Żywienie dojelitowe u dzieci – jak wspierać dziecko i jak je do tego przygotować?

Wielu rodziców decydujących się po konsultacji z lekarzem na żywienie dojelitowe dziecka obawia się utraty szczególnej więzi związanej z karmieniem malucha oraz pozbawienia go przyjemności płynącej z przyjmowania różnorodnych produktów. Problem stanowi też strach przed zmianami, które dotkną całą rodzinę oraz przed częstymi wizytami w szpitalu. W jaki sposób poradzić sobie z tym zagadnieniem?

Żywienie dojelitowe u dzieci - jak wspierać dziecko i jak je do tego przygotować?

Żywienie dojelitowe dziecka a zmiany w rodzinie

Wszystkie emocje towarzyszące podjęciu decyzji o żywieniu dziecka drogą dojelitową są w pełni zrozumiałe. Nie jest to łatwe, a każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Wiele obaw wynika z braku wiedzy, dlatego dobrze jest pozostawać w kontakcie z lekarzem. Nie wszyscy wiedzą, z jakimi zmianami w życiu rodziny będzie się to dokładnie wiązało. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet jeśli dziecko jest w stanie przyjmować pokarmy doustnie, może to prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc i wydłużonego czasu karmienia, stąd też organizm nie będzie odpowiednio dożywiony. Wprowadzenie żywienia dojelitowego przez zgłębnik gastrostomijny pozwala utrzymać odpowiedni stan odżywienia i eliminuje zachłystnięcia. Warto też pamiętać, że preparaty odżywcze do żywienia dojelitowego są specjalnie dobraną mieszanką składników odżywczych, które zaspokoją potrzeby żywieniowe dziecka. Nie trzeba więc bać się o kwestie związane z bezpieczeństwem tej metody. Z początku karmienie dojelitowe może wydawać się skomplikowane, lecz nierzadko bardzo ułatwia opiekę nad chorym dzieckiem poprzez zwiększenie ilości czasu na inne czynności. Istnieje też możliwość łączenia żywienia dojelitowego i doustnego. Zabieg założenia gastrostomii jest mało inwazyjny, obarczony niewielką ilością powikłań i nie utrudnia procesu rehabilitacji dziecka. Przydatne porady na temat różnych metod żywienia znajdziesz na: https://zywieniemaznaczenie.pl/. Warto też zapoznać się z informacjami dotyczącymi żywienia klinicznego: https://www.mojealergie.pl/co-to-jest-zywienie-kliniczne-jaki-ma-cel-i-jakie-sa-jego-rodzaje/.

Żywienie dojelitowe u dzieci - jak wspierać dziecko i jak je do tego przygotować?
Nurse extracts enteral nutrition content with syringe, pailative care in a hospital, conceptual image

Żywienie dojelitowe dziecka a uczęszczanie do szkoły lub przedszkola

Dużym utrudnieniem może być konieczność zaplanowania żywienia podczas pobytu dziecka w szkole lub przedszkolu. Wiele pociech uczęszcza do placówek specjalistycznych, w których personel jest przeszkolony w kwestii podawania preparatów oraz opieki nad zgłębnikiem. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do tradycyjnej placówki? Maluch może czuć się w takich miejscach źle – rówieśnicy często traktują go jak kogoś „innego”. Choć początki bywają trudne, warto porozmawiać wcześniej z opiekunami lub nauczycielami i udzielić im krótkiego instruktażu w zakresie żywienia pociechy. Nauczyciele powinni też przeprowadzić rozmowę z uczniami, dzięki której z większym prawdopodobieństwem zaakceptują oni nowe dziecko w swojej grupie. Rodzice muszą z kolei uczyć dziecko od małego, że inny sposób żywienia nie stanowi powodu do wstydu, lecz czyni z niego kogoś wyjątkowego. Pozwoli to maluchowi zaakceptować samego siebie. Więcej informacji na temat tego typu żywienia można znaleźć na: https://zywieniemaznaczenie.pl/diety/dojelitowe/.

Podróżowanie i wychodzenie z domu

Do każdej podróży z dzieckiem żywionym dojelitowo należy się odpowiednio przygotować. Trzeba oczywiście zabrać ze sobą preparaty odżywcze, lekarstwa, wodę, strzykawki i inne potrzebne elementy. Wyjazd nie powinien sprawiać większych kłopotów. Dzieci mogą z powodzeniem prowadzić aktywny tryb życia i beztrosko spędzać czas na świeżym powietrzu.