Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Czop śluzowy to przezroczysty, gęsty, galaretowaty śluz. We wczesnym okresie ciąży korek śluzowy tworzy się, uszczelniając szyjkę macicy (która znajduje się między kanałem pochwy a macicą) gęstym śluzem, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii do macicy.

Korek śluzowy chroni płód przed infekcjami i pomaga zapobiegać przedwczesnemu porodowi. Bez niego utrzymanie ciąży do terminu porodu byłoby mało prawdopodobne, a w niektórych przypadkach niemożliwe.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ważny jest czop śluzowy i czego możesz się spodziewać po jego utracie.

Czym jest czop śluzowy i dlaczego jest ważny?

Czop śluzowy powstaje we wczesnej ciąży z wydzielin gruczołów szyjki macicy i ma gęstą, galaretowatą konsystencję.1 W tym gęstym, lepkim płynie znajdują się przeciwciała, które mogą chronić rosnący płód przed wieloma bakteriami, wirusami i innymi czynnikami chorobotwórczymi.

Na śluz wpływają hormony ciążowe, głównie progesteron (który zagęszcza śluz we wczesnej ciąży) i estrogen (który rozrzedza śluz w późnej ciąży).

Na krótko przed rozpoczęciem porodu czop śluzowy ulega rozrzedzeniu, ponieważ szyjka macicy stopniowo mięknie, rozrzedza się i otwiera. Odejście czopu śluzowego wskazuje, że poród jest bliski, niezależnie od etapu ciąży, dlatego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli uważasz, że odeszłaś od czopu śluzowego przed terminem porodu. Odejście czopu śluzowego może być oznaką zbliżającego się porodu przedwczesnego.

Jak wygląda czop śluzowy?

Chociaż wydzielina śluzowa jest zwykle bezwonna, podobnie jak codzienna wydzielina z pochwy, jej wygląd i konsystencja mogą się różnić. Śluz może występować w jednym z poniższych kolorów i konsystencji:

 • Kremowy do żółtawo-białego
 • Z różowymi smugami
 • Różowy
 • Brązowy
 • Zabarwiony na czerwono
 • Beżowy lub brązowy
 • Gęsty i galaretowaty
 • Żylasta lub lepka

Odejście czopa śluzowego – co to oznacza?

Jeśli jesteś w terminie porodu (po 37 tygodniu) i stracisz czop śluzowy i nie zaczniesz rodzić od razu, nie martw się. Nawet jeśli nie zaczniesz rodzić przez kilka tygodni, płyn owodniowy w worku ciążowym zapewnia wystarczającą ochronę płodu aż do momentu odejścia wód płodowych.

W niektórych przypadkach korek śluzowy można zauważyć w bieliźnie, w toalecie, pod prysznicem lub na kawałku papieru toaletowego podczas podcierania się po skorzystaniu z łazienki. W innych przypadkach pojawia się on stopniowo w ciągu kilku dni i możesz go w ogóle nie zauważyć.

Nie można dokładnie przewidzieć, kiedy czop śluzowy minie, ponieważ różni się on w zależności od osoby i ciąży. Korek śluzowy może zniknąć na jakiś czas przed porodem, zwykle po 37 tygodniu lub po rozpoczęciu innych objawów porodu.

Czop śluzowy a moment porodu

Jeśli zauważysz, że wypadł Ci czop śluzowy lub zauważysz krwawe krwawienie, pamiętaj, że utrata czopu śluzowego nie mówi nic o tym, jak szybko rozpocznie się poród. Może to oznaczać, że poród jest już za kilka godzin lub że przed Tobą jeszcze kilka tygodni.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy poród wkrótce się rozpocznie, jest obserwowanie innych oznak porodu, w tym:

 • Skurcze, które są regularne i zbliżają się do siebie
 • Rozjaśnienie (gdy płód opada i osiada w miednicy)
 • Odejście wód płodowych

Czop śluzowy – najczęściej zadawane pytania

 • Kiedy traci się czop śluzowy? Czas wypływu śluzu u każdej osoby jest inny, co oznacza, że nie ma dokładnego czasu. Zazwyczaj śluz zanika po 37 tygodniu ciąży.
 • Czy to w porządku, jeśli śluz wypływa wcześniej? Jeśli śluz wypłynie przed 36. tygodniem ciąży lub zauważysz krwawą wydzielinę w tym czasie, skontaktuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o tym.
 • Co oznacza wypadnięcie czopu śluzowego? Utrata czopu śluzowego zazwyczaj oznacza zmianę rozmiaru otworu szyjki macicy, albo poprzez rozszerzenie (poszerzenie), albo wysięk (zmiękczenie i zmniejszenie grubości).
 • Po jakim czasie od utraty czopu śluzowego rozpocznie się poród? Niestety, utrata czopu śluzowego nie gwarantuje, że poród rozpocznie się natychmiast po niej.
 • Czy zawsze będziesz tracić czop śluzowy? Tak długo, jak szyjka macicy będzie się rozwierać, będziesz tracić czop śluzowy. Jednak każdy korek śluzowy jest inny, tak jak każda osoba jest inna. Nie zawsze możesz zdawać sobie sprawę, że wypadł.
Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24266587