Medyczna marihuana jako element terapii wspomagający leczenie dolegliwości

Od lat w środowisku medycznym mówi się o leczniczych właściwościach konopi. Z roku na rok pojawia się coraz więcej badań, które potwierdzają ich działanie w leczeniu różnych dolegliwości. Medyczna marihuana staje się bardzo cennym wsparciem w terapii rozmaitych chorób i problemów zdrowotnych. Coraz częściej mówi się o wykorzystaniu konopi w terapii problemów neurologicznych, onkologicznych, autoimmunologicznych, ginekologicznych, endokrynologicznych, urologicznych czy zaburzeń psychicznych. W jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej? Kiedy można stosować medyczną marihuanę?

medyczna marihuana

Zastosowanie medycznej marihuany w terapii chorób onkologicznych

Jednym z najczęściej poruszanych tematów wykorzystania leczniczych właściwości konopi jest właśnie wspomaganie terapii chorób nowotworowych. Metody stosowane w przypadkach onkologicznych takie jak radioterapia i chemioterapia mają mnóstwo przykrych skutków ubocznych. Osoby w trakcie leczenia narzekają na nudności, wymioty, zawroty głowy, a także słaby apetyt. Marihuana medyczna może pomóc zniwelować ryzyko efektów ubocznych leczenia, wpływając pozytywnie na samopoczucie pacjenta. Co więcej, dzięki działaniu przeciwbólowemu konopie doskonale sprawdzają się w terapii bólu przewlekłego, który często jest nieodzownym elementem chorób nowotworowych.

Leczenie bólu przy pomocy medycznej marihuany

Ból neuropatyczny, na skutek uszkodzenia układu nerwowego może dotyczyć nawet 10 procent społeczeństwa. Co więcej, z przewlekłym bólem wywołanym różnymi chorobami towarzyszącymi boryka się znacznie więcej osób. Z czasem jednak stosowane w kuracji opiaty mogą powodować uzależnienie, jednocześnie wzmagając działania niepożądane. To właśnie dla osób zmagających się z ciągłym bólem medyczna marihuana może być ogromnym wsparciem. Konopie lecznicze mogą pomóc znacznie ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, a co za tym idzie – zmniejszyć nasilenie przykrych skutków ubocznych, pozwalając pacjentom żyć bez uporczywego bólu.

Warto dodać również, że konopie medyczne coraz częściej wykorzystuje się także w przebiegu chorób zwyrodnieniowych, a także w terapii migreny czy nawet w leczeniu bólu związanego z miesiączkowaniem.

medyczna marihuana w leczeniu bólu

Lecznicze konopie w kuracji zaburzeń psychicznych

Z roku na rok coraz więcej mówi się o problemach psychicznych sporej części społeczeństwa. Coraz więcej osób boryka się z depresją, stanami lękowymi czy bezsennością. Włączając do leczenia medyczną marihuanę, która wykazuje istotne właściwości przeciwlękowe i uspokajające może przynieść pozytywne skutki w przypadku leczenia wielu zaburzeń psychicznych. Co więcej, medyczna marihuana może łagodzić negatywne skutki ADHD, a także wspierać terapię zespołu stresu pourazowego i rozmaitych zaburzeń adaptacyjnych.

Medyczna marihuana w leczeniu dolegliwości neurologicznych

Konopie lecznicze mają udowodnione działanie między innymi w łagodzeniu skutków choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego i zanikowo bocznego. Ze względu na swoje działanie przeciwdrgawkowe doskonale sprawdzają się jako element uzupełniający kuracji wielu schorzeń neurologicznych, w tym także epilepsji. Mówi się także o pozytywnych efektach w leczeniu demencji, choroby Alzheimera czy zespołu Tourette’a.

Terapia medyczną marihuaną w innych schorzeniach

Wyniki współczesnych badań nad medyczną marihuaną pokazują, w jaki wielu obszarach medycyny może mieć ona zastosowanie. Coraz więcej mówi się o nowych dziedzinach, w których wsparcie terapii konopiami odnosi pozytywne efekty. Doskonałym przypadkiem mogą być choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Świetnie sprawdza się także w łagodzeniu skutków chorób układu pokarmowego, zwłaszcza nieswoistego zapalenia jelit, zespołu jelita drażliwego czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Oprócz tego zauważono pozytywne efekty zastosowania medycznych konopi w terapii endometriozy, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, jaskry, a nawet cukrzycy. 

Każdego dnia pojawia się coraz więcej badań, które dają obiecującą prognozę na rozszerzenie możliwości stosowania medycznej marihuany. Wymagają one jednak poszerzonej analizy i odpowiedniego doboru rodzaju suszu, by móc odnieść pozytywne efekty terapii.

Źródła:

  1. https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/download/54854/42525
  2. https://www.medexpress.pl/wydarzenia-kampanie/medyczna-marihuana-w-opiece-paliatywnej-i-w-leczeniu-bolu-75264/pdf/
  3. https://zielonakaretka.pl/marihuana-medyczna-co-leczy/
  4. https://www.termedia.pl/Journal/-59/pdf-33330-10?filename=Kanabinoidy%20-%20mozliwosci%20zastosowania.pdf