W życiu każdego odpowiedzialnego rodzica istnieje obawa, że jego malutkie dziecko się zachłyśnie. Jest to niezwykle ciężka sytuacja, ponieważ noworodek nie powie nam, co się dzieje, i sami musimy stwierdzić, że wystąpił problem, z którym musimy sobie jak najszybciej poradzić. Ze względu na to, że niemowlę jest małe, musimy reagować jak najszybciej, aby nie doszło do uszczerbku na zdrowiu.
Zadławienie niemowlaka, jak do niego dochodzi i jak sobie z nim radzić?
Zadławienie niemowlaka może przyjść nieoczekiwanie podczas wielu różnych czynności. Niezależnie czy do dróg oddechowych dziecka przedostanie się mleko, woda, ślina, a także do zadławienia może dojść podczas kąpania dziecka. Jeżeli dojdzie już do zadławienia, musimy jednak trzeźwo myśleć. Należy pamiętać, że zadławienie niemowlaka, ze względu na słabo rozwinięte ciało jest znacznie groźniejsze niż w przypadku dorosłego. Na samym początku musimy zadbać o to, żeby zachować zimną krew, bez niej zaczniemy panikować i zamiast pomóc dziecku, możemy mu dodatkowo zaszkodzić.
Warto również wspomnieć, jakie objawy ma zadławienie niemowlaka. Ze względu na brak rozwiniętej mowy, noworodek nie poinformuje nas, co się stało, dlatego sami musimy do tego jak najszybciej dojść. Zadławienie niemowlaka objawia się gwałtownym kaszlem, zaczerwienieniem twarzy, płaczem oraz niespokojnym zachowaniem. Jeżeli dziecko kaszle, mamy pewność, że drogi oddechowe są tylko częściowo zatorowane, dlatego z pomocą kaszlu niemowlak powinien poradzić sobie sam. W przypadku, gdy kaszel nie ustaje, musimy zainterweniować, ponieważ zbyt długie czekanie może całkowicie zablokować drogi oddechowe.
Jak wygląda pierwsza pomoc u niemowląt w przypadku zadławienia?
W przeciwieństwie do dorosłego człowieka, z małym dzieckiem musimy obnosić się bardzo delikatnie, aby udrożnić drogi oddechowe. Pierwsza pomoc noworodka wymaga od nas ułożenia niemowlęcia na przedramieniu w sposób, aby utrzymywać jego główkę w dół, wtedy wykonujemy 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Następnie chwytamy noworodka kciukiem i palcem za żuchwę i obracamy go na plecy, następnie wykonujemy uciśnięcia dwoma palcami w dolnej połowie mostka. Oczywiście musimy pamiętać, że pierwsza pomoc u niemowląt powinna zostać przerwana w momencie, gdy zadławienie niemowlaka ustąpi.
Pierwsza pomoc noworodka z profesjonalnym kursem pediatrycznym
Każdy rodzic dbający o swoje nowo narodzone dziecko powinien przejść pediatryczny kurs pierwszej pomocy, aby umiał poradzić sobie, gdy wystąpi zadławienie niemowlaka. Przejście takiego kursu pomoże w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, w których zagrożone jest życie dziecka, a także nauczy nas, jak sprawdzić podstawowe parametry życia. Aby kupiony przez nas kurs okazał się skuteczny, musimy wybrać sprawdzone medyczne centrum szkoleniowe, a jednym z nich jest Aquamed. Podczas szkolenia szczegółowo omawiana jest pierwsza pomoc u niemowląt, która może okazać się przydatna w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.