Tłuszczak – z łaciny lipoma, jest to nowotwór łagodny zbudowany zazwyczaj z tkanki tłuszczowej, która to otoczona jest przez torebkę łącznotkankową. Tłuszczaki zaliczane są do nowotworów niezłośliwych, a więc nie są rakowe. Dodatkowo nie dają one przerzutów do innych części ciała. Guz ten przyjmuje tak nieokreśloną wielkość, jak i kształt. Jego cechą charakterystyczną jest bezbolesność oraz przesuwalność pod uciskiem i dotykiem. Tłuszczaki pozostają również miękkie w dotyku.

Innymi słowy, tłuszczaki są to guzy, które powstają w efekcie gromadzenia się tkanki tłuszczowej w jednym miejscu. Najczęściej umiejscowione są one pod skórą, gdzie przyjmują różne wielkości oraz kształty. Tłuszczaki mogą również występować w innych miejscach organizmu, zdarza się, że powstają w narządach wewnętrznych albo w przewodzie pokarmowym. Same guzy mogą powstać niemal dosłownie wszędzie, jeśli jednak chodzi o najczęstsze ich zlokalizowanie pod skórą, to przeważnie powstają w takich okolicach ciała jak:

  • ramiona;
  • uda;
  • pośladki;
  • tułów.

Jedną z cech charakterystycznych dla tłuszczaków jest fakt, że rosną one niezwykle wolno — z uwagi na to wykrywa się je, gdy guz pozostaje niewielki i zazwyczaj ma on do centymetra średnicy. Z czasem jednak stopniowo guz powiększa się do rozmiarów 6-centymetrowej zmiany — jeśli zostaną pozostawione bez leczenia, to ich średnica może osiągnąć nawet od 10 do 20 centymetrów oraz ważyć nawet kilka kilogramów.

tłuszczak

© timonina / Fotolia

Tłuszczak to łagodny nowotwór tkanki łącznej, nie stanowi zagrożenia, ale lepiej go nie ignorować

Chociaż tłuszczak jest nowotworem i w pierwszej chwili po diagnozie pojawia się strach, to czy naprawdę tłuszczak jest aż tak groźnym rodzajem nowotworu? Tłuszczaki są łagodnymi nowotworami tkanki łącznej i chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjenta, to nie można ich ignorować. Po wykryciu go należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza rodzinnego — dzięki takim bezpiecznym zachowaniom uda się uniknąć przeoczenia co bardziej niepokojących przypadłości. Dopiero specjalista korzystający z odpowiedniej diagnostyki może stwierdzić, czy zmiana ma charakter niegroźnego tłuszczaka, czy też jest to zmiana dużo bardziej niebezpieczna. Wynika to z faktu, że same oględziny przez skórę nie mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania o naturę zmiany. Guzy pojawiające się pod powierzchnią skóry mogą być:

  • tłuszczakiem;
  • włókniakiem.

Z uwagi na powyższe niezwykle ważne jest udanie się na wizytę u lekarza specjalisty. Najlepszym momentem, jest udanie się na wizytę, jeszcze jak zmiana jest mała — nie czekać, aż guz zacznie rosnąć i wywierać wpływ na zdrowie lub wygląd chorego. Jeśli chodzi o samo rozpoznanie tłuszczaka, to postawienie odpowiedniej diagnozy jest znacznie łatwiejsze, gdy umiejscowiony jest on pod skórą — staje się ona trudniejsza, jeśli guz powstał w głębszych warstwach i obszarach tkanek organizmu. Jak pokazują badania, tłuszczaki zazwyczaj występują pojedynczo, chociaż są udokumentowane przypadki, w których pojawiły się one w większej ilości. Sama wykrywalność jest dość prosta i pozwala na szybką diagnostykę — tłuszczaki zawdzięczają to możliwości wyczucia ich poprzez dotyk. Również sami pacjenci obserwują zmianę u siebie pod postacią zgrubienia pod warstwą skóry.

Dolegliwości związane z guzem będące przyczyną jego odkrycia wiążą się z umiejscowieniem tłuszczaka, który wpływa na sąsiadujące z nim struktury, dla przykładu poprzez drętwienie kończyn, gdyż zmiana uciska nerw. Niekiedy dochodzi do niedrożności albo dolegliwości bólowych, jeśli guz umiejscowiony jest w ścianie jelita.

Łagodny rozrost tłuszczaka nie zwalnia z obowiązku systematycznej kontroli zmian

Kontrolowanie tłuszczaków jest niezwykle istotne. Wynika to z faktu, iż tłuszczaki, chociaż zazwyczaj bardzo wolno, rozrastają się i w efekcie mogą przysporzyć wiele kłopotów. Często zaburzają one stronę estetyczną ciała, lecz negatywny wpływ mogą wywierać również na inne elementy — m.in. ucisk na narządy. Co więcej, rozrastający się guz może w pewnych przypadkach ulec zezłośliwieniu — kwestia ta pozostaje nadal tematem spornym: część badaczy uważa, że transformacja tłuszczaka w nowotwór złośliwy jest jak najbardziej możliwa wraz z czasem oraz jego wzrostem; inni autorzy literatury przedmiotu uważają jednak, że brak jest dostatecznych dowodów na taką zmianę guza. Zazwyczaj jednak leczenie jako takie nie jest konieczne — dochodzi do niego, gdy guz staje się duży, wywołuje ból albo ucisk na sąsiadujące z nim struktury lub są wskazania natury kosmetycznej.

Tłuszczak, czy też tłuszczaki leczone są przy pomocy interwencji chirurgicznej — stanowi ona jedynym sposób na pozbycie się guza. Na guzy te nie działają masaże, maści, czy okłady i to właśnie wycięcie ich spod skóry stanowi metodę leczniczą.

tłuszczak choroba

© chanawit / Fotolia

Sama przyczyna powstawania tłuszczaków nadal nie jest do końca poznana — naukowcy zakładają, że duże znaczenie mogą mieć obciążenia genetyczne. Jak pokazują statystyki, tłuszczaki dotykają około 1% społeczeństwa. Guzy te pojawiają się zazwyczaj u osób dorosłych, jednak znane są sytuacje, w których tłuszczaki pojawiły się u dzieci. Najczęściej tłuszczak dotyka osób po czterdziestym roku życia i o wiele częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn.

Przeczytaj również:     Cukrzyca-objawy Czerniak-objawy