Choroby i objawy – diagnoza – leczenie – przebieg

Hipermobilność stawów-objawy, leczenie, przyczyny

hipermobilność stawów

Hipermobilność stawów oznacza po prostu, że można poruszać niektóre lub wszystkie stawy bardziej niż większość ludzi. Być może od najmłodszych lat wiedziałeś, że twoje stawy były bardziej elastyczne niż stawy innych ludzi. Możesz myśleć o tym, że jest podwójnie połączony. W przypadku zachorowania kilku stawów, lekarz może określić to jako uogólnioną hipermobilność stawów.

Hipermobilność sama w sobie nie jest stanem chorobowym i wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są hipermobilni, jeśli nie powoduje to żadnych problemów. Może to być nawet zaletą w sporcie, grze na instrumentach muzycznych czy tańcu.

Jednakże, niektóre osoby z hipermobilnymi stawami mogą mieć objawy takie jak bóle stawów lub mięśni i mogą stwierdzić, że ich stawy są podatne na urazy lub nawet zwichnięcia. Jeśli masz objawy, możesz mieć zespół hipermobilności stawów – nazywany również łagodnym zespołem hipermobilności stawów (BJHS) lub czasem zespołem Ehlers-Danlosa typu 3. Przydatne może być myślenie o tym w ten sposób:

Uogólniona hipermobilność stawów + objawy = zespół hipermobilności stawów

Komu zagraża hipermobilność stawów?

Niektórzy ludzie częściej niż inni mają stawy hipermobilne. Głównymi czynnikami, które odgrywają tu rolę, są:

Genetyka
Hipermobilność wynikająca z nieprawidłowego kolagenu lub płytkich stawów może być dziedziczona. Nie wiemy jednak jeszcze, czy bóle stawów związane z hipermobilnością mogą być dziedziczone.

Płeć
Kobiety częściej niż mężczyźni mają stawy hipermobilne.

Wiek
Włókna kolagenowe w więzadłach wiążą się ze sobą bardziej wraz z wiekiem, co jest jednym z powodów, dla których wielu z nas staje się sztywniejszym z wiekiem. Hipermobilni ludzie, którzy są bardzo elastyczni i wolni od bólu, gdy są młodsi, mogą uznać, że są mniej elastyczni, gdy osiągną wiek 30 lub 40 lat i że ruchy rozciągające są bardziej niewygodne.

Tło etniczne
Osoby o różnym pochodzeniu etnicznym mają różny stopień mobilności w stawach, co może odzwierciedlać różnice w strukturze białek kolagenowych. Na przykład ludzie z subkontynentu indyjskiego często mają o wiele bardziej elastyczne ręce niż Europejczycy.

Ćwiczenia
Hipermobilność stawów może być czasami rozwijana, na przykład przez gimnastyków i sportowców, poprzez ćwiczenia treningowe, które wykonują. Joga może również sprawić, że stawy staną się bardziej elastyczne poprzez rozciąganie mięśni.

Inne warunki
Wiele osób z zespołem Downa jest hipermobilnych. I hipermobilność jest również cechą niektórych rzadziej dziedziczonych warunków, w tym osteogenezy, zespół Marfana i niektóre rodzaje zespołu Ehlers-Danlos.

Hipermobilność stawów- objawy

hipermobilność stawów objawy

Chociaż hipermobilność sama w sobie nie jest stanem chorobowym, niektórzy ludzie z hipermobilnymi stawami mogą być bardziej narażeni na bóle podczas wykonywania codziennych zadań. Objawy zespołu hipermobilności stawów obejmują:

Napięcie mięśni lub ból (szczególnie po ciężkiej pracy fizycznej lub wysiłku fizycznym) – Twoje mięśnie muszą pracować ciężej, jeśli Twoje stawy są bardzo giętkie i może to prowadzić do naprężenia mięśni i ogólnego uczucia zmęczenia. W efekcie w mięśniach wokół stawu dochodzi do “nadużywania”, kontuzji (chociaż ból może wydawać się pochodzić od samego stawu).

