Depresja – jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie

Depresja – jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie

Osobom cierpiącym na depresję może być trudno zrobić pierwszy krok w poszukiwaniu wsparcia. Mogą potrzebować pomocy ze strony członków rodziny, przyjaciół lub pracownika służby zdrowia.

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na wyleczenie się z depresji. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje szereg metod leczenia, pracowników służby zdrowia i usług dostępnych w celu pomocy w depresji. Istnieje również wiele rzeczy, które osoby cierpiące na depresję mogą zrobić, aby sobie pomóc.

Depresja jest powszechna – jedna na sześć kobiet i jeden na ośmiu mężczyzn doświadcza depresji w pewnym momencie swojego życia. Dobrą wiadomością jest to, że podobnie jak choroby fizyczne, depresja jest uleczalna i dostępne są skuteczne metody leczenia.

Im szybciej osoba cierpiąca na depresję poszuka wsparcia, tym szybciej może wyzdrowieć.

Przyczyny depresji u młodych ludzi

Depresja jest chorobą psychiczną i jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych młodych ludzi. Nie ma jednej przyczyny depresji; wydarzenia życiowe, hormony, brak równowagi chemicznej i genetyka mogą odgrywać różne role w zależności od osoby. Podczas gdy każda młoda osoba będzie miała własne reakcje na wydarzenia życiowe, niektóre okoliczności, które mogą przyczyniać się do lęku i depresji u młodych ludzi obejmują

  • kłótnie z rodziną lub przyjaciółmi
  • zmiana szkoły lub rozpoczęcie nauki w szkole średniej
  • bycie prześladowanym
  • doświadczanie rozpadu związku, niedawnej śmierci, znęcania się lub zaniedbania.

We wszystkich przypadkach ważne jest, aby depresja była wcześnie diagnozowana i leczona oraz aby skupić się na leczeniu, a nie tylko na przyczynach.

Jakie istnieją rodzaje depresji?

Istnieją różne rodzaje depresji. Objawy każdego z nich mogą wahać się od stosunkowo niewielkich (ale nadal powodujących niepełnosprawność) do bardzo poważnych. Główne rodzaje depresji to

  • duża depresja
  • zaburzenie dystymiczne
  • zaburzenie dwubiegunowe (dawniej nazywane depresją maniakalną)
  • zaburzenie cyklotymiczne
  • sezonowe zaburzenie afektywne (SAD).

Jak leczyć depresję?

Jest mało prawdopodobne, by depresja ustąpiła samoistnie. W rzeczywistości, jeśli zostanie zignorowana i pozostawiona bez leczenia, depresja może trwać miesiącami, a czasem latami, i może mieć wiele negatywnych skutków dla życia danej osoby.

Każda osoba musi znaleźć odpowiednie dla siebie leczenie. Znalezienie skutecznej terapii może wymagać czasu i cierpliwości.

Różne rodzaje depresji wymagają różnego leczenia. Łagodne objawy można złagodzić poprzez:

  • zdobycie wiedzy na temat choroby
  • zmiany stylu życia (takie jak regularne ćwiczenia fizyczne)
  • terapię psychologiczną prowadzoną przez specjalistę ds. zdrowia psychicznego lub za pośrednictwem e-terapii online.

W przypadku umiarkowanej lub cięższej depresji prawdopodobnie konieczne będzie leczenie farmakologiczne w połączeniu z innymi metodami leczenia.

Leczenie depresji należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Zarezerwuj dłuższą konsultację, aby mieć czas na omówienie objawów i opcji leczenia. Lekarz może poprosić o wypełnienie kwestionariusza przesiewowego lub przeprowadzenie testów w celu wykluczenia innych schorzeń.

Lekarz może skierować Cię do psychologa, pracownika socjalnego, doradcy lub psychiatry. Możesz uzyskać dostęp do rabatu na wizytę u większości z tych specjalistów za pośrednictwem Medicare. Wymaga to wypisania przez lekarza Planu Zdrowia Psychicznego GP – poproś go o więcej szczegółów.

Adaptogeny – sposób na zdrowe życie?

Inne opcje leczenia obejmują

  • lokalny ośrodek zdrowia – porozmawiaj z kimś w lokalnej radzie, aby uzyskać dane kontaktowe
  • lokalna służba zdrowia psychicznego – może udzielić porady na temat najbliższego dużego szpitala z oddziałem psychiatrycznym z personelem dostępnym do oceny zdrowia psychicznego.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z 000 lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego w celu uzyskania oceny stanu zdrowia psychicznego.

