Zapalenie krtani to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Dotyka osób w każdym wieku, wywołując szereg nieprzyjemnych i kłopotliwych objawów. Może przybierać różnorodne formy, wyróżnia się ostreprzewlekłe zapalenie krtani. Obie postacie nieznacznie różnią się przebiegiem i dolegliwościami. Choroba ma zakaźną etiologię – przyczyną ostrego zapalenia krtani najczęściej jest zakażenie wirusowe, które może wikłać się zakażeniem bakteryjnym lub zakażenie pierwotnie bakteryjne, czasem też lotne toksyny lub zaburzenia immunologiczne.

Zapalenie krtani jest nieprzyjemne, długo trwa i ma tendencję do nawracania. Groźne jest jednak głównie dla małych dzieci. Krtań jest elementem górnego odcinka dróg oddechowych i ma przeciętnie długość od 4 do 6 cm. Łączy gardło z tchawicą, a jej głównym zadaniem jest wydawanie dźwięków. Do częstych chorób krtani należy jej zapalenie, w wyniku którego dochodzi do zakażenia błony śluzowej. Zapalenie krtani jest najczęściej powikłaniem po przebytym przeziębieniu lub rozwija się w wyniku przeniesienia infekcji z jamy gardłowo-nosowej.

zapalenie krtani choroba

© SENTELLO/Fotolia

Obrzęk błony śluzowej, kaszel i ból to pierwsze objawy zapalenia krtani

Na skutek zapalenia krtani dochodzi do obrzęku błony śluzowej lub w skrajnych przypadkach nawet do jej złuszczania. Obrzęk błony śluzowej powoduje zwiększanie wydzielania śluzu, który dodatkowo podrażnia krtań, wywołując kaszel. Jednocześnie pojawia się także ból krtani, nasilający się szczególnie podczas połykania. W wyniku ostrego zapalenia, trwającego góra kilka dni, może wystąpić miejscowe uszkodzenie nabłonka krtani, które goi się bez pozostawiania zmian. W przypadku przedłużania się stanu zapalnego może dochodzić do powstawania zmian włóknistych i rozwoju przewlekłego zapalenia. W zależności od czynników etiologicznych zapalenie często obejmuje również śluzówkę sąsiadujących struktur anatomicznych, czyli gardła i tchawicy.

Zapalenie krtani wywołują wirusy, które powodują obrzęk błony śluzowej krtani i początkowej części tchawicy. W przypadku niemowląt i dzieci poniżej piątego roku życia drogi oddechowe są wąskie i nawet niewielki stan zapalny czy obrzęk może doprowadzić do poważnego zwężenia krtani oraz tchawicy, utrudniając oddychanie. Najczęstszą przyczyną choroby jest wychłodzenie błony śluzowej krtani zimnymi napojami, przeciążenie głosu oraz wirusowa infekcja zapalna gardła. Zwłaszcza latem wiele osób w celu złagodzenia uciążliwości wysokiej temperatury spożywa zimne napoje, co niszczy śluzówkę dróg oddechowych i służący do jej oczyszczania aparat rzęskowy. Wywołuje to suchy kaszel, chrypkę, drapanie, szczypanie i pieczenie w gardle. Infekcja może być również spowodowana alergenami, zbyt suchym lub zanieczyszczonym powietrzem.

Zapalenie krtani jako choroba zawodowa u osób pracujących głosem

Przyczyną wystąpienia zapalenia krtani bywa też nadmierne obciążenie aparatu głosu. Uważa się, że jest to choroba zawodowa nauczycieli, aktorów, polityków i innych osób, które dużo i głośno mówią. Obserwuje się zwiększoną zachorowalność pacjentów z tak zwanych grup ryzyka i muszą oni szczególnie uważać. Nie wolno lekceważyć przedłużających się objawów, w przypadku nawrotów lub wyjątkowo uciążliwej infekcji, konieczna jest konsultacja laryngologiczna lub foniatryczna. Laryngolog oceni czy należy również skonsultować się ze specjalistą od nieprawidłowości mowy. Na zapalenie krtani może jednak zachorować każdy. Na początku infekcji objawy dają wrażenie lekkiego przeziębienia, z wodnistym katarem, bólem gardła, złym samopoczuciem. Mogą wystąpić stany podgorączkowe. Później stan ogólny pogarsza się, dołącza się drapanie, uczucie suchości w krtani, kaszel, chrypka, aż do bolesnego bezgłosu.

 

zapalenie krtani

© Naeblys/Fotolia

Zapalenie krtani to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Dotyka osób w każdym wieku, wywołując szereg nieprzyjemnych i kłopotliwych objawów. Może przybierać różnorodne formy, wyróżnia się ostreprzewlekłe zapalenie krtani.

Ostra forma zapalenia krtani trwa zwykle dwa tygodnie. Leczenie wymaga cierpliwości, ponieważ nawet prawidłowo postępujące trwa długo, objawy ustępują powoli i należy uważać, by się jeszcze nie doziębić. Na chorobę tę szczególnie narażeni są alergicy, a częste objawy zapalenia krtani mogą nawet zwiastować astmę. Mniej znane postaci choroby wywołują objawy nawet niebezpieczne dla życia.