Haluksy – objawy – jak powstaje – diagnoza – leczenie

Haluksy - objawy - jak powstaje - diagnoza - leczenie

Słowo „haluks” oznacza po prostu duży palec stopy. Potocznie nazywa się tak paluch koślawy, czyli zdeformowany czy bolący haluks (z łac. halluxvalgus). Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa, która polega na zniekształceniu stopy. Jest to schorzenie bardzo uprzykrzające pacjentom życie. Zniekształcenie stopy utrudnia poruszanie się i sprawia, że trudniej jest włożyć obuwie. Schorzenie to wynika z noszenia źle dobranych butów – zbyt ciasnych, na zbyt wysokim obcasie lub o bardzo wąskim nosku. Haluksy trzeba leczyć, lepiej jednak zapobiegać ich powstawaniu.

Mianem haluksów określa się schorzenie polegające na zmianie ustawienia palucha – jego oś odchyla się w kierunku drugiego palca stopy. Początkowo deformacja ta jest ledwie widoczna i nie łączy się z dolegliwościami bólowymi. Później pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, pieczenie oraz dotkliwy ból. Ponadto mogą dojść także inne deformacje: poszerzenie całego przedstopia, deformacje pozostałych palców polegające na ich ustawieniu młotkowatym lub szponiastym, a także nieestetyczny wygląd całej stopy.

Omawiana choroba częściej występuje u kobiet, ponieważ to one zwykle męczą swoje stopy niewygodnym obuwiem. Haluksy należy leczyć chociażby dlatego, że mają one negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, utrudniają poruszanie się, a na zniekształcone stopy trudno jest włożyć buty. Są one chorobą dotyczącą przede wszystkim kobiet po pięćdziesiątym roku życia. W tej grupie wiekowej ma je średnio jedna kobieta na czterdzieści. Haluks to jedna z bardziej rozpowszechnionych dolegliwości ortopedycznych.

Duże palce u stóp odgrywają bardzo istotną rolę podczas chodzenia. To z nich wybijamy się w czasie fazy odbicia od ziemi. Człowiek w ciągu roku stawia statystycznie około półtora miliona sprężystych kroków, a paluchy są do tego niezbędne. Istnieje przekonanie, że powstawanie haluksów spowodowane jest noszeniem butów na wysokim obcasie. Prawda jest taka, że współcześni ludzie niedostatecznie dbają o swoje stopy i rzadko pokazują je lekarzom.

W przypadku pojawienia się haluksów, należy udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie

Haluksy zwykle ujawniają się już po trzydziestym roku życia. Niemal zawsze rozwijają jednocześnie w stawach obu stóp. Towarzyszące im objawy to przede wszystkim guzowate powiększenie kostki stawowej dużego palca, obrzęk, zaczerwienienie, ból podczas chodzenia, odciski w okolicach zwyrodnienia.

Skuteczne sposoby na haluksy

Haluksy dotykają również mężczyzn, choć zdecydowanie rzadziej. Paluch koślawy jest u nich najczęściej rezultatem wcześniejszego urazu. Mężczyźni często bagatelizują ten problem i zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie, gdy deformacja jest już bardzo zaawansowana. Haluksy powstają z reguły niepostrzeżenie. Stopy stopniowo stają się coraz szersze, pojawiają się bóle w śródstopiu, duży palec powoli odchyla się ku palcowi drugiemu, w konsekwencji czego z boku tworzy się wybrzuszenie. Następnie drugi palec unosi się, przestając zabezpieczać palucha przed dalszym odchylaniem się w bok. W ten sposób proces deformacji sukcesywnie postępuje.

Haluksy częściej występują u kobiet, ponieważ to one zwykle męczą swoje stopy niewygodnym obuwiem. Należy  je leczyć chociażby dlatego, że mają one negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, utrudniają poruszanie się, a na zniekształcone stopy trudno jest włożyć buty. Haluksy dotykają również mężczyzn, choć zdecydowanie rzadziej. Paluch koślawy jest u nich najczęściej rezultatem wcześniejszego urazu. Mężczyźni często bagatelizują ten problem i zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie, gdy deformacja jest już bardzo zaawansowana.

Odbycie wizyty u podologa, który wskaże najlepsze leczenie, zaleca się już w momencie dostrzeżenia pierwszych niepokojących objawów. Często niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny. Warto jednak, szczególnie w początkowym stadium choroby, spróbować leczenia domowymi sposobami. Pomagają one ograniczyć deformację i zapobiec odnawianiu się koślawego palucha. Należy pamiętać, że nieleczone haluksy mogą powodować bardzo groźne powikłania. Jest to schorzenie postępujące, jeśli więc nie wdroży się odpowiedniego leczenia, wada będzie się pogłębiać. Z czasem haluksy stają się przyczyną permanentnego obrzęku uniemożliwiającego założenie jakiegokolwiek obuwia i swobodne poruszanie się.

Haluksy - objawy - jak powstaje - diagnoza - leczenie