Psychologiczne metody leczenia depresji

Terapie psychologiczne (znane również jako terapie rozmową) okazały się skutecznym sposobem leczenia depresji. Mogą one pomóc zmienić wzorce myślenia i poprawić umiejętności radzenia sobie, dzięki czemu będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie ze stresem i konfliktami w życiu.

Oprócz wspierania powrotu do zdrowia, terapie psychologiczne mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia poprzez identyfikację i zmianę nieprzydatnych myśli i zachowań.

Istnieje kilka różnych rodzajów terapii psychologicznych, w tym:

  • terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
  • terapia interpersonalna (IPT)
  • terapia behawioralna
  • terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT).

CBT jest jedną z najczęściej stosowanych terapii psychologicznych. Pomaga ona osobom cierpiącym na depresję monitorować i zmieniać negatywne wzorce myślenia oraz doskonalić umiejętności radzenia sobie, dzięki czemu są one lepiej przygotowane do radzenia sobie ze stresem i konfliktami w życiu.

Leki przeciwdepresyjne w walce z depresją

Głównym medycznym sposobem leczenia depresji są leki przeciwdepresyjne. Leki przeciwdepresyjne mogą być przepisywane wraz z terapiami psychologicznymi, gdy dana osoba doświadcza umiarkowanego lub ciężkiego epizodu depresji. Czasami leki przeciwdepresyjne są przepisywane, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne lub gdy leczenie psychologiczne nie jest możliwe ze względu na ciężkość stanu lub brak dostępu do leczenia.

Osoby z cięższymi postaciami depresji (choroba afektywna dwubiegunowa i psychoza) zazwyczaj wymagają leczenia farmakologicznego. Może to obejmować jeden lub kombinację stabilizatorów nastroju, leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych.

Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych. Podjęcie decyzji o tym, który lek przeciwdepresyjny jest najlepszy dla danej osoby, może być skomplikowane. Decyzję podejmuje się w porozumieniu z lekarzem, po dokładnej ocenie i rozważeniu. Leki przeciwdepresyjne potrzebują co najmniej dwóch tygodni, zanim zaczną pomagać, a znalezienie najbardziej odpowiedniego leku i dawki może również zająć lekarzowi trochę czasu.

Leki przeciwdepresyjne mogą sprawić, że ludzie poczują się lepiej, ale nie zmienią ich osobowości ani nie sprawią, że będą czuć się szczęśliwi przez cały czas. Podobnie jak w przypadku każdego innego leku, niektóre osoby doświadczą pewnych skutków ubocznych.

Typowe skutki uboczne, w zależności od przyjmowanego leku, obejmują:

  • nudności
  • bóle głowy
  • niepokój
  • pocenie się
  • zawroty głowy
  • pobudzenie
  • przyrost masy ciała
  • suchość w ustach
  • trudności seksualne (na przykład trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem podniecenia).

Niektóre z tych objawów mogą być krótkotrwałe, ale osoby, u których wystąpi którykolwiek z tych objawów, powinny poinformować o tym lekarza, ponieważ istnieją sposoby na ich zminimalizowanie. Prawdopodobieństwo wystąpienia określonego działania niepożądanego różni się w zależności od osoby i leku.

Czas, przez jaki dana osoba musi przyjmować leki przeciwdepresyjne, zależy od nasilenia choroby i reakcji na leczenie. Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne, skuteczne i nie uzależniają. Odstawianie leków powinno odbywać się stopniowo, na zalecenie lekarza i pod nadzorem.

Depresja – radzenie sobie i powrót do zdrowia

Podczas gdy leczenie psychologiczne i medyczne może pomóc w powrocie do zdrowia, istnieje wiele innych sposobów, w jakie ludzie mogą sobie pomóc, aby wyzdrowieć i zachować dobre samopoczucie.

Pozostawanie aktywnym

Kiedy cierpisz na depresję, możesz nie cieszyć się aktywnościami, które kiedyś kochałeś. Możesz również myśleć, że nie będziesz się czymś cieszyć, ale kiedy to robisz, cieszysz się tym bardziej, niż się spodziewałeś.

Jeśli nie podejmujesz żadnych aktywności, zmniejszasz liczbę rzeczy, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z depresją. Aby zwiększyć liczbę czynności, które sprawiają Ci przyjemność, możesz

  • sporządzić listę czynności, które kiedyś sprawiały ci przyjemność – uwzględnić jak najwięcej z nich
  • zaplanować jedną z tych aktywności każdego dnia
  • zwiększyć ilość czasu dostępnego na czynności, które sprawiają ci przyjemność
  • po zakończeniu aktywności zastanowić się lub zapisać, co ci się w niej podobało
  • porozmawiaj z innymi o tym, jakie aktywności lubią.

