Kaszak – przyczyny, objawy, leczenie

Czym  jest kaszak?

kaszak-co-to-za-choroba

Kaszak odnosi się do małych tłuszczowych brył, które rozwijają się wewnątrz naczynia krwionośnego (tętnice). 

Kaszaki nie rozwijają się w ciągu nocy ale za to miesiące albo lata , stając się coraz większym i grubszym. Z czasem, terytorium kaszaka może czynić tętnicę węższa, ograniczając i redukując przepływu krwi przez naczynie.

Kaszak jest terminem medycznym stosowanym do budowy materiałów przylegających do tętnic. Przyczyny ich powstawania:

-otyłość

-cholesterol

-wapń

-tkanka łączna

-komórki zapalne

To nagromadzenie (znane również jako blaszka miażdżycowa) może gromadzić się w czasie. Gromadzenie się tętnicy może zawęzić tętnicę na tyle, że poważnie ogranicza przepływ krwi, a nawet całkowicie blokuje tętnicę. W niektórych przypadkach kawałki tabliczki mogą się oderwać. Kiedy tak się dzieje, organizm reaguje produkując skrzep krwi, który może dodatkowo blokować ściany tętnic. Jeśli kaszaki stają się wystarczająco duże, mogą one prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym ataku serca i udaru mózgu.

Kaszak a miażdzyca

Tętnica jest elastycznym naczyniem krwionośnym, które zabiera ze sobą tlenowy-bogaty krew od serca do innych tkanek i organów ciała. Ma gładką wewnętrzną podszewkę (śródbłonek), pozwalając krążeniu krwi.

Jednakże, kaszaki, mogą utrudniać ten przepływ krwi.

Miażdżyca jest kontynuacją wywołaną przez kaszaki. To charakteryzuje się zweężonymi tętnicami  i stwardniałymi przez nie płytę. Termin pochodzi z greckich słów athero, znaczenie masa, i stwardnienie, twardość znaczenia.

Kaszaki i miażdżyca mogą doprowadzać do spraw jak choroba układu krążenia.

Przyczyny powstawania kaszaków

Kaszaki mogą występować w każdej tętnicy, ale są one najbardziej niebezpieczne w średnich i dużych tętnicach serca, ramionach, nogach, mózgu, miednicy i nerkach. Nie pojawiają się one nagle po niezdrowym posiłku. Kumulują się przez wiele lat, często zaczynając od dzieciństwa. Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, dokładna przyczyna powstawania miażdżycy nie jest w pełni znana. Naukowcy podejrzewają jednak, że kaszak występuje po powtarzającym się urazie śródbłonka, który powoduje stan zapalny. Uszkodzenie to jest spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i stylem życia. W odpowiedzi na uraz ciało wysyła białe krwinki do dotkniętego obszaru. Komórki te przekształcają się w tzw. komórki piankowe. Komórki te przyciągają tłuszcze i cholesterol, a tym samym pomagają stymulować wzrost miażdżycy.

Rzeczy, które powodują urazy ścian tętnic to między innymi :

-wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)

-cukrzyca

-otyłość

-wysoki cholesterol

-choroby zapalne, takie jak toczeń i reumatoidalne

-zapalenie stawów

-epoka płeć (mężczyźni i kobiety po menopauzie są bardziej zagrożone)

Znaki i przejawy kaszaków obejmują:

-Dusznica (ból w klatce piersiowej)
-Zadyszka
-Atak serca
-Przemijający niedokrwiony atak (Tia)
-Marginesowy naczyniowy nieład
-Otępienie naczyniowe
-Ból w jamie brzusznej
-Mdłości

Objawy kaszaka

Kazak może stale rosnąć w ciągu wielu lat. Większość ludzi nawet nie wie, że je mają, dopóki nie staną się tak duże, że ograniczają przepływ krwi, lub dopóki kawałek jednego z nich nie zerwie się i nie przeszkadza tętnicy. Objawy różnią się w zależności od tego, które tętnice są dotknięte i jak bardzo kaszak blokuje przepływ krwi.

Układ krążenia

Gdy tętnica dostarczająca krew do serca jest dotknięta przez miażdżyce, mogą wystąpić objawy zawału serca lub choroby serca. Objawy te mogą obejmować którekolwiek z poniższych:

-ból w klatce piersiowej

-słabość

-znużenie

-potliwość

-ból szczęki

-brzucha i/lub ramienia

KOMPLIKACJEkaszak-opinie-na-forum-choroby

Problemy płytki miażdżycowej obejmują:

-Choroba serca i atak serca.
-Zaburzenia krążenia mózgowego takie jak Tia i cios, który może doprowadzają do uszkodzenia mózgu.
-Marginesowa tętnicza choroba, który, z powodu zwężania tętnic w nodze, powszechnie prowadzi do skurczów i bólu mięśniowego.
-Otępienie naczyniowe, drugi-najwięcej pospolitej odmiany demencji po chorobie Alzheimera. Zredukowane ukrwienie wyrządza szkodę regionom mózgu objętego w pamięci i pojęciu.

Symptomy

Kiedy tętnice w szyi, które dostarczają krew do mózgu są ograniczone lub zablokowane, może wystąpić udar mózgu lub przejściowy atak niedokrwienny (TIA). TIA jest rodzajem  udaru z bardziej ulotnymi efektami neurologicznymi. Objawy obu tych zjawisk obejmują utrata wzroku w jednym oku mowy w formie slurdu lub kłopotów z mówieniem osłabienie lub porażenie po jednej stronie ciała nagły, silny ból głowy zawroty głowy lub utrata równowagi Tętnice obwodowe Te arterie transportują krew do rąk i nóg, ale nogi wydają się najbardziej podatne na niebezpieczne atheromas. Objawami problemów są m. in: skurcze, zwykle w łydce pieczenie lub bóle stóp i palców, zwykle w spoczynku palce i stopy, które nie goją się stopy, które są zimne w dotyku czerwona skóra lub skóra, która zmienia kolor

Jak kaszak jest diagnozowany?

Lekarz może na wiele sposobów zdiagnozować miażdżycę i jej przyczyny. Dzięki ultradźwiękowi dopplerowskiemu fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości odbijają się od serca i tętnic. Pokazuje to, jak płynie krew i czy występują zatory. Echokardiogram, który jest podobny do ultradźwięków serca, może również dać obraz przepływu krwi. Skaner CT może pokazać zwężenie tętnic. Angiografia daje obraz Twoich żył przy użyciu barwników i promieni rentgenowskich. I coś, co nazywa się indeks kostno-brachialny, może porównać ciśnienie krwi w kostce z ciśnieniem w ramieniu. Pomaga to lekarzom w diagnostyce choroby tętnic obwodowych.

Opieka medyczna

Leczenie medyczne

Leczenie niekontrolowanych czynników ryzyka jest pierwszym krokiem do powstrzymania szkód powodowanych przez kaszaki. To może oznaczać branie: leków (zwykle statyny) obniżające poziom cholesterolu, np. Ravestin, środki przeciwnadciśnieniowe (takie jak inhibitory ACE) do obniżenia ciśnienia krwi leki przeciwglukozowe do leczenia cukrzycy

Jeśli blokady tętnic są poważne, lekarz może zalecić operację ich usunięcia. Metody obejmują angioplastykę, która polega na poszerzeniu zwężonej tętnicy z balonem nawleczonym na cewnik. (Stent może być użyty do utrzymania tętnicy otwartej po przejściu balonu) Opcjonalnie można również zastosować bypass artyleryjski. Jest to, gdy zdrowe żyły jest szczepiony do tętnicy powyżej lub poniżej blokady w celu przekierowania przepływu krwi. Endarterektomia karotenoidowa usuwa płytkę nazębną z tętnic szyjnych, które dostarczają krew do mózgu.