Jak działa Escapelle?

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej to kontrowersyjny temat w Polsce, jednak nie da się ukryć, że środek jest dostępny w większości krajów bez recepty. W Polsce, zgodnie z ustawą, po tabletkę należy udać się do lekarza, który przepisze receptę.

https://www.netlekarz.pl/
Jak działa Escapelle?

Jak działa Escapelle?

O ile stosunek nastąpił w okresie przed owulacją, działanie Escapelle określa się jako hamowanie owulacji i przeciwdziałanie zapłodnieniu. W przeciwieństwie do innych tabletek tego typu, Escapelle ma wpływ na endometrium, które utrudniają implantację zarodka. Jeśli jednak zarodek już się zagnieździł, antykoncepcja awaryjna nie zadziała.

Wskazania do zażycia tabletki

Antykoncepcja awaryjna jest ostatecznością i nie może służyć jako codzienne metoda zapobiegania ciąży. Stosowana jest w nagłych przypadkach, kiedy tradycyjna metoda zawiodła, lub jeśli kobieta odbyła stosunek bez zabezpieczenia, a nie planuje ciąży. Powinna być zastosowana w ciągu 24 godzin od stosunku, jednak nie później niż po 72 godzinach.

Przeciwwskazania

W każdym przypadku należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, bowiem stosowanie niektórych środków farmakologicznych wchodzi w interakcję z Escapelle. Nadwrażliwość na któryś ze składników tabletki “po” to również wyraźne przeciwwskazanie do jej zażycia. Ponadto w przypadku karmienia piersią, należy zaprzestać podawania mleka matki przez około tydzień.

Działanie niepożądane

Po zażyciu tabletki mogą pojawić się bóle głowy, podbrzusza, nieuzasadnione krwawienie, zaburzenie miesiączkowania, uczucie zmęczenia. U części kobiet pojawiały się zawroty, biegunka, wymioty, tkliwość piersi, wysypka, obrzęki.

Jak przyjmować Escapelle?

Tabletkę należy zażyć doustnie najszybciej jak to możliwe po stosunku. Jeśli po zażyciu wystąpiły wymioty, należy zażyć kolejną dawkę. Preparat można stosować jednorazowo podczas cyklu kobiety, jednak nie zaleca się jej nadużywania, gdyż może zaburzyć miesiączkowanie.

Skuteczność Escapelle

Tabletka zażyta w przeciągu 12 godzin od stosunku ma niemal stuprocentową skuteczność. Z każdym kolejnym dniem, skuteczność spada. Maksymalny czas na podanie Escapelle to 72 godziny.

Zalety Escapelle

Pigułka awaryjna pozwala uniknąć niechcianej ciąży w sposób bezpieczny. Jest bardzo skuteczna, a jej działanie nie wpływa na płodność kobiety. W wielu krajach dostępna jest bez recepty nawet w drogeriach.

Wady Escapelle

Jej główną wadą jest dość wysoka cena. W Polsce niestety konieczna jest recepta, jednak nie każdy lekarz chętnie ją przepisuje, powołując się na “klauzulę sumienia”. Sytuacja dotyczy również części aptek, gdzie farmaceuci niechętnie wydają tego typu tabletki.

Czy Escapelle to środek wczesnoporonny?

Niewiedza o działaniu antykoncepcji awaryjnej spowodowała, że wokół tabletek “po” narosło wiele mitów. Tak naprawdę Escapelle nie ma możliwości usunięcia zarodka, który już się zagnieździł, stad nie ma mowy o przerwaniu ciąży. Środek skutecznie blokuje owulację i opóźnia pękanie pęcherzyków, dzięki czemu ciąża nie dochodzi do skutku. Mimo wszystko stosowanie antykoncepcji awaryjnej to temat drażliwy dla wielu ludzi, a ich stosowanie pozostaje w kwestii moralności, wychowania i przekonań religijnych.

Źródło: Escapelle – Medyk.Online