Każdy rodzaj zapalenia oskrzeli daje odmienne objawy. Najbardziej charakterystycznym i pojawiającym się jako pierwszy jest suchy kaszel. Nasila się on zaraz po przebudzeniu. Razem z kaszlem może wystąpić odkrztuszanie gęstego, szaro-żółtawego śluzu. Kaszel, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest bardzo wyczerpujący, a jeżeli nasila się w nocy, utrudnia prawidłowy sen. U niemowląt i w okresie poniemowlęcym może wystąpić dodatkowo świszczący oddech wraz ze „stękaniem wydechowym”. Objaw ten określany jest przez rodziców mianem „astmy”. Mogą także wystąpić wymioty. Dziecko zmęczone kaszlem jest zwykle bardziej senne niż normalnie, a na jego twarzy mogą pojawić się drobne wybroczyny w postaci czerwonych lub bordowych punkcików.

Kaszel zmienia swój charakter po około 2-3 dniach. Wydzielina pojawiająca się w drogach oddechowych sprawia, że staje się on wilgotny i przez to mniej męczący. Dzieci niepotrafiące odkrztusić wydzieliny oskrzelowej, połykają ją. Powoduje to wystąpienie wymiotów śluzowo-ropną treścią. Wydzielina zalegająca w żołądku upośledza wydzielanie się kwasu żołądkowego i co za tym idzie apetyt dziecka zostaje wyraźnie osłabiony. Dzieci starsze zwykle są w stanie odpluć wydzielinę w czasie kaszlu. Żółto-zielony kolor wydzieliny świadczy o nadkażeniu bakteryjnym.

W czasie zapalenia oskrzeli może pojawić się ból gardła, świszczący oddech, zatkany nos, ból w klatce piersiowej i przeponie w przypadku długo utrzymującego się kaszlu oraz krwioplucie. Pojawia się senność i otępienie. Oddech staje się mocno przyśpieszony. Ponadto pacjent doświadcza uczucia ucisku w klatce piersiowej, dreszczy towarzyszących gorączce i duszności, które są przyczyną skurczu oskrzeli.

zapalenie oskrzeli objawy

© Patrick Daxenbichler/Fotolia

Świszczący oddech należy do objawów świadczących o zapaleniu oskrzeli

Wystąpienie dodatkowo świszczącego oddechu może świadczyć o zmianie rodzaju zapalenia oskrzeli z ostrego na przewlekłe, a nawet o rozwinięciu się przewlekłego astmatycznego zapalenia oskrzeli. Ostre zapalenie oskrzeli jest najczęściej powikłaniem po przeziębieniu lub grypie i atakuje górne drogi oddechowe. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli możliwe jest prowadzenie leczenia domowego, jednak w momencie nasilenia objawów lub wystąpienia nietypowych konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Zaniepokoić nas powinien utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie silny kaszel, gorączka trwająca stale przez kilka dni oraz wystąpienie kaszlu wraz z pluciem krwią. Osoby chore na płuca lub serce, np. astmę lub niewydolność serca, nie powinny lekceważyć zapalenia oskrzeli. Choroba w większości przypadków wywołana jest przez wirusy, więc leczenie antybiotykami może nie być skuteczne. W przypadku zapalenia oskrzeli zwalcza się głównie objawy. Nie będzie natomiast efektów leczenia w przypadku, gdy chory ma już zapalenie płuc, które daje podobne symptomy.

W przypadku wystąpienia objawów zapalenia oskrzeli konieczna jest szybka konsultacja lekarska

Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, występującym głównie rano. Objawy nasilają się szczególnie w okresie zimowym, powracają kilka razy w roku, trwając łącznie dłużej niż trzy miesiące. W badaniu osłuchowym klatki piersiowej pacjenta występują świsty i furczenia, natomiast badanie spirometryczne wskazuje na spadek wskaźnika Tiffneau-Pinellego (FEV1/VC). Przyczyną przewlekłego zapalenia jest najczęściej palenie tytoniu oraz wdychanie substancji toksycznych drażniących dolne drogi oddechowe. W momencie kontaktu pacjenta z tymi czynnikami objawy zwykle nasilają się.

Zalecane jest zatem unikanie szkodliwego środowiska oraz niewyziębianie organizmu. Osoby palące w przypadku zapalenia oskrzeli kategorycznie muszą porzucić swój nałóg.

Nie u wszystkich pacjentów występują zawsze typowe objawy. Część z nich może nie pojawić się lub mogą mieć one różny stopień nasilenia. Kaszel jest bardziej uciążliwy dla osób, u których stany zapalne zlokalizowane są wyżej, wówczas odkrztuszana jest mniejsza ilość śluzu.

objawy zapalenia oskrzeli

© JPC-PROD/Fotolia

Każdy rodzaj zapalenia oskrzeli daje odmienne objawy. Najbardziej charakterystycznym i pojawiającym się jako pierwszy jest suchy kaszel. Nasila się on zaraz po przebudzeniu. Razem z kaszlem może wystąpić odkrztuszanie gęstego, szaro-żółtawego śluzu.

Wystąpienie samego kaszlu może być objawem zapalenia tchawicy lub choroby górnych dróg oddechowych. Lekarz, oceniając stan chorego, zdecyduje o leczeniu domowym lub hospitalizacji. W przypadku noworodków i niemowląt z zapaleniami oskrzeli stosuje się leczenie szpitalne. Trudna jest w ich przypadku ocena dynamiki rozwoju choroby i muszą one pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim. Konsultacja lekarska jest niezbędna także w przypadku pojawienia się świszczącego oddechu i duszności oraz silnego bólu w klatce piersiowej, nasilającego się przy wdechu. Wizyta u lekarza wymagana jest również w przypadku utrzymującej się  przez okres dłuższy niż kilka dni gorączki powyżej 38o C oraz utrzymywania się objawów choroby dłużej niż przez 7 dni.

Przeczytaj również:     Cukrzyca Dna moczanowa-leczenie