Zapalenie ścięgna, z angielskiego Tendinitis, jest ostrym stanem zapalnym, najczęściej wywoływanym poprzez przeciążenia. Jeśli zmuszamy organizm do nadmiernego jak na jego przyzwyczajenia wysiłku, ścięgna nie są na to należycie przygotowane. Fibroblasty, tj. komórki tworzące między innymi ścięgna nie mogą się natychmiastowo przystosować do zwiększonego obciążenia mechanicznego. To z kolei powoduje, że równowaga pomiędzy degeneracją a rozwojem macierzy pozakomórkowej zostaje zakłócona. Na skutek tych zakłóceń powstaje coraz większa ilość uszkodzeń komórek, które nie są w stanie się szybko zregenerować, więc uraz może w tym momencie uwidocznić się. Aby określić rodzaj i miejsce występowania uszkodzenia ścięgien, używa się nazw anatomicznych. Jednym z częstszych problemów z tego zakresu jest na przykład zapalenie ścięgna Achillesa.

Do zapalenia ścięgna Achillesa może dojść na skutek uszkodzenia ścięgna spowodowanego przeciążeniem ale nie tylko, ponieważ wpływ może mieć wiele innych czynników. Z powodu słabego ukrwienia ścięgien leczenie jest niestety żmudne i długotrwałe. Jest to tym bardziej problematyczne schorzenie, że ścięgno to jest największym ścięgnem w ciele człowieka i łączy mięśnie łydki (mięsień trójgłowy łydki) z kością pięty, tj. z tak zwanym guzem piętowym. Z tego powodu nazywa się je również ścięgnem piętowym. Jego długość to około 15 cm. Składa się z wielu włókien kolagenowych, co zapewnia mu trwałość i siłę, ale nawet kolagen nie chroni w stu procentach przed urazami.

zapalenie ścięgna Achillesa

© SENTELLO/Fotolia

Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się w określonych sytuacjach i dotyczy głównie osób uprawiających sport

Za sprawą ścięgna Achillesa możemy skakać, biegać, chodzić, wchodzić po schodach i schodzić z nich. Dlatego zapalenie ścięgna bardzo ogranicza ruchliwość i może znacząco wpływać na czasową zmianę trybu życia dotkniętej nim osoby. Praca ścięgna pozwala odrywać piętę od podłoża i stawiać stopę na palcach. Bez możliwości wykonywania tego typu ruchów chód jest ciężki i sztywny, ponieważ stawiamy całe stopy płasko na podłożu.

Szczególnie narażone na tego typu urazy są osoby uprawiające sport, który sprzyja powstawaniu przeciążeń, jak na przykład biegi, piłka nożna lub tenis. Ponadto, jak wskazują statystyki, choroba częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza tych pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zdecydowanie rzadziej tego typu schorzenia dotykają osoby, które prowadzą siedzący tryb życia.

Swą nawę ścięgno Achillesa wzięło od imienia postaci mitycznego greckiego bohatera. Achilles, bohater o nadludzkiej wytrzymałości i odporności na urazy, miał tylko jeden słaby punkt – właśnie piętę. Skojarzenie z mitem narodziło się prawdopodobnie dlatego, że ścięgno piętowe jest jednym z najbardziej narażonych na urazy, można więc określić je mianem najsłabszego ogniwa w organizmie, tak jak to miało miejsce u mitycznego Achillesa.

Niestety, w dzisiejszych czasach zapalenie ścięgna Achillesa można zaliczyć również do szerokiej gamy chorób cywilizacyjnych

Organizm przyzwyczajony do siedzącego trybu, który nagle zostanie postawiony wobec konieczności wzmożonego wysiłku fizycznego, jest bardziej narażony na urazy wszelkiego typu, nie tylko na zapalenie ścięgien. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób ćwiczy zrywami, kierując się impulsem a przez to chce szybko nadrobić okres stagnacji i decyduje się na trening zbyt intensywny.

Obniżeniu wytrzymałości ścięgna Achillesa sprzyja również rozwinięta muskulatura, czego powinny być świadome osoby uprawiające głównie sporty siłowe a nie poświęcające uwagi ogólnemu rozwojowi fizycznemu.

zapalenie ścięgna Achillesa choroba

© Judith/Fotolia

Nawet zaleczenie urazu nie daje nam gwarancji, że ścięgno będzie już w pełni sprawne, ponieważ urazy pojawiające się w przeszłości sprawiają, że ścięgno staje się bardziej podatne na przyszłe urazy. Dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich nie tylko w trakcie leczenia urazu ale także w całym przyszłym życiu.

Istnieją domowe proste metody, którymi można samodzielnie leczyć zapalenie ścięgna Achillesa. Trzeba jednak robić to rozważnie i nie odwlekać niepotrzebnie wizyty u lekarza wtedy, kiedy takie sposoby zawodzą, ponieważ ostra postać zapalenia ścięgna może doprowadzić nawet do zerwania ścięgna, co wiąże się niestety z koniecznością interwencji chirurgicznej.