Cukrzyca a picie alkoholu – czy alkoholizm może doprowadzić do cukrzycy?

Alkohol znany jest ze swoich toksycznych właściwości. Przypisany jest mu szereg dolegliwości zdrowotnych, którymi możemy przypłacić za jego nadmierne spożywanie. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku wielu chorób somatycznych spożywanie alkoholu może dodatkowo potęgować ich objawy, a nawet doprowadzić do śmierci. Co więcej, osoba uzależniona nie potrafi samodzielnie zrezygnować ze spożywania napojów wysokoprocentowych.

Wódka a cukrzyca

Jedną z chorób mocno związanych z uzależnieniem alkoholowym jest cukrzyca. Trzustka jest jednym z organów, które najmocniej cierpią w kontakcie z alkoholem. W wielu przypadkach jej uszkodzenia spowodowane alkoholem są już nieodwracalne, a zaprzestanie picia jest jedynym sposobem na uratowanie zdrowia – i życia.

Popularnym powikłaniem zapalenia trzustki jest właśnie cukrzyca.

Kluczowe objawy cukrzycy, takie jak senność, gwałtowne chudnięcie, drażliwość czy apatia, bardzo często przypisywane są nadmiernemu spożywaniu alkoholu – i przez to bagatelizowane. Choroba potrafi pozostać niewykryta przez dłuższy czas, co może prowadzić do zaostrzenia jej stanu – a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Do czego prowadzi picie alkoholu przy cukrzycy?

Spożywanie sporych ilości alkoholu przy cukrzycy jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W takiej sytuacji wątroba zajmuje się przede wszystkim metabolizowaniem alkoholu, przez co może zaniedbywać inne, tak ważne dla cukrzyka, funkcje (jak np. kontrolowanie poziomu cukru). Może to prowadzić do hipoglikemii, czyli znacznego obniżenia poziomu glukozy we krwi – a hipoglikemia spowodowana alkoholem jest niezwykle trudna do wyleczenia.

Co więcej, pijąc alkohol bardzo często nie jemy regularnie. Zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z nałogiem alkoholowym i wpadaniem w ciągu alkoholowe, wiele osób je nieregularnie i niewiele. Prowadzi to problemów z wydzielaniem insuliny, co w przypadku cukrzycy również jest niebezpieczne.

Cukrzyca alkoholowa – jak przeciwdziałać?

Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Chorobę alkoholową najlepiej pokonać jeszcze zanim rozwinie się w coś gorszego – jak chociażby cukrzyca. W tym przypadku mimo wszystko najlepiej jednak zasięgnąć pomocy u specjalistów, ponieważ uzależnienie od alkoholu – nawet na początkowym etapie – bardzo trudno pokonać samodzielnie.

Pierwszym bardzo ważnym etapem jest wykonanie całkowitego detoksu alkoholowego, co pozwoli na usunięcie wszelkich toksyn z organizmu. W takim przypadku terapia polega na podaniu odpowiednich substancji w formie kroplówki. Kroplówka zawiera odpowiednie leki i metabolity i jest specjalnie dopasowana do potrzeb konkretnego pacjenta.

Dzięki niemu możliwe jest również zakończenie nawet długotrwałego ciągu alkoholowego. Sam detoks wpływa również na całkowite oczyszczenie organizmu ze szkodliwych pozostałości po alkoholu, a przy okazji wspiera również proces regeneracji komórek. Pełna detoksykacja, ze względu na swój skład, reguluje rozchwianą gospodarkę wodno-elektrolitową i dostarcza niezbędnych dla funkcjonowania elementów. 

Co oprócz detoksu alkoholowego?

Detoks alkoholowy, przez swoje właściwości, stanowi również wspaniały podkład pod dalsze terapie. W przypadku problemu z alkoholem najlepiej zadziałać natychmiast. Wszywka alkoholowa Esperal pozwala na utrzymanie całkowitej trzeźwości, a z czasem nabrania awersji do spożywania napojów wysokoprocentowych. Pomoże to uchronić się zarówno od szybko postępującej choroby, jaką jest uzależnienie od alkoholu, jak i potencjalnej cukrzycy.

Centrum medyczne Nasz Gabinet specjalizujące się w kompleksowym leczeniu alkoholizmu z pewnością skieruje pacjenta na wszystkie potrzebne badania i pomoże obrać właściwy tor leczenia i drogę wyjścia z nałogu, przeciwdziałając wystąpieniu cukrzycy.