10 wskazówek dotyczących noszenia soczewek kontaktowych

10 wskazówek dotyczących noszenia soczewek kontaktowych

Jakie soczewki kontaktowe są dostępne, co mogą zrobić i jakie aspekty są ważne, aby zapewnić lepsze widzenie?

Soczewki kontaktowe i okulary to zgrany zespół. Dla wielu osób oznaczają one większą swobodę widzenia, umożliwiającą prowadzenie aktywnego i dynamicznego trybu życia, np. podczas uprawiania sportu lub na wakacjach. Mogą również ukryć fakt, że potrzebujesz recepty, zapewniając bardziej naturalny wygląd bez okularów. Zebraliśmy listę 10 wskazówek dotyczących noszenia soczewek kontaktowych, aby zapewnić, że Twoje oczy pozostaną zdrowe i zrelaksowane w dłuższej perspektywie.

1. Jakie soczewki kontaktowe dla kogo?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, czy twoja recepta może być skorygowana przez soczewki kontaktowe:

Soczewki kontaktowe mogą korygować zarówno krótkowzroczność (krótkowzroczność), jak i dalekowzroczność (nadwzroczność), a także inne formy wad wzroku, takie jak astygmatyzm i starczowzroczność. Nie jest jednak możliwe zintegrowanie pryzmatu kompensacyjnego w celu skorygowania niewspółosiowości jednego oka. Wada ta nazywana jest heteroforią towarzyszącą i może być korygowana wyłącznie za pomocą soczewek okularowych.

Soczewki kontaktowe można podzielić na miękkie i twarde.

 • Miękkie soczewki kontaktowe są pogrupowane w zależności od tego, jak długo mogą być używane, zanim będą wymagały wymiany. Jest to znane jako modalność. Obecnie dostępne są 4 różne rodzaje soczewek kontaktowych: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, 6-miesięczne i przedłużone, które można nosić do 30 dni bez konieczności ich zdejmowania.
 • Istnieją dwa główne rodzaje twardych soczewek kontaktowych: standardowe twarde soczewki kontaktowe są osobiście dopasowywane do oczu użytkownika i, w zależności od materiału, mogą być używane przez okres od jednego do dwóch lat. Są one noszone w ciągu dnia i zdejmowane na noc. Ortokorekcyjne soczewki kontaktowe są noszone podczas snu i zdejmowane następnego dnia rano. W nocy soczewki te zmieniają kształt rogówki, umożliwiając rezygnację z wszelkiego rodzaju pomocy wzrokowych następnego dnia.

Podobnie jak w przypadku okularów, profesjonalna obsługa eksperta jest absolutną koniecznością przy dopasowywaniu soczewek kontaktowych. Twój optyk może udzielić Ci szczegółowych porad i omówić z Tobą, które soczewki kontaktowe są najlepsze dla Twoich potrzeb. Udzieli wskazówek dotyczących zakładania i zdejmowania soczewek oraz zaleci najlepsze sposoby ich czyszczenia.

Dbaj o swoje zdrowie: Jako użytkownik soczewek kontaktowych powinieneś chodzić do swojego specjalisty na regularne badania kontrolne.

2. Czystość: priorytet numer jeden dla użytkowników soczewek kontaktowych!

Jeśli nie czyścisz swoich okularów, ucierpi na tym jakość Twojego widzenia. Może to być irytujące, ale nie jest szkodliwe. Nie w przypadku soczewek kontaktowych. Tutaj czyszczenie i pielęgnacja mają najwyższy priorytet, ponieważ soczewka kontaktowa znajduje się bezpośrednio na oku. Bez względu na to, jak oczywiste może się to wydawać, ważne jest, aby umyć ręce przed włożeniem lub wyjęciem soczewek kontaktowych.

Woda z kranu nie jest sterylna. Dlatego zawsze używaj roztworu soli fizjologicznej do płukania soczewek kontaktowych i odpowiedniego roztworu czyszczącego do czyszczenia zarówno samych soczewek, jak i pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany na nowy co miesiąc. Górna część pojemnika na roztwór czyszczący musi być zawsze wolna od zarazków. Nie powinien on mieć bezpośredniego kontaktu ani z palcami, ani z soczewkami kontaktowymi. Nie używaj środków do czyszczenia soczewek kontaktowych po upływie daty ważności. Wyczyść i zdezynfekuj soczewki kontaktowe natychmiast po ich wyjęciu, najpierw ręcznie, a następnie umieść je w pojemniku na soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe należy zawsze przechowywać w higieniczny sposób w roztworze do przechowywania w odpowiednim pojemniku. Wymieniaj roztwór po użyciu, aby upewnić się, że pozostaje wolny od zarazków. Do czyszczenia i przechowywania soczewek można stosować roztwory typu „wszystko w jednym”. Ważne jest, aby używać odpowiednich środków czyszczących do konkretnych soczewek kontaktowych, aby zapobiec szkodliwym reakcjom chemicznym.

