Duża część społeczeństwa przynajmniej raz w życiu spotkała się z kaszakiem, jednak niewiele osób jest w stanie określić, czy ma do czynienia właśnie z taką zmianą, czy też z tłuszczakiem, włókniakiem lub innym guzkiem. Wszystkie z nich wyglądają podobnie. Jeżeli powstały guzek jest kaszakiem, nie powinien wywoływać niepotrzebnego niepokoju, jednak zawsze w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Kaszak może umiejscowić się niemal w każdym miejscu na ciele, gdzie rosną włosy. Nie występuje jedynie na podeszwach stóp i wewnętrznych częściach dłoni.

Zmiana ta powstaje w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego oraz stopniowego gromadzenia się tam złuszczonego naskórka i sebum. Najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, za uszami, owłosionej skórze głowy, klace piersiowej, górnej części pleców i kończyn oraz na narządach płciowych. Kaszak ma postać cielistego guzka i może być miękki lub twardy. Podczas nacisku jest delikatnie przesuwalny. W środku cysty można zaobserwować czarną kropkę będącą oznaką niedrożnego kanału włosowego.

objawy kaszaka

© auremar/Fotolia

Bez względu na to, w jakim miejscu pojawiła się zmiana, objawy kaszaka zawsze są takie same

Kaszak ma tendencję do rozrastania się wraz z nagromadzaniem się treści w torbieli. Osiąga on rozmiar od kilku milimetrów do nawet 5 centymetrów, a ponadto rozróżnia się zmiany miękkie i twarde. Małe postacie zwykle nie są bolesne, ale większe mogą być bardzo niewygodne i bolące. Umiejscowione na twarzy lub szyi, gdy osiągną większy rozmiar mogą także wywoływać ucisk. Bolesność i zaczerwienienie towarzyszą jedynie zmianom wtórnie zainfekowanym. Tego typu kaszaki mają skłonność do pękania z powodu nagromadzenia się w nich dużej ilości żółtawej, cuchnącej, tłuszczowo–komórkowej treści. Wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej przed tym etapem.

Wiele osób wstydzi się kaszaków z powodu ich nieestetycznego wyglądu, co skutkuje unikaniem konsultacji z lekarzem. Tego typu zmiany nie powinny jednak być powodem krępacji, ponieważ występują bardzo często u wielu osób.  Mogą się one pojawiać nawet na głowie, błonach śluzowych oka i jamy ustnej. Opisywane są również przypadki występowania kaszaków na spojówce powiekowej (popularnie określane jako kaszak na powiece, na oku lub pod okiem), a zdarza się, że pojawiają się one także na wargach, wewnętrznej powierzchni policzków oraz pod językiem.

Najbardziej charakterystyczne objawy kaszaka widoczne są gołym okiem

Spotkać się można nawet z podpaznokciowymi torbielami epidermoidalnymi, które powodują zmiany strukturalne w płytce paznokciowej w postaci onycholizy lub nadmiernego rogowacenia pod paznokciem. Należy je jednak odróżniać od zmian powstałych na tle grzybicy lub łuszczycy. Torbiele te powodują dolegliwości w postaci rumienia, obrzęku, tkliwości oraz bolesności. Znacznie rzadziej odnotowuje się kaszaki w okolicy narządów płciowych, na przykład na penisie lub wardze sromowej. Mogą one być powodem dyspareunii, czyli odczuwania bólu podczas stosunku oraz dolegliwości bólowych mających związek z chodzeniem czy noszeniem bielizny. Kaszaki umiejscowione na narządach płciowych mogą utrudniać oddawanie moczu.

główne objawy kaszaka

© vchalup/Fotolia

Dużą niedogodnością są kaszaki pojawiające się na głowie. Jest to dosyć uciążliwe miejsce występowania, ponieważ jest widoczne dla otoczenia, a powstałe zmiany powodują dyskomfort. W celu usunięcia kaszaka z głowy należy usunąć włosy rosnące jedynie nad zmianą. Zabieg nie wymaga usuwania większej części włosów i bandażowania głowy.

Podsumowując, kaszak to cielisty, miękki lub twardy guzek będący skutkiem zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Jego centralny, ciemny punkt jest oznaką niedrożności kanału włosowego. Przy wtórnej infekcji bakteryjnej guzek o żółtawej, tłuszczowo – komórkowej treści daje objaw zaczerwienienia i bolesności. Kaszak może mieć bardzo różną lokalizację – występuje na twarzy, szyi, okolicy za uchem, owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej, górnej części pleców, na narządach płciowych i na kończynach. Nie jest groźny, ale w przypadku, gdy jego średnica jest większa, niż 5 cm, po usunięciu szybko się wznawia oraz występują objawy infekcji, takie jak zaczerwienie, ból lub wyciek ropny. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta lekarska, ponieważ zmiana może stać się rakowa. Kaszak ma z reguły łagodny charakter i bardzo rzadko prowadzi do powstania guza złośliwego, jednak warto zachować czujność.