Nieżyt żołądka jest schorzeniem objawiającym się zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego. Zapalenie błony śluzowej lub inaczej katar żołądka jest zapaleniem części przewodu pokarmowego. Spowodowany może być różnorodnymi czynnikami, a objawy są dosyć przykre w odczuciu dla osoby chorej. Choroba wywoływana jest w 90% przypadków przez bakterię Helicobacter Pylori. Zakażone jest nią około 80% populacji w Polsce. Bakteria oprócz dolegliwości dotyczących żołądka może także powodować podobne zakażenie dwunastnicy. Zapalenie żołądka jest bardzo częstą przypadłością wśród osób dorosłych, natomiast rzadziej występuje w przypadku dzieci, dotyczy bowiem jedynie około 30% populacji.

Częstość występowania nieżytu żołądka u dzieci zależy od środowiska i wieku dziecka. Zakażenia występują bowiem częściej w przypadku niskich standardów higienicznych środowiska i wyższego wieku dziecka. Najczęstszą przyczyną powstawania nieżytu żołądka jest spożycie produktów, które drażnią błonę śluzową żołądka, ale także nadmierne spożywanie alkoholu, zabiegi chirurgii bariatrycznej i długotrwałe stosowanie leków. Powodem powstania choroby może być również stres, który przyczynia się do zwiększania wydzielania soku żołądkowego. Nieżyt żołądka może być ponadto następstwem chorób zakaźnych.

nieżyt żołądka choroba

© Syda Productions/Fotolia

Leczenie uzależnione jest od przyczyny wystąpienia nieżytu żołądka

Choroba może mieć formę ostrą i przewlekłą. Forma ostra trwa około kilku dni do dwóch tygodni, w niektórych przypadkach pod względem przebiegu przypomina problemy zdrowotne typu katar czy grypa. Może przekształcić się w formę przewlekłą. Objawy nie zawsze są jednoznaczne, u najmłodszych dzieci może objawić się kaszlem lub gorączką, dlatego też zdiagnozowanie często wymaga przeprowadzenia szerszych badań.

Objawem nieżytu żołądka jest przede wszystkim brak apetytu, nieprzyjemny smak w jamie ustnej, nieświeży oddech, potęgowanie uczucia powiększania się języka, kwaskowe odbijanie, zgaga, ból w okolicach jamy brzusznej oraz mdłości i wymioty. Wszystkim tym objawom może dodatkowo towarzyszyć gorączka, osłabienie oraz ból głowy. Najczęściej następuje tylko zapalenie błony śluzowej, ale w niektórych przypadkach pojawia się nadżerka błony śluzowej – ubytek błony śluzowej, która powoduje mniej lub bardziej obfite krwawienia tzw. zapalenie krwotoczne, może także doprowadzić do zaniku błony śluzowej tzw. zapalenie zanikowe. Zapalenie żołądka określa się także jako nadżerkowe lub beznadżerkowe. Bakteria dzięki swojej ruchliwości i ukierunkowania chemotaktycznie w kierunku śluzu żołądkowego szybko przenika do żołądka i przechodząc przez warstwę śluzu dociera do komórek błony śluzowej żołądka, gdzie dzięki specjalnym wypustkom dosyć mocno do nich przylega.

Nieżyt żołądka to choroba, która daje objawy ze strony układu pokarmowego obecna także przy innych schorzeniach

Nie należy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie żołądka niesie za sobą wiele powikłań i może doprowadzić do wystąpienia krwawienia oraz rozległego owrzodzenia. Forma ostra najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym z powodu spożycia nieświeżej lub ciężkostrawnej potrawy. W bardzo krótkim czasie po jej spożyciu pojawia się silny ból w nadbrzuszu. Następnie dołączają się nudności, wymioty, podwyższona temperatura, a czasem biegunka i w efekcie osłabienie.

nieżyt żołądka

© Syda Productions/Fotolia

Inne przyczyny to także zatrucie alkoholem, zakażenie np. salmonellą, gronkowcem, ciężki stres wywołany np. przez operacje chirurgiczne, oparzenie, urazy powypadkowe. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka związane jest z zakażeniem Helicobacter pylori.

Lokalizuje się w części okolicy odźwiernikowej lub jest rozsiane w całej błonie śluzowej. Obecność Helicobacter pylori w śluzówce żołądka, powoduje powstanie przewlekłego stanu zapalnego, który stopniowo prowadzi do niszczenia warstwy gruczołowej błony śluzowej, zaniku śluzówki żołądka i zmiany jego charakteru w kierunku nabłonka jelitowego. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, zmiana charakteru nabłonka żołądka może prowadzić do powstania nowotworu.

Przeczytaj również:     Tłuszczak-diagnostyka Bakteriemia-objawy