Twoja ukochana osoba może potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, radzeniu sobie z wyzwaniami żywieniowymi i dostosowaniu przestrzeni życiowej Pełne zrozumienie diagnozy choroby Alzheimera u bliskiej osoby może być trudne. Jak zmieni się jej życie? A jak zmieni się Twoje życie jako opiekuna?
Ty i Twoja ukochana osoba możecie mieć trudności z przetworzeniem wiadomości o diagnozie i tym, co to wszystko oznacza. Jako opiekun będziesz musiał zastanowić się, