Choroba lokomocyjna (łac. kinetosis), zwana także kinetozą lub chorobą ruchu, jest schorzeniem powodowanym brakiem zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg i powstających w trakcie poruszania się dowolnymi środkami transportu. Najczęściej dochodzi do niej w czasie podróży samochodem lub autobusem. Zaburzenia polegają na tym, że poszczególne bodźce odbierane przez zmysł wzroku i błędnik przeczą sobie – na przykład widzimy, że krajobraz za oknem się zmienia, ale błędnik rejestruje, że cały czas pozostajemy w tym samym położeniu (siedzimy w fotelu samochodowym). W wyniku takich niezgodności dochodzi do objawów choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna zwykle identyfikowana jest z poruszaniem się lądowymi środkami transportu, takimi jak autobus lub pociąg. Należy jednak wiedzieć, że występuje ona także w innych odmianach. Podczas przemieszczania się statkiem można mówić o chorobie morskiej. Objawy najczęściej występują podczas przebywania pod pokładem, ponieważ w tej sytuacji wzrok nie odbiera bodźców, które mózg interpretowałby jako kołysanie (nieruchome wnętrze kajuty zestawione jest z nieustannym poruszaniem się statku, którego wzrok nie rejestruje). Choroba występująca na pokładzie samolotu zwana jest chorobą powietrzną.

choroba lokomocyjna cechy

© Tiko/Fotolia

Choroba lokomocyjna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak jej objawy są uciążliwe

Kinetoza nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale może być niezwykle uciążliwa. Zwykle jej objawy stają samoistnie po zakończeniu podróży i nie pojawiają się żadne powikłania. Choroba lokomocyjna dotyka przede wszystkim dzieci i cierpi na nią około 50% populacji. Pojawia się ona najczęściej pomiędzy 2. a 12. rokiem życia, a następnie zwykle stopniowo ustaje. Większość dzieci wyrasta z niej już w wieku przedszkolnym lub nieco później. U około 10% osób kinetoza utrzymuje się także w wieku dorosłym. Jest to choroba uciążliwa nie tylko dla samego dziecka, lecz także rodziców i otoczenia. Jej objawy mogą występować nawet u 1/3 populacji.

Obecnie na rynku znaleźć można wiele środków, które skutecznie przeciwdziałają chorobie lokomocyjnej

Najczęściej pojawiające się dolegliwości w chorobie lokomocyjnej to bardzo złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Występują one podczas dłuższej jazdy samochodem, w czasie podróży statkiem lub lotu samolotem. Nie w każdym przypadku da się im zapobiec, jednak można je łagodzić.

Na początku zwykle chory zaczyna odczuwać ogólne osłabienie, ból głowy i znużenie, a przy tym może wystąpić również uporczywe ziewanie. Następnie objawy stają się coraz bardziej nieprzyjemne, dochodzą do nich zawroty głowy, zimne poty oraz nudności i wymioty. W trakcie częstego hamowania i przyspieszania dolegliwości mają tendencję do nasilania się.

choroba lokomocyjna

© Daniel Jędzura/Fotolia

Chorobę lokomocyjną może wywołać nie tylko obserwowanie przez okno krajobrazu, który szybko się przesuwa, ale także zła wentylacja w samochodzie lub zapach spalin. Nieprzyjemne objawy związane z podróżowaniem mogą wystąpić nawet na krótkich dystansach, co często zniechęca do wyjazdów.

Nie warto rezygnować z zaplanowanej podróży, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele środków zapobiegających chorobie lokomocyjnej. Preparaty te kupić można w aptece i występują one w różnych postaciach, co trafia w potrzeby niemal każdego chorego. Do wyboru są między innymi tabletki, syropy, gumy do żucia oraz lizaki. Zawierają one substancje z grupy leków przeciwhistaminowych lub lek naturalny w postaci wyciągu z kłącza imbiru. Można także zastosować plastry akupresurowe. Są one w pełni bezpieczne i nie ma istotnych przeciwwskazań do ich stosowania. Choroba lokomocyjna występuje tak często, że prawdopodobnie każdy przynajmniej raz odczuł jej objawy w czasie podróży. Występuje ona dwa razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn. W wielu przypadkach pojawia się sporadycznie, ale niektórym osobom towarzyszy przez całe życie.

Przeczytaj również:     Autyzm-diagnostyka Hemofilia-objawy