Rodzaje szumów usznych – jak je rozróżnić? SKUTKI – GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Rodzaje szumów usznych – jak je rozróżnić?

Szumy uszne są często określane jako dzwonienie w uszach. W tym przewodniku omówimy cztery różne rodzaje szumów usznych i podzielimy się poradami, jeśli masz objawy.

Jakie są rodzaje szumów usznych?

Istnieją cztery rodzaje szumów usznych: subiektywne, obiektywne, neurologiczne i somatyczne. Szumy uszne wpływają na ludzi na różne sposoby, a niektórzy ludzie mają zupełnie inne doświadczenia niż inni.

Subiektywne szumy uszne

Te szumy uszne są najczęstszym rodzajem szumów usznych. Jeśli doświadczasz subiektywnych szumów usznych, będziesz w stanie usłyszeć dźwięki, które nie są spowodowane przez źródła zewnętrzne. Często subiektywne szumy uszne pojawiają się po ekspozycji na bardzo głośne dźwięki, na przykład podczas pracy na budowie, w klubie nocnym lub na koncercie. Subiektywne szumy uszne mogą pojawiać się i znikać nagle i mogą trwać od kilku godzin do ponad 12 miesięcy. Jeśli objawy nawracają lub nasilają się, warto zasięgnąć porady audiologa.

Neurologiczny szum w uszach

Neurologiczne szumy uszne są związane z chorobami podstawowymi, które wpływają na mózg. Jeśli szum w uszach wpływa na zdolności słuchowe mózgu, wyraźne słyszenie staje się trudniejsze. Choroba Meniere’a jest przykładem zaburzenia, które może powodować neurologiczne szumy uszne. Choroba Meniere’a to schorzenie, które wpływa na ucho środkowe. Powoduje objawy, takie jak zawroty głowy, uczucie niestabilności i oszołomienia, nudności, wymioty, utrata słuchu oraz dzwonienie i brzęczenie w uszach.

Somatyczne szumy uszne

Somatyczne szumy uszne są powiązane z układem sensorycznym i często wiążą się z ruchem i dotykiem. Często objawy somatycznego szumu w uszach są wywoływane przez skurcze mięśni lub inne problemy mechaniczne, zwykle w obrębie głowy i szyi. Możliwe przyczyny to stany zapalne, zatrzymane zęby mądrości, ekstrakcja zęba, wypadki i urazy głowy i szyi oraz zła postawa.

Obiektywne szumy uszne

Te szumy uszne występują rzadko. W przeciwieństwie do subiektywnych szumów usznych, obiektywne szumy uszne mogą być słyszane przez inne osoby, w tym audiologów i zewnętrznych obserwatorów. Większość przypadków obiektywnych szumów usznych jest spowodowana mimowolnym skurczem mięśni lub nieprawidłowościami naczyniowymi. Niektórzy ludzie uważają, że słyszane przez nich dźwięki pokrywają się z rytmem ich serca.

Jakie są skutki szumów usznych?

Szumy uszne wpływają na ludzi na różne sposoby. Niektórzy ludzie doświadczają łagodnych, krótkotrwałych objawów, podczas gdy inni przechodzą przez długie okresy doświadczania objawów, które mogą wpływać na ich codzienne życie. Szumy uszne mogą wpływać na jakość snu, co odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym oraz poziomie energii. Mogą być również związane z utratą słuchu. Większość osób opisuje swoje objawy jako dzwonienie, brzęczenie i szum.

Sprawdź: Sprawdź suplement Sonixine na lepszy słuch

Kiedy szukać pomocy?

Ważne jest, aby zasięgnąć porady audiologa w następujących okolicznościach:

  • Objawy występują stale.
  • Objawy nasilają się.
  • Występują nawracające napady szumów usznych.
  • Szumy uszne wpływają na codzienne życie.

Co można zrobić w przypadku szumów usznych?

Wiele osób, które doświadczają dzwonienia w uszach, zauważa, że ich objawy ustępują bez konieczności leczenia lub interwencji. Często dzieje się tak, gdy ludzie są narażeni na bardzo wysoki poziom hałasu. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, zaleca się wizytę u lokalnego audiologa. Audiolog może przeprowadzić testy i omówić z Tobą objawy, aby spróbować zidentyfikować przyczynę. W niektórych przypadkach możliwe jest złagodzenie objawów poprzez usunięcie przyczyn, które można leczyć, takich jak nagromadzenie woskowiny usznej.

Jeśli nie ma oczywistej przyczyny, audiolog może zalecić kilka terapii lub technik, które pomogą w radzeniu sobie z objawami. Przykłady obejmują:

  • Terapia dźwiękiem
  • Poradnictwo
  • Terapia przekwalifikowania szumów usznych (TRT)
  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

W przypadku utraty słuchu audiolog może zalecić rozważenie zastosowania aparatów słuchowych. Aparaty słuchowe to innowacyjne urządzenia, które wzmacniają dźwięki w celu poprawy słyszenia. Dostępna jest szeroka gama aparatów słuchowych. Trzy główne typy aparatów słuchowych obejmują aparaty zauszne (BTE), wewnątrzuszne (ITE) i wewnątrzkanałowe (ITC).

Ochrona słuchu jest również korzystna w przypadku regularnego narażenia na głośne dźwięki. Przykłady obejmują stosowanie ochronników słuchu w hałaśliwym otoczeniu, korzystanie ze sprzętu ochronnego w pracy i zmniejszanie głośności, jeśli używasz słuchawek do słuchania muzyki.

Szumy uszne to powszechny problem, który pojawia się, gdy słyszysz dźwięki, które nie są generowane przez zewnętrzne źródło. Istnieją cztery rodzaje szumów usznych, w tym subiektywne, neurologiczne, somatyczne i obiektywne. Wiele osób ma łagodne objawy, które szybko mijają, ale u innych objawy mogą się nasilać lub utrzymywać. Jeśli szumy uszne występują często lub objawy nasilają się, należy zasięgnąć porady audiologa.

Rodzaje szumów usznych – jak je rozróżnić?

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34060792