Sztywność połączenia – Jeżeli połączenie jest sztywne lub napięte, może to być spowodowane gromadzeniem się płynu wewnątrz połączenia. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Twoje ciało próbuje naprawić niewielkie szkody, które powstają, gdy mięsień lub staw jest przeciążony. Ból często będzie się nasilał wraz z upływem dnia i poprawia się w nocy, kiedy odpoczywa.

Ból stopy i kostki – Możesz łatwo skręcać i obciążać kostki oraz mieć płaski łuk do stopy, który może prowadzić do bólu stopy, szczególnie po długim staniu.

Bóle szyi i pleców – Może to być problem, jeśli Twój kręgosłup jest szczególnie elastyczny, a mięśnie wokół kręgosłupa nie działają prawidłowo. Bardzo sporadycznie kości w plecach mogą się ślizgać na innych (jest to tzw. spondylolisthesis).

Uszkodzone lub zwichnięte stawy – Stawy hipermobilne są bardziej podatne na urazy niż zwykłe stawy, jeśli są nadmiernie rozciągnięte. Czasami dochodzi do zwichnięcia stawu – najczęściej występuje to w ramieniu lub rzepce. Czasami tkanki miękkie w stawach i wokół nich (chrząstki, ścięgna, więzadła) mogą się rozerwać.

Hipermobilność stawów- przyczyny

hipermobilność stawów przyczyny

Cztery czynniki mogą mieć wpływ na to, czy masz stawy hipermobilne, czy też nie:

Wiązadła słabe lub rozciągnięte – Wiązadła składają się z kilku rodzajów włókien białkowych, w tym elastyny (nadającej rozciągliwość) i kolagenu (dającej siłę). Małe zmiany w procesach chemicznych w organizmie mogą prowadzić do osłabienia włókien kolagenowych i zwiększenia elastyczności więzadeł, które pomagają utrzymać stawy razem. Może to spowodować hipermobilność w wielu stawach. Istnieją dość mocne dowody na to, że hipermobilność spowodowana nieprawidłowym kolagenem może być dziedziczona. Jeśli jeden z rodziców ma ten rodzaj hipermobilności, wówczas połowa ich dzieci może ją odziedziczyć, chociaż członkowie tej samej rodziny mogą być dotknięci w różny sposób.

Kształt kości – Jeśli część nasadowa stawu biodrowego lub barkowego jest szczególnie płytka, zakres ruchu w stawie będzie większy niż zwykle i istnieje większe prawdopodobieństwo zwichnięcia. Może to mieć wpływ na pojedyncze połączenie lub niewielką liczbę połączeń. Nie jest to powszechna przyczyna hipermobilności, ale prawdopodobnie zostanie odziedziczona.

Napięcie mięśni – napięcie (lub sztywność) mięśni jest kontrolowane przez układ nerwowy. Im bardziej rozluźnione są mięśnie, tym więcej ruchu będziesz miał w stawach.

Zmysł wspólnego ruchu (propriocepcja) – Niektórzy ludzie mają trudności z wyczuciem pozycji stawu bez możliwości zobaczenia go.

Hipermobilność stawów- diagnoza

Twój lekarz rodzinny będzie w stanie postawić diagnozę uogólnionej hipermobilności stawów lub zespołu hipermobilności stawów, badając Cię i zadając Ci serię pytań.

Hipermobilność stawów- leczenie

Sama hipermobilność stawów nie jest czymś, co można “wyleczyć” lub zmienić. To tylko sposób, w jaki twoje ciało jest zbudowane. Jednak tam, gdzie powoduje objawy, można je często kontrolować poprzez połączenie stymulacji aktywności i fizjoterapii. Jednak leczenie farmakologiczne i operacja są również dostępne w razie potrzeby.