Przy lżejszych przypadkach narkolepsji zdarza się, że specjalistyczne leczenie nie jest konieczne. Często wystarczy zmiana trybu życia oraz modyfikacja planu wykonywanych przez narkoleptyka codziennie czynności – tak by było możliwe uwzględnienie dwóch lub trzech drzemek w trakcie dnia (dla przykładu w porze obiadowej, podwieczorku i w porze kolacji). W dni wolne od pracy (czyli przeważnie w weekendy) narkoleptyk powinien pamiętać o wygospodarowaniu czasu na wyspanie się.

Zdarza się, że ogólne codziennie funkcjonowanie chorego jest znacznie zaburzone. Prowadzić to może do obniżenia jakości jego życia i nastroju. Niestety jakość życia cierpiących na narkolepsję jest gorsza niż w przypadku osób z innymi schorzeniami neurologicznymi (dla przykładu z padaczką).

Leczenie farmakologiczne jest skuteczne

W przypadku większości pacjentów z narkolepsją leczenie farmakologiczne jest skuteczne oraz ma korzystny wpływ na funkcjonowanie ogólne. W efekcie poprawia się jakość życia chorego. Im większa jest wiedza lekarzy dotycząca patomechanizmów samej choroby, tym łatwiej w przyszłości będzie opracować nowe metody terapeutyczne.

Według szacunków tylko jedna trzecia narkoleptyków nie ma zdiagnozowanej katapleksji. U części chorych jej ataki mogą pojawiać się tylko co jakiś czas, a u innych nawet kilka czy kilkadziesiąt razy na dobę. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy chorzy na narkolepsje dobrze tolerują leki.

przebieg narkolepsji

© Rido/Fotolia

Zwykle przebieg narkolepsji zależy od konkretnego przypadku

W naszym kraju zdiagnozowano około 200-250 narkoleptyków. Sam szczyt zachorowań przypada na dwie pierwsze dekady życia – objawy narkolepsji mogą w tym czasie ulec nasileniu. Zaobserwowano, że u starszych pacjentów dochodzić może natomiast do ich złagodzenia.

Chociaż narkolepsja nie jest chorobą skracającą życie, to niestety jest ona nieuleczalna – leczy się więc jedynie objawy, a nie samą przyczynę. Osoby chore na narkolepsję nie mogą prowadzić samochodów oraz nie powinny obsługiwać urządzeń mechanicznych. Wśród czynności niewskazanych jest również jazda na rowerze, motorze, itd. Niestety zdarza się, że narkolepsja staje się przyczyną niezdolności do wykonywania pracy – nie ma jednak oficjalnej listy zawodów, które nie powinny być wykonywane przez chorych na nią. Prócz oczywistego zawodu kierowcy równie niebezpieczna może być praca krawcowej (która to grozi przeszyciem sobie ręki). Z uwagi na to każdy narkoleptyk powinien samodzielnie ocenić swoje możliwości. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wycofanie społeczne może dodatkowo prowadzić do pojawienia się objawów o charakterze depresyjnym.

Aby łagodzić przebieg narkolepsji, warto przestrzegać ustalonego planu dnia i stosować się do zaleceń lekarza

Sama narkolepsja nie ma wpływu na inteligencję, jednak jej objawy mogą zakłócać proces uczenia się. Zaburzenia wynikające z niewyspania dotyczą poziomu koncentracji, pamięci oraz długości utrzymania uwagi. Dlatego też szybkie zdiagnozowanie jest niezwykle istotne w przypadku dzieci – tak by nie miały one kłopotów w szkole. W przypadku osób dorosłych cierpiących na to schorzenie warto poszukać wsparcia u Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób z Narkolepsją.

Chorzy zmagający się z tą narkolepsją mogą poprawić jakość swego życia. Oto kilka rad, które nam w tym pomogą.

 • Jeśli czujesz, że senność się wzmaga (a więc zbliża się atak) przerwij to, co akurat robisz i zdrzemnij się.
 • Staraj się nie zasypiać w samotności – najlepiej jest poprosić inną osobę, aby była z chorym, kiedy czuje on, że zbliża się atak.
 • Pamiętaj o przyjmowaniu wszystkich przypisanych przez lekarza leków – jest to szczególnie ważne, jeśli wiemy, że w danej sytuacji zaśnięcie może być niebezpieczne.
 • Porozmawiaj z lekarzem o skuteczności przyjmowanych leków – należy się dowiedzieć, czy ich stosowanie pozwoli Ci na one bezpieczne siadanie za kierownicą oraz bezproblemowe wykonywanie swojego zawodu.
narkolepsja przebieg

© F8studio/Fotolia

Przy lżejszych przypadkach narkolepsji zdarza się, że nie jest konieczne specjalistyczne leczenie. Często wystarczy zmiana trybu życia oraz rezygnacja z niektórych wykonywanych przez narkoleptyka codziennych czynności.

 • Siadaj za kierownicą tylko, jeśli lekarz wyraził na to zgodę – pamiętaj, że na drodze odpowiada się nie tylko za swoje, lecz i za cudze życie.
 • Powiadom otoczenie o swojej chorobie – bliscy powinni dowiedzieć się o niej wcześniej, a nie dopiero w momencie, gdy dojdzie u Ciebie do nagłej utraty świadomości.
 • Porozmawiaj ze swoimi zwierzchnikami o chorobie – pamiętaj, by pokazać im zaświadczenie od lekarza, gdyż może ono pomóc w ustaleniu właściwego harmonogramu pracy, który pozwoli Ci uniknąć niespodziewanych drzemek.
 • Aktywność fizyczna pomaga pobudzić organizm.
 • Warto zdrzemnąć się przed większymi zadaniami – zapobiegnie to atakom w trakcie ich wykonywania.
 • Zawsze kładź się spać o tej samej porze – utrzymanie stałego rytmu dobowego pozwala zmniejszyć częstotliwość ataków.
 • Unikaj alkoholu oraz kofeiny – nie tylko źle wpływają one na działanie leków, lecz także zaburzają rytm dobowy i wywołać mogą zarówno bezsenność, jak i nadmierną senność w ciągu dnia.
 • Ciągle poszerzaj swoją wiedzę o chorobie – im więcej o niej wiesz, tym łatwiej będzie Ci z nią żyć.

Przeczytaj również:     Miażdżyca Kamica żółciowa-objawy