Zapomnij o bólu zębów! Stosuj stomatologię zachowawczą!

Zapomnij o bólu zębów! Stosuj stomatologię zachowawczą!

Raz do roku wykonujemy kompleksowy przegląd naszych samochodów w celu wykrycia ewentualnych braków czy miejsc do naprawy. Niewielu z nas myśli jednak o tym, aby taki sam ,,przegląd” zafundować raz na jakiś czas swoim zębom. To duży błąd, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że odpowiednio szybka interwencja dentystyczna może uchronić nas przed bólem zębów i dużymi kosztami finansowymi, jakie wiążą się z rozwiniętą próchnicą. Przekonują o tym lekarze z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej ,,Stomatologia Borowski” w Starachowicach, gdzie wykonywana jest tzw. stomatologia zachowawcza.

Skąd się bierze próchnica zębów?

Już jako dzieci słyszymy od dentystów, że jedzenie słodyczy szkodzi naszym uśmiechom. Próchnica zębów stanowi chorobę przewlekłą, która dotyka około 80% populacji świata (w tym niemal 100% osób w wieku 35-44 lata!). Wywołują ją bakterie, które znajdują się w jamie ustnej i mają za zadanie wstępne rozkładanie podawanych wraz z jedzeniem węglowodanów. Niestety niszczą też nasze szkliwo, co w prosty sposób prowadzi do powstawania ubytków. Jeżeli dodamy do tego niewłaściwą dietę i niedbałą higienę jamy ustnej, możemy być pewni, że prędzej czy później zawitamy do gabinetu stomatologa.

Jak walczyć z próchnicą?

W tym zakresie ważna jest odpowiednia profilaktyka, czyli stosowanie diety o niskiej zawartości cukrów oraz dbałość o higienę jamy ustnej przy zastosowaniu środków bogatych w cząsteczki fluoru. Równie istotne jest jednak regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. W żadnym wypadku nie należy odkładać wizyty do czasu, aż pojawi się u nas ból zęba! W walce z próchnicą najważniejszy jest czas – im wcześniej wykryta, tym mniejsze spustoszenie wywoła w naszym uzębieniu.

Lekarze z kliniki ,,Stomatologia Borowski” w Starachowicach przeprowadzają tzw. stomatologię zachowawczą, czyli usuwanie próchnicy zęba na wczesnym etapie jej rozwoju. Dzięki temu możliwe jest zahamowanie procesu postępowania choroby, co pozwala uniknąć szeregu przykrych konsekwencji, jakie mogą się wiązać z zaniedbaniem leczenia. Należą do nich m.in.:

  • demineralizacja i rozpad twardych tkanek zęba,
  • ból,
  • zmiana naturalnego koloru i kształtu zęba,
  • przenoszenie się próchnicy na inne zęby,
  • stany zapalne dziąseł i przyzębia.

Jak przebiega zabieg stomatologii zachowawczej?

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz-dentysta wykonuje diagnostykę w celu ustalenia zakresu leczenia. Jeżeli próchnica zęba znajduje się w zaawansowanym stadium, możliwe jest skierowanie pacjenta na zdjęcie RTG lub nawet zabiegi kanałowe (tzw. endodoncję). Znacząco podnosi to czas i koszty leczenia, dlatego też warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby nie dopuścić do takiego scenariusza.

Podczas samego zabiegu stomatolog wybiera odpowiednie środki i metody leczenia, tak aby było ono skuteczne, ale również pozwalało na zachowanie ogólnej estetyki uśmiechu. Z tego też powodu kolor wypełnienia jest dopasowywany do odcienia zębów pacjenta, a jego kształt dostosowywany do zgryzu.

Znieczulenie miejscowe, stosowane podczas zwykłych zabiegów stomatologicznych, pozwala na zniwelowanie nawet 98% negatywnych odczuć osoby siedzącej na fotelu. Czas, po którym środek znieczulający zaczyna być rozkładany przez nasz organizm, zależy przede wszystkim od wstrzykniętej substancji i miejsca jej podania. Zwykle nie trwa to jednak dłużej niż 2 godziny i nie zaburza naszego funkcjonowania, dlatego też nie stanowi przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy też wykonywania innych czynności życia codziennego.