Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

Porządna apteczka pierwszej pomocy to domowy niezbędnik. Wiele oferowanych zestawów obiecuje, że zawiera wszystko, czego możesz potrzebować, ale najpewniejszym rozwiązaniem jest skompletowanie własnej. Oto kilka podstawowych elementów pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy składa się z materiałów medycznych, które pomagają ustabilizować stan osoby chorej lub rannej do czasu, gdy będzie ona mogła być leczona przez wyszkolonego pracownika służby zdrowia, takiego jak pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. Apteczki pierwszej pomocy można również używać do leczenia drobnych chorób lub urazów, które nie wymagają zaawansowanej opieki medycznej, takich jak niestrawność, bóle głowy, drobne zadrapania i ukąszenia owadów.

Niezależnie od tego, czy kupujesz jeden zestaw i go ulepszasz, czy też budujesz własny od podstaw, oto lista podstawowych materiałów, które powinien zawierać.

Leki i środki pierwszej pomocy niezbędne w domowej apteczce

Leki przeciwbólowe. Ibuprofen, acetaminofen, naproksen, aspiryna – wszystkie te leki zmniejszają ból i stan zapalny w przypadku choroby lub urazu. Są to najważniejsze leki, które należy trzymać w swojej domowej apteczce. Oto inne leki, które warto rozważyć w swoim zestawie

  • Łagodzące ból gardła
  • Leki zobojętniające na niestrawność
  • Doustne saszetki nawadniające zawierające elektrolity
  • Leki łagodzące nudności i wymioty
  • Leki na rozstrój żołądka powstrzymujące biegunkę i skurcze
  • Środek przeczyszczający na zaparcia
  • Tabletki przeciwhistaminowe łagodzące alergie i miejscowy krem na ukąszenia i użądlenia owadów
  • Lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Krople do oczu z solą fizjologiczną na suche lub swędzące oczy

Wszystkie instrukcje stosowania leków

Jeśli zdecydujesz się włączyć leki do swojego zestawu, upewnij się, że zawiera on również instrukcje, które pokazują dawkowanie, interakcje i informacje o przeciwwskazaniach. Nawet jeśli Twój zestaw jest przeznaczony wyłącznie do użytku domowego, być może będziesz musiał leczyć znajomego lub gościa, który przyjmuje przewlekłe leki lub ma alergię. Zachowaj szczególną ostrożność podczas podawania leków dzieciom.

Leki w pojedynczych opakowaniach są idealne do apteczek pierwszej pomocy, ponieważ są bardziej kompaktowe, zachęcają do prawidłowego dawkowania i chronią niewykorzystane części leku przed utlenianiem. Można również rozważyć użycie leków generycznych, ponieważ działają one równie dobrze, ale są bardziej opłacalne

Sprzęt, który warto rozważyć w swoim zestawie

  • Termometr
  • Plastry o różnych rozmiarach
  • Maść antyseptyczna zapobiegająca infekcjom w przypadku drobnych skaleczeń i otarć
  • Gaza
  • Środek dezynfekujący
  • Bandaże
  • Miejscowy niesteroidowy żel przeciwzapalny, krem lub spray
  • Produkty do pielęgnacji oparzeń
  • Nożyczki
  • Pęseta
  • Paski do zamykania ran

Kiedy i jak aktualizować zawartość domowej apteczki?

Zawartość apteczki pierwszej pomocy jest jak świeże owoce, z czasem zaczyna się starzeć i ostatecznie nieużywane przedmioty muszą zostać wyrzucone i zastąpione świeżymi. Dzisiaj podzielimy się 10 wskazówkami, dlaczego należy zaktualizować apteczkę pierwszej pomocy. Nie są one ułożone w żadnej konkretnej kolejności. Należy pamiętać, że niezależnie od używanego pojemnika, te 10 wskazówek dotyczy każdej apteczki pierwszej pomocy.

  1. Żółknące opakowania
    Wiele przedmiotów, takich jak bandaże czy gaza, pakowanych jest w papierowe opakowania. Z czasem zaczynają one żółknąć, ujawniając swój wiek. Większość z tych przedmiotów jest sterylizowana przez promieniowanie po zapakowaniu. Żółknięcie jest zwykle oznaką, że opakowanie/opakowanie jest uszkodzone i nadszedł czas, aby je wyrzucić.
  2. Zardzewiały lub uszkodzony pojemnik
    Używany pojemnik musi nadawać się do dezynfekcji. Zardzewiałe, brudne pojemniki powinny być czyszczone i dezynfekowane, aby mogły bezpiecznie przechowywać zawartość. Zawiasy, półki i inne części pojemnika pomagają uszczelnić go przed zanieczyszczeniami. Jeśli pojemnik jest zardzewiały, należy kupić nowy.
  3. Przeterminowane produkty
    Jeśli wygląda na stary, pozbądź się go. Jeśli jest to płyn lub jakikolwiek produkt do stosowania miejscowego i nie ma daty ważności, wyrzuć go. Sprawdź każde opakowanie pod kątem daty ważności. Wszystkie przeterminowane produkty należy wyrzucić.

Domowa apteczka a bezpieczeństwo dzieci

Przechowuj apteczki pierwszej pomocy poza zasięgiem dzieci, ale w miejscu, w którym dorośli mogą łatwo do nich dotrzeć. Pozwoli to uniknąć przypadkowego zażycia leków przez dziecko i zatrucia. Upewnij się, że opiekunki i inni opiekunowie wiedzą, gdzie znajduje się apteczka i jak z niej korzystać.

Podejmując decyzję o tym, co należy uwzględnić, należy wziąć pod uwagę poziom wyszkolenia medycznego i pierwszej pomocy, który ty i ludzie wokół ciebie mają lub są gotowi i zdolni do zdobycia. Posiadanie sprzętu, którego nikt w zasięgu nie wie, jak używać, jest po prostu stratą pieniędzy i miejsca. Na przykład, większość apteczek zawiera trójkątny bandaż, ale jeśli nie przeszedłeś żadnego szkolenia z pierwszej pomocy, prawdopodobnie nie będziesz wiedział, co z nim zrobić.

Leki w apteczce to trudna sytuacja. Z jednej strony mogą być przydatne w leczeniu wielu problemów. Z drugiej strony, mają one daty ważności (zwykle tylko rok lub dwa od daty produkcji) i może na nie wpływać ciepło, gdy znajdują się w apteczce. Inne potencjalne problemy związane z lekami obejmują reakcje alergiczne, przedawkowanie i interakcje między różnymi lekami. W związku z tym wiele zależy od tego, czy osoby mające dostęp do zestawu wiedzą, kiedy i kiedy nie używać tego, co się w nim znajduje.

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9612755