Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak radzić sobie z tym problemem?

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie, które dotyka wielu osób, zwłaszcza w młodym i dorosłym wieku. ŁZS ma charakter zdecydowanie nawrotowy oraz przewlekły, dlatego tak ważnym jest, by dotkniętą nim skórę głowy odpowiednio pielęgnować i odpowiednio o nią dbać. Jeśli potrzebujesz cennych porad w tym zakresie, warto udać się do specjalisty- trychologa. Kraków to jedno z polskich miast, w których znajdziesz gabinet specjalistyczny, uzyskasz wiedzę na temat ŁZS i nauczysz się jak radzić sobie z tym problemem.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli Seborrheic dermatitis to choroba dotykająca wiele osób. Schorzenie to dotyka najczęściej owłosionej skóry głowy, niestety w niektórych przypadkach może się także rozprzestrzenić na inne partie skóry, zwłaszcza tam, gdzie występuje dużo gruczołów łojowych na ciele. Bywa więc, iż ŁZS jest także lokalizowany w okolicach tułowia lub twarzy – zwłaszcza w okolicach uszu oraz czoła. 

Powstawanie tej choroby związane jest z proliferacją lipofilnych drożdżaków z gatunku Malassezia – Malassezia spp, których metabolity powodują widoczne reakcje zapalne na skórze. Inaczej ŁZS jest również określane wypryskiem łojotokowym. Jak już wspomniano, schorzenie to ma charakter bardzo przewlekły i leczy się je poprzez stosowanie farmaceutyków. Jednak same leki nie wystarczą – w leczeniu ŁZS bardzo ważna jest także odpowiednia dieta oraz skuteczne oczyszczanie i pielęgnacja skóry zmienionej chorobowo.

Kto najczęściej zapada na ŁZS? Choroba ta dotyka w większości osoby dorosłe, częściej mężczyzn. Do jej wystąpienia i nasilenia się przyczyniają się takie czynniki jak długotrwały stres, zła dieta, niedobory snu, czynniki genetyczne, schorzenia immunologiczne oraz zwiększona produkcja hormonów (głównie androgenów). ŁZS występuje często u osób z chorobami o podłożu neurologicznym oraz psychicznym.

Kiedy udać się do trychologa?

Do trychologa warto udać się zawsze, gdy niepokoi nas stan naszych włosów oraz skóry głowy. Trychologia to nowoczesna dziedzina, która fachowo zajmuje się diagnostyką i wspomaganiem leczenia wielu przypadłości związanych ze skórą głowy i włosami.

Wizyta u trychologa w przypadku ŁZS będzie wskazana, gdy chcesz dowiedzieć się, co Ci dolega oraz jak pielęgnować skórę dotkniętą tym problemem. Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy, które powinny Cię zaniepokoić to: rumień, łuszczący się naskórek, pojawienie się strupków o żółtawym zabarwieniu, świąd oraz możliwe przerzedzanie się włosów. 

Wizyta trychologiczna zawsze rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego, który uzupełniony jest diagnostyką obrazową – trycholog sprawdza dokładnie skórę głowy w wielokrotnym powiększeniu, pod mikrokamerą. Często już na podstawie diagnostyki obrazowej można stwierdzić, iż pacjent cierpi na ŁZS. Czasem wykonuje się dodatkowo także badania mikologiczne. 

Jak pielęgnować skórę dotkniętą ŁZS?

ŁZS to choroba bardzo złożona, dlatego jeśli chcesz z nią odpowiednio walczyć, musisz nastawić się na leczenie farmakologiczne, odpowiednią dietę oraz pielęgnację, którą podpowie Ci trycholog. Kraków posiada w pełni wyposażony, nowoczesny gabinet, w których zasięgniesz cennych porad dotyczących codziennych dobrych nawyków z radzeniem sobie z łojotokowym zapaleniem skóry.

Bardzo dobrymi i zalecanymi szamponami do stosowania przy ŁZS są kosmetyki z cyklopiroksolaminą. Jest to substancja przeciwgrzybicza, która ma bardzo szerokie spektrum działania. Substancja ta bardzo skutecznie oddziałuje na grzyby Malassezia, wnikając do głębszych warstw skóry przez naskórek, przez gruczoły łojowe oraz mieszki włosów. 

Podstawa walki z ŁZS to dobre oczyszczanie skóry głowy. Musi być to wykonywane regularnie i z użyciem skutecznych substancji. Specjalista trycholog pomoże dobrać Ci odpowiednie kosmetyki i doradzi kiedy i jak je stosować