3. Jak długo należy nosić soczewki kontaktowe? Co jest dobre dla oczu?

Soczewki kontaktowe nie powinny być noszone 24/7. Daj swoim oczom odpocząć – i trochę świeżego powietrza. Eksperci generalnie odradzają noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż osiem godzin.
Nie ma jednak jednoznacznej reguły, ponieważ czas noszenia zależy od każdego użytkownika oraz od rodzaju i jakości soczewek kontaktowych. Upewnij się, że przestrzegasz określonego czasu noszenia, instrukcji czyszczenia i daty ważności, aby upewnić się, że soczewki nie podrażniają oczu. Najlepiej jest również sprawdzić przepuszczalność tlenu soczewek kontaktowych przed ich zakupem, ponieważ ma to między innymi decydujący wpływ na czas noszenia. Jest ona określana przez wartość Dk (względna stała dielektryczna). Na wartość tę ma wpływ materiał, z którego wykonane są soczewki, a także w pewnym stopniu temperatura, w jakiej soczewka jest noszona. O poradę należy poprosić optyka.

Stałe soczewki kontaktowe zostały opracowane dla osób uczulonych na płyny do soczewek kontaktowych. Sprawdź u optyka, czy są one dla Ciebie odpowiednie – w końcu będziesz je nosić nieprzerwanie przez 30 dni, także w nocy. Nie ma nawet potrzeby zdejmowania ich co jakiś czas w celu czyszczenia i dezynfekcji.

Jeśli twoje oczy wykazują jakiekolwiek oznaki zapalenia lub podrażnienia lub jeśli odczuwasz ból, zdejmij kontakty i użyj okularów. To samo należy zrobić w przypadku wysokiej temperatury lub przeziębienia. Po wyzdrowieniu z choroby ważne jest, aby zapytać lekarza, czy można nadal nosić te same soczewki kontaktowe, czy też należy je wyrzucić dla bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku soczewek miesięcznych lub 6-miesięcznych soczewek wymiennych.

4. Suchość oczu lub zmęczenie oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych

Nie można zaprzeczyć, że soczewki kontaktowe oferują dodatkową swobodę i niezależność, ale powodują jeden problem u wielu użytkowników: suchość oczu. Krople do oczu mogą tu pomóc. Jednak nie wszystkie krople do oczu są odpowiednie. Zapytaj swojego optyka lub okulistę, które krople do oczu najlepiej nadają się do stosowania z soczewkami kontaktowymi oraz jak często należy je stosować i w jakich dawkach. Przestawienie się na okulary na krótkie okresy czasu również może przynieść ulgę. Na przykład wieczorem po ciężkim dniu pracy w biurze: umieść soczewki kontaktowe z roztworem dezynfekującym w etui i zamiast nich załóż okulary.

5. Okulary i soczewki w jednym

Nasze badania w ZEISS wykazały, że coraz więcej osób uwielbia swoje okulary i często ma różne style na receptę. Czy wiesz, że istnieją soczewki okularowe ZEISS, które zostały specjalnie opracowane, aby odświeżyć oczy po noszeniu soczewek kontaktowych? Soczewki ZEISS zapewniają użytkownikom soczewek kontaktowych coś więcej niż typową parę okularów. Ich innowacyjna konstrukcja została specjalnie zoptymalizowana pod kątem zachowania wzroku osób noszących soczewki kontaktowe oraz widzenia w cyfrowym świecie.

6. Sport/pływanie/wakacje – okulary na co dzień są również interesującą alternatywą dla osób noszących okulary w niektórych sytuacjach.

W razie potrzeby osoby noszące okulary mogą również bez trudu przestawić się na soczewki jednodniowe – na przykład podczas wakacji lub uprawiania sportu. Również w tym przypadku optycy z przyjemnością pomogą osobom noszącym soczewki kontaktowe po raz pierwszy lub okazjonalnie w wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych.

  Osoby noszące soczewki kontaktowe potrzebują również okularów przeciwsłonecznych.

  Upewnij się, że wybrałeś soczewki kontaktowe ze zintegrowanym filtrem UV, aby zagwarantować ochronę rogówki i wnętrza oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nawet wtedy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zachować ostrożność, jeśli chodzi o promieniowanie UV: soczewki kontaktowe nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV, ponieważ zakrywają tylko część oka. Okulary przeciwsłoneczne są zatem koniecznością także dla osób noszących soczewki kontaktowe.