Jeśli będziesz kontynuować, pomoże ci to wyzdrowieć. W miarę powrotu do zdrowia będziesz czerpać więcej przyjemności z aktywności.

Wzorce snu i depresja

Depresja może zaburzać wzorce snu. Aby w pełni wyzdrowieć, należy spróbować przywrócić regularny rytm snu. Oto kilka wskazówek, jak przywrócić regularny rytm snu:

  • Staraj się chodzić spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
  • Jeśli martwisz się o różne rzeczy w nocy, zarezerwuj trochę czasu na rozwiązywanie problemów w ciągu dnia.
  • Unikaj picia kofeiny po godzinie 16:00 i staraj się nie pić więcej niż dwie filiżanki napojów zawierających kofeinę (takich jak kawa, mocna herbata, cola lub napoje energetyczne) dziennie.
  • Unikaj spożywania alkoholu w celu ułatwienia zasypiania. Ponieważ alkohol jest rozkładany w organizmie, powoduje, że śpisz mniej głęboko i częściej się budzisz.
  • Daj sobie czas na wyciszenie się przed pójściem spać. Jeśli pracujesz lub uczysz się, zatrzymaj się co najmniej 30 minut przed snem i zrób coś relaksującego.
  • Daj swojemu umysłowi przerwę od aktywności online, takiej jak media społecznościowe, na godzinę przed snem i rozważ umieszczenie telefonu w oddzielnym pokoju od sypialni w nocy.

Negatywne myśli i depresja

Martwienie się lub negatywne myślenie jest powszechne u osób z depresją. Wpływa to na zdolność skupienia się na wyzdrowieniu i sprawia, że jesteś bardziej podatny na niezdrowe emocje.

Wskazówki, które pomogą Ci kontrolować zmartwienia i zmniejszyć negatywne myślenie, obejmują

  • Zanotuj, czym się martwisz. Przeanalizuj każdą obawę i zastanów się, na ile realistyczne są twoje negatywne myśli. Zbadaj alternatywne myśli i wyjaśnienia.
  • Staraj się nie skupiać na rzeczach, których nie możesz zmienić.
  • Skup się na teraźniejszości. Zaakceptuj swoje myśli bez aktywnego angażowania się w nie.
  • Zapisz swoje problemy i zastanów się nad ich rozwiązaniem. Zanotuj plusy i minusy każdej opcji i wybierz tę, która wydaje się najlepsza. Sprawdź, czy udało Ci się przezwyciężyć problem.
  • Unikaj podejmowania poważnych decyzji dotyczących swojego życia w tym czasie.

Radzenie sobie z drażliwością

Niektóre osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać rozdrażnienia. Uczucia te mogą się nasilać z powodu zmian we wzorcach snu i stylu życia.

Pomóż sobie z tym poradzić poprzez:

  • mówienie przyjaciołom, rodzinie i współpracownikom o tym, przez co przechodzisz i że możesz wydawać się rozdrażniony
  • jeśli czujesz, że się złościsz, zatrzymaj się i poświęć trochę czasu na uspokojenie się
  • regularne praktykowanie relaksacji w celu zmniejszenia skutków irytujących lub frustrujących sytuacji
  • rozmawianie z osobami, które wspierają.
  • Wiele osób cierpiących na depresję może jednocześnie doświadczać stanów lękowych. W większości przypadków leczenie stanów lękowych jest podobne do leczenia depresji, ale ważne jest, aby poinformować lekarza lub specjalistę ds. zdrowia psychicznego o wszelkich objawach lękowych, aby dostosować leczenie do obu stanów.

Podsumowanie o Depresji

Każda osoba musi znaleźć odpowiednie dla siebie leczenie. Tylko dlatego, że naukowo wykazano skuteczność leczenia, nie oznacza to, że będzie ono działać równie dobrze u każdej osoby. U niektórych osób wystąpią powikłania, skutki uboczne lub leczenie nie będzie pasować do ich stylu życia. Znalezienie skutecznego leczenia może wymagać czasu i cierpliwości.

Po zasięgnięciu odpowiedniej porady, najlepszym podejściem jest wypróbowanie leczenia, z którym czujesz się komfortowo i które działa na większość ludzi. Jeśli nie powrócisz do zdrowia wystarczająco szybko lub wystąpią problemy z leczeniem, omów to ze swoim lekarzem i rozważ wypróbowanie innej opcji.

Depresja – jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28613597