąć komplikacji.

Aby dowiedzieć się, czy masz wysoki poziom cholesterolu, poproś lekarza, aby zbadał twój poziom cholesterolu. Jeśli zdiagnozują u Ciebie wysoki poziom, zapytaj o możliwości leczenia.

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z wysokim cholesterolem, prowadź zdrowy styl życia i postępuj zgodnie z zalecanym przez lekarza planem leczenia. Jedzenie dobrze zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia i unikanie wyrobów tytoniowych może pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu. Może to również pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z wysokim cholesterolem.