  7. Kolorowe soczewki kontaktowe na specjalne okazje

  Kolorowe soczewki kontaktowe to prawdziwy hit – z mocą na receptę lub bez. Czy chciałbyś przyciągnąć uwagę swoimi przeszywającymi niebieskimi oczami na specjalnym wydarzeniu lub skraść show na przyjęciu z uwodzicielsko zielonymi oczami, które idealnie pasują do Twojej przyciągającej wzrok sukni wieczorowej? A może dopełnić przebranie na Halloween złowrogimi kocimi oczami? To wszystko jest możliwe dzięki soczewkom kontaktowym. Bądź odważna – wypróbuj je sama! Oczy czasami mówią więcej niż tysiąc słów. W przypadku kolorowych soczewek kontaktowych należy zachować taką samą ostrożność, jak w przypadku bezbarwnych soczewek kontaktowych: dokładne czyszczenie za pomocą odpowiednich środków czyszczących ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowych oczu.

  8. Soczewki kontaktowe na noc – co mówią eksperci?

  Są noce, które po prostu nie są przeznaczone do spania! I właśnie wtedy zapominamy, że nadal nosimy soczewki kontaktowe. Gdzie, u licha, mamy je umieścić podczas długiej nocy na imprezie? Nawet w takich sytuacjach staraj się myśleć o swoich oczach i następnym dniu. W takie dni – a raczej noce – najlepszą opcją jest używanie soczewek codziennych. Oczywiście wymagają one dokładnego umycia rąk, aby zapobiec infekcji. Jednak brud i utrata nie są głównymi problemami w przypadku codziennych pieluch. Są one po prostu wyrzucane po zużyciu i nie muszą być dezynfekowane. Następnie modne okulary z atrakcyjnie cienkimi soczewkami mogą przyciągać wzrok. To połączenie okularów i soczewek kontaktowych robi swoje!

  9. Nowoczesny wzrok w cyfrowym świecie – co się zmieniło?

  Szybkie sprawdzenie wiadomości e-mail lub wiadomości WhatsApp, obejrzenie filmu na YouTube, rozmowa z przyjacielem lub czytanie książki na tablecie. Urządzenia cyfrowe, takie jak smartfony, e-czytniki itp. są teraz tak samo częścią naszego codziennego życia, jak torebka, gazeta czy kluczyki do samochodu. Stanowi to jednak wyzwanie dla naszych oczu. Te urządzenia cyfrowe są oglądane z bliższych odległości, bliższych niż odległość, którą kojarzymy z czytaniem książek, a nasze oczy muszą przełączać się między bliskimi i dalekimi odległościami znacznie częściej niż w przeszłości. Nowoczesne widzenie wymagane w erze cyfrowej wymaga od naszych oczu wszystkiego, co najlepsze. A oczy użytkowników soczewek kontaktowych nie są wyjątkiem.

  Okulary mogą być doskonałym relaksem! Korzystanie ze smartfona, tabletu lub podobnego urządzenia cyfrowego przez dłuższy czas może powodować stres lub nadmierne zmęczenie oczu. Specjalnie zaprojektowane z myślą o potrzebach osób noszących soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ZEISS dla osób noszących soczewki kontaktowe są wyposażone w specjalną technologię, która może ułatwić czytanie książek i wszelkiego rodzaju urządzeń cyfrowych, co czyni je doskonałym sposobem zapobiegania cyfrowemu zmęczeniu oczu.

  10. Progresywne soczewki kontaktowe – więcej niż jedna moc w soczewce

  Prezbiopia to schorzenie, które dotyka niemal każdego z nas wraz z wiekiem. Potrzebujemy soczewek progresywnych, które oferują wsparcie w zakresie bliży, dali i wszystkiego pomiędzy. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe, w tym przypadku progresywne lub wieloogniskowe. Dostępne są różne wersje. Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie soczewek kontaktowych do dali z okularami do czytania. Lub przy użyciu metody monowizji, w której jedno oko jest korygowane soczewką kontaktową do bliży, a drugie do dali. Przyzwyczajenie i mózg zajmują się resztą. Jednak widzenie trójwymiarowe może nieco ucierpieć, a różnica między widzeniem prawym i lewym okiem nie może być zbyt duża.

   „System jednoczesny” opiera się na soczewkach kontaktowych, które łączą indywidualne moce widzenia z bliska i daleka w jednej soczewce na przemian. Stosowane są różne konstrukcje. Dwie moce dla bliży i dali są zawsze rozmieszczone w okrągłych pierścieniach na progresywnej soczewce kontaktowej. Istnieją konstrukcje, w których zakres do dali znajduje się pośrodku, a strefa do bliży na zewnątrz. Istnieją nawet soczewki z pierścieniem dla strefy przejściowej pomiędzy nimi lub z mocami, które zmieniają się pierścień po pierścieniu. Obie moce są postrzegane w tym samym czasie. Nasz mózg przyzwyczaja się do widzenia „właściwego” obrazu z bliska i z daleka.

   Ważne, aby wiedzieć: wypróbuj to i zasięgnij porady specjalisty. Nie każdy może dostosować się do tego typu obiektywu.

   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35593861

   10 wskazówek dotyczących noszenia soczewek kontaktowych