Przyczyny i symptomy zakażenia dolnych dróg moczowych – jak pozbyć się przykrych dolegliwości?

Bardzo częstą infekcją u dzieci, ale i u dorosłych jest zapalenie dróg moczowych. Nie można go bagatelizować, bo nieleczone prowadzi do zakażenia nerek. Co warto wiedzieć na temat przyczyn i symptomów zapalenia dróg moczowych? Jak walczyć z tą przypadłością i ją wyleczyć? Po jakie leki należy sięgnąć?

Przyczyny zakażenia dróg moczowych 

Należy wiedzieć, że zapalenie dróg moczowych jest wynikiem przedostania się bakterii do układu moczowego. W przypadku zdrowej osoby w układzie moczowym panują jałowe warunki. W pewnych sytuacjach dochodzi do wniknięcia bakterii, które powoduje najczęściej zapalenie dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza. Ta choroba częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a wynika to z budowy anatomicznej i krótszej cewki moczowej. Starsze dziewczęta i kobiety, które rozpoczęły życie seksualne są na to bardziej narażone ze względu na powstające mikrourazy, które zwiększają ryzyko infekcji. U mężczyzn zapalenie zdarza się rzadziej. Jest częstsze u mężczyzn po 60 roku życia z powodu przerostu gruczołu krokowego. Pojawieniu się zakażenia dróg moczowych sprzyja także wada anatomiczna lub czynnościowa powodująca zaleganie moczu. Przebyte w przeszłości infekcje także zwiększają ryzyko zakażenia, czynniki genetyczne również mają pewne znaczenie. Zaburzenia oddawania moczu zbyt rzadkie lub zbyt częste wizyty w toalecie także mają wpływ na tę przypadłość. Przyczyny zakażenia dróg moczowych dotyczą także problemu nietrzymania moczu, zaparć i nietrzymania stolca. Zapalenie dróg moczowych może pojawić się też przy spadku odporności.           

Objawy zakażenia dróg moczowych 

Do podstawowych objawów zakażenia dróg moczowych należą: odczuwanie ciągłego parcia na pęcherz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także lekki ból brzucha. Są to symptomy zapalenia pęcherza. Z kolei gdy dochodzi do infekcji ostrej może pojawić się gorączka, dreszcze, silne bóle w części lędźwiowej, a także nudności. Niepokojącym objawem jest także pojawienie się krwi w moczu. Zapalenie dróg moczowych ma tendencję do nawrotów w 30-40% przypadków. Do zapalenia dróg moczowych należy również zapalenie cewki moczowej i ta przypadłość dotyczy osób aktywnych seksualnie. Mogą pojawić się nasilone upławy i pobolewanie brzucha u kobiet. Z kolei u mężczyzn ropna wydzielina z cewki, swędzenie, pieczenie. Leki na układ moczowy, a dokładnie na zapalenie cewki moczowej mogą tutaj pomóc. Co ważne muszą po nie sięgnąć także partnerzy seksualni. Warto wiedzieć, że używanie prezerwatyw znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia cewki moczowej.     

Jakie leki na zakażenie dróg moczowych można wybrać? 

Warto poznać leki stosowane na zapalenie dróg moczowych. Otóż jeżeli to bakterie E. coli, a nie  wirusy czy grzyby, są przyczyną zapalenia, co dzieje się w przeważającej większości przypadków, stosuje się antybiotyki i chemioterapeutyki. Wśród nich można wymienić nitrofurantoinę, amoksycylinę z kwasem klawulanowym, czy trimatoprin. Na zapalenie pęcherza bez recepty dostępna jest furagina i jeżeli nie ma nasilonych objawów, to właśnie po leki bez recepty trzeba sięgnąć na samym początku. Osoba, która cierpi na nawracające infekcje dróg moczowych powinna mieć ją w swojej apteczce. Na drogi moczowe dostępne są również leki bez recepty zawierające zioła takie jak choćby Urosept, czy Fitolizyna. Pomagają też leki z żurawiną.