Choroby i objawy – diagnoza – leczenie – przebieg

Wizyta u urologa – kiedy i dla kogo?

Wizyta u urologa – kiedy i dla kogo?

Okresowe badania kontrolne to jedno z podstawowych działań, które pozwalają na wczesne wykrywanie chorób i przeciwdziałanie im. Powinny być wykonywane w każdym wieku i w równym stopniu dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety mężczyźni pod tym względem pozostają w tyle, ponieważ statystki pokazują, że to właśnie kobiety częściej udają się do lekarza. Jest to duży błąd, ponieważ wiele chorób, które dotyka mężczyzn, jest wykrywane za późno i niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Jak przebiega wizyta u urologa?

Urolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Wizyta u urologa zwykle polega na dokładnym zebraniu wywiadu od pacjenta na temat występujących dolegliwości oraz wykonaniu podstawowych badań. Zgłaszając się do lekarza urologa, można zostać poproszonym o sporządzenie dzienniczka mikcji, który polega na zapisywaniu przez pewien okres ilości przyjmowanych i wydalanych płynów oraz towarzyszących, niepokojących objawów. Lekarz wykona też badanie jąder, badanie per rectum (oceniające gruczoł krokowy) oraz wizualnie oceni zewnętrzne narządy płciowe. Pomocne w ocenie będą również: badanie USG gruczołu krokowego i dróg moczowych oraz urografia.

Dlaczego profilaktyczne badania są takie ważne?

W wielu przypadkach badanie profilaktyczne może uchronić przed poważnym zachorowaniem, a nawet ocalić życie. W większości sytuacji wczesnego rozpoznania udaje się wdrożyć leczenie, które umożliwia całkowicie zwalczyć chorobę albo zapanować nad jej rozwojem. Poza tym, odwiedzając systematycznie lekarza urologa, można mieć poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym zdrowiem.

Kiedy iść się zbadać?

Badania profilaktyczne mają głównie za zadanie wykluczyć choroby nowotworowe. Niestety mężczyźni mają tendencję do zwlekania z wykonywaniem badań, aż do pojawienia się dolegliwości bólowych, co często działa na ich niekorzyść. Spośród najbardziej zagrożonych grup wiekowych można wyróżnić dwa przedziały: 18-40 lat oraz powyżej 40. roku życia. Pierwsza grupa dotyczy młodych mężczyzn, którzy zagrożeni są nowotworem jądra. Jest to nowotwór złośliwy, który dotyka głównie panów w wieku od 20 do 34. roku życia. Dlatego będąc w grupie ryzyka, należy badać się raz do roku w gabinecie lekarza urologa, który wykona USG jąder. Pomocne jest też określenie stężenia we krwi markerów nowotworowych, takich jak: beta-HCG, AFP oraz LDH. Ponadto warto wykonywać samobadanie jąder, najlepiej po ciepłej kąpieli. Niepokojące mogą być zgrubienia, stwardnienia, obrzęk lub uczucie rozpierania jądra. Kolejny przedział wiekowy to mężczyźni powyżej 40. roku życia, u których występuje tendencja do przerostu gruczołu krokowego oraz panowie po 50. roku życia zagrożeni rakiem stercza. W obu przypadkach zaleca się wizyty kontrolne u lekarza urologa raz w roku, gdzie zostaną wykonane badania obrazowe (USG, urografia), badanie per rectum oraz ocena stężenia PSA we krwi (antygen specyficzny dla stercza).

Jakie objawy mogą zaniepokoić?

W przypadku męskich dolegliwości moczowo-płciowych wyróżnia się kilka znaczących objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Wśród nich znajdą się tzw. LUTS (lower urinary tract symptoms), czyli objawy z dolnych dróg moczowych:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • częste mikcje,
  • nagła potrzeba opróżnienia pęcherza,
  • słaby strumień moczu,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • uczucie zalegania moczu po mikcji.

Takie symptomy mogą być złagodzone przez systematyczne stosowanie środków zawierających wyciąg z owoców boczni piłkowanej, np. Prostamol Uno. Jednak gdy objawy się nasilają, należy koniecznie skierować się do lekarza.