Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Jeśli nie należysz do szczęśliwej mniejszości kobiet, które nigdy nie miały infekcji dróg moczowych (UTI), dobrze znasz jej objawy. Możesz odczuwać częste parcie na mocz, a mimo to oddawać go niewiele. Twój mocz może być mętny, zabarwiony krwią i silnie pachnący. U 25% do 30% kobiet, które miały infekcję dróg moczowych, infekcja powraca w ciągu sześciu miesięcy.

Jeśli masz powtarzające się infekcje dróg moczowych, doświadczyłaś, jak bardzo wpływają one na Twoje życie. Możesz jednak pocieszyć się, wiedząc, że prawdopodobnie nie są one wynikiem niczego, co zrobiłaś.

„Nawracające infekcje układu moczowego nie są spowodowane złą higieną lub czymś innym, co kobiety same na siebie sprowadziły. Niektóre kobiety są po prostu podatne na infekcje układu moczowego” – mówi specjalista chorób zakaźnych dr Kalpana Gupta, wykładowca medycyny w Harvard Medical School.

Dlaczego niektóre kobiety cierpią na nawracające infekcje układu moczowego

Infekcje są zwykle wywoływane przez Escherichia coli, bakterię żyjącą w układzie jelitowym. Jeśli bakterie E. coli zostaną przeniesione z odbytnicy do pochwy, mogą przedostać się do cewki moczowej (przewodu odprowadzającego mocz z pęcherza moczowego) i zainfekować pęcherz moczowy.

Czynniki ryzyka różnią się w zależności od wieku. Przed menopauzą najczęstszymi czynnikami ryzyka są stosunki seksualne i stosowanie środków plemnikobójczych. Uważa się, że seks zwiększa liczbę bakterii w pęcherzu moczowym, a wielu ekspertów zaleca kobietom oddawanie moczu po stosunku w celu ich wypłukania. Środki plemnikobójcze mogą zabijać Lactobacilli, korzystne bakterie w pochwie, ułatwiając E. coli przemieszczanie się.

Po menopauzie pewne zmiany fizyczne pomagają przygotować grunt pod infekcje układu moczowego. Liczba bakterii Lactobacillus w pochwie naturalnie spada. Pęcherz również kurczy się słabiej niż kiedyś, co utrudnia jego całkowite opróżnienie.

Zarówno u kobiet przed menopauzą, jak i po menopauzie, rolę odgrywają również geny. Posiadanie matki lub siostry, która często cierpi na infekcje układu moczowego, jest również czynnikiem ryzyka.

Sprawdź: Suplement dla kobiet Femixal na infekcje układu moczowego

Zapobieganie infekcjom układu moczowego

Podejścia te mają pewne dowody na ich poparcie:

  • Pij dużo płynów każdego dnia. Należy dążyć do wypijania od 2 do 3 litrów płynów.
  • Stosowanie alternatywnych środków antykoncepcyjnych, które nie zawierają środka plemnikobójczego.
  • Opróżnij pęcherz natychmiast po stosunku płciowym.
  • Rozważ dopochwową terapię estrogenową dla kobiet po menopauzie.
  • Podcieraj się od przodu do tyłu, chociaż nie udowodniono naukowo, że to robi różnicę.

Antybiotyki

Przyjmowanie niskiej dawki jednego z antybiotyków stosowanych w leczeniu nawracających infekcji układu moczowego jest najczęstszym sposobem radzenia sobie z nawrotami. Bakterie mogą jednak z czasem uodpornić się na antybiotyk i może on nie być skuteczny w leczeniu kolejnych infekcji. Jest to obszar, w którym kobiety mogą eksperymentować i znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nich odpowiednie. Istnieje kilka opcji, jeśli masz pod ręką receptę:

  • przyjmowanie małej dawki codziennie przez sześć miesięcy lub dłużej
  • stosowanie tylko po stosunku płciowym
  • czekanie do wystąpienia objawów infekcji układu moczowego.

Jeśli masz nawracające infekcje układu moczowego, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Oboje możecie opracować plan, który prawdopodobnie będzie dla Ciebie skuteczny.

Inne sposoby na pomoc w przypadku infekcji układu moczowego

Podobnie jak wiele kobiet, być może zapamiętałaś następującą odwieczną radę dotyczącą zapobiegania infekcjom układu moczowego:

  • Podcieraj się od przodu do tyłu.
  • Oddawaj mocz przed i po stosunku.
  • Pij dużo wody.
  • Unikaj obcisłych majtek i dżinsów.

Sugestie te mają na celu przepłukanie pęcherza moczowego i zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii E. coli w drogach moczowych. Chociaż badania nie wykazały, że zapobiegają one pierwotnym lub nawracającym infekcjom układu moczowego, nie ma nic złego w ich wypróbowaniu.

Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33234708