Adaptogeny – sposób na przywrócenie równowagi organizmu

Zaburzenie równowagi organizmu wywołane różnymi czynnikami może przekładać się na przemęczenie, złe samopoczucie czy nawet spadek odporności. Naturalnym sposobem na wsparcie homeostazy może być przyjmowanie adaptogenów. Co to są adaptogeny? Które z nich warto stosować i czy powinien robić to każdy? Odpowiadamy.

Adaptogeny – sposób na przywrócenie równowagi organizmu

Co to są adaptogeny?

Adaptogeny to substancje aktywne pochodzenia naturalnego, które są odpowiedzialne za właściwości adaptogenne. Co to oznacza? Ich stosowanie ma na celu zwiększenie zdolności adaptacyjnych organizmu do danych warunków środowiskowych. Rozmaite czynniki stresogenne mogą prowadzić do zaburzeń wewnątrz ludzkiego organizmu. Odchylenia te z kolei mogą przynieść różnorodne negatywne skutki – powodować przemęczenie, osłabienie organizmu, wywoływać złe samopoczucie i wiele innych. Substancje adaptogenne pomagają ciału wytwarzać odpowiednie mechanizmy reakcji na stresory, dzięki czemu powodowane przez nie efekty nie są tak uciążliwe.

Adaptogeny to środki bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Nie są one lekarstwem dedykowanym dla konkretnych schorzeń – działają holistycznie, wspomagając wszelkie układy organizmu człowieka.

Czy każdy może stosować adaptogeny?

Stosowanie adaptogenów przynosi wiele korzyści. Ze względu na ich poszczególne właściwości szczególnie poleca się je osobom, które prowadzą szybki tryb życia, przepełniony pracą i obowiązkami, a także tym, którzy są stale narażani na stres. Najskuteczniejsze adaptogeny wzmacniają organizm na wielu poziomach, dzięki czemu utrzymana zostaje jego prawidłowa kondycja psychiczna i fizyczna.

Adaptogeny nie są też substancjami, od których można się uzależnić, ponieważ ich stosowanie nie wywołuje nagłych zmian pokładów energii w organizmie. Nie każdy powinien jednak je zażywać. Adaptogenów nie poleca się kobietom w ciąży lub karmiącym, a także młodym osobom do 18. roku życia. Ponadto niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje z lekarstwami syntetycznymi czy alkoholem. Terapię adaptogenową warto zatem skonsultować z lekarzem, tak aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Najskuteczniejsze adaptogeny, dzięki którym wzmocnisz swój organizm

Żeń-szeń

Żeń-szeń bardzo często spotkać można w produktach o działaniu kompleksowym, które zawierają w sobie wiele witamin czy składników mineralnych. Jego stosowanie pomaga poprawić procesy myślowe, zredukować odczuwane zmęczenie, a także wpływa na opóźnienie procesów starzenia.

Wąkrotka azjatycka

Gotu kola, jak brzmi inna nazwa tej rośliny, ma bardzo wiele zastosowań. Jest to roślina o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa zbawiennie na wygląd skóry. Bardzo często pozyskiwane z tego adaptogenu substancje dodaje się do preparatów pomagających zadbać o urodę.

Ashwagandha

Jest to roślina, która działa normalizująco na ludzki układ hormonalny, a ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i wpływa pozytywnie na nastrój. Nierzadko sięgają po nią osoby, które mają problemy z gospodarką hormonalną organizmu. Ashwagandha ponadto pomaga w zachowaniu młodości organizmu.