Leczenie kontuzji biodra i barku

Fizjoterapia w walce z kontuzjami stawów

Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia kontuzji bioder czy barków. Wybór właściwej terapii należy do specjalisty i zazwyczaj podyktowany jest między innymi rodzajem uszkodzonej tkanki czy wielkością uszkodzenia. Do najpopularniejszych metod terapii stawów po urazie należy:

  • terapia manualna – naturalna i nieinwazyjna metoda, która wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii układu ruchu. U jej podstaw leży praca dłońmi i ich naciskiem.
  • Terapia Radiofalowa Ukierunkowana TR-Therapy – wykorzystuje właściwości fal radiowych, które powodują lokalne przegrzanie tkanek. Terapia ta poprawia ukrwienie tkanki, przez co jest ona dotleniona i otrzymuje więcej składników odżywczych, co przekłada się na szybszą regenerację.
  • Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) – regeneracja tkanki stymulowana jest polem elektromagnetycznym o wysokiej intensywności. Terapia ta zmniejsza dodatkowo napięcie mięśni oraz redukuje towarzyszący kontuzji ból.
  • laser wysokoenergetyczny (HIL) – wykorzystuje światło o określonej mocy i długości fali, które biostymuluje tkanki i redukuje ból.
  • krioterapia miejscowa – okolicę stawu nadmuchuje się parami azotu, które obniżają tkanki do około 15°C. Powoduje to szereg fizjologicznych zmian, takich jak przekrwienie tkanki czy rozszerzenie naczyń krwionośnych, które wspomagają leczenie uszkodzonego stawu.

Dlaczego nie warto bagatelizować kontuzji biodra czy barku?

Lekkie dolegliwości bólowe lub zmniejszona ruchomość w obrębie stawów to często bagatelizowane objawy. Część osób zwleka z wizytą u fizjoterapeuty lub ortopedy licząc, że dyskomfort sam przeminie. Niestety, takie rozwiązanie zazwyczaj jedynie pogłębia problem. Ignorowanie kontuzji może doprowadzić do postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów, która polega na nieodwracalnym uszkodzeniu tkanki chrzęstnej. Terapia tego schorzenia jest trudna i czasochłonna, a często jedynym wyjściem jest chirurgiczne zastąpienie uszkodzonego stawu endoprotezą. Dobrym pomysłem może być również wykonanie wcześniej USG barku.