Ciemieniucha (łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum) jest często występującą u niemowląt przypadłością, która polega na nadmiernym łuszczeniu się owłosionej skóry głowy. Schorzenie to pojawia się po urodzeniu lub w okresie dziecięcym i najczęściej objawia się łuskami o żółtawym zabarwieniu, które charakteryzują się tym, że nie swędzą.

Główka dziecka z ciemieniuchą pokryta jest łuskami i sprawia wrażenie pokrytej skorupką, co nie wygląda estetycznie. Skóra może być narażona na infekcje, jeśli dojdzie do zwiększenia ilości łusek. Choroba ta występuje dość często u niemowląt i pojawia się najczęściej przed 6. tygodniem życia. Ciemieniucha może jednak wystąpić również u starszego dziecka, dlatego nie ma reguły. Najczęściej schorzenie pojawia się w okolicy ciemiączka, dlatego też nazywane jest ciemieniuchą. Zdarza się jednak, że występuje w okolicy nosa lub brwi.

ciemieniucha

© Luca Lorenzelli/Fotolia

Dlaczego ciemieniucha pojawia się u małych dzieci?

Otóż do choroby dochodzi w przypadku niewydolności łojotokowej oraz niedojrzałości niektórych funkcji skóry. Ciemieniucha powstaje w momencie, gdy gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużą ilość łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem. Zdarza się, że schorzenie występuje już w pierwszych dniach życia dziecka i nie jest to wcale rzadkość. Występowanie ciemieniuchy u noworodka wiąże się z działaniem matczynych hormonów. Z kolei u starszych dzieci choroba może być wywołana używaniem nieodpowiednich kosmetyków. Szczególnie narażeni na wystąpienie ciemieniuchy są alergicy, choć nie jest ona objawem alergii. Nie ma reguły, u kogo ciemieniucha wystąpi, a u kogo nie, niektóre dzieci wykazują po prostu większą skłonność do tej choroby niż inne. Ciemieniucha jest jednak schorzeniem powszechnym i nie powinniśmy się zbytnio nim przejmować, gdyż odpowiednia pielęgnacja pozwala zwalczyć chorobę w kilka dni.

Żółte i grube łuski pojawiają się na główce dziecka zwykle kilka dni po narodzinach. Bywa, że pokrywają całą powierzchnię skóry głowy malucha, choć mogą również występować pojedynczo. Niemal każde dziecko przechodziło przez tę chorobę. Schorzenie to pojawia się zwykle między 3. a 6. tygodniem życia dziecka. Warto pamiętać, że ciemieniucha nie jest wynikiem zaniedbania rodziców i złej pielęgnacji. Pojawienie się ciemieniuchy wiąże się jednak z wprowadzeniem dodatkowej pielęgnacji, gdyż nieleczona może utrzymywać się aż do 6. miesięcy.

Z przeprowadzanych statystyk wynika, że ciemieniucha częściej występuje u niemowlaków urodzonych wczesnym latem i późną wiosną, kiedy dzieci narażone są na działanie wysokich temperatur tuż po narodzeniu. Schorzenie to pojawia się szczególnie w miesiącach letnich i nie można go uniknąć, nawet jeśli bardzo dokładnie dbamy o pielęgnację skóry głowy dziecka i myjemy ją codziennie. Nie ma jednak powodu do obaw – łuski są zupełnie bezbolesne dla dziecka, a odpowiednio leczone znikną po kilku dniach.

Wystąpieniu ciemieniuchy sprzyja również ubieranie dziecka zbyt grubo lub utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu

Gruczoły łojowe pracują intensywniej, kiedy jesteśmy przegrzani. Dzieci powinny więc być ubierane stosownie do pogody, nosić bawełniane czapeczki i mieć często mytą głowę. Jednak nawet tak dobra pielęgnacja nie jest gwarancją, że ciemieniucha nie zaatakuje naszego dziecka.

 

ciemieniucha choroba

© olesichek/Fotolia

Czy ciemieniucha jest zaraźliwa? Nie, schorzenie to nie jest zaraźliwe i nie jest również oznaką nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeśli ciemieniucha utrzymuje się długo lub jest wyjątkowo intensywna, lekarz może przepisać specjalny szampon – zwykle wystarcza jednak mycie głowy dziecka delikatnym szamponem dla dzieci. Najważniejsze, by wyjątkowo dbać o pielęgnację zajętej ciemieniuchą skóry głowy i regularnie usuwać złuszczającą się skórę przy użyciu szamponu. Warto pamiętać, że mimo iż ciemieniucha nie wygląda estetycznie, nie sprawia ona dziecku bólu.

Niektórzy dermatolodzy uważają ciemieniuchę za łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry, które powstaje wskutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych produkujących większą ilość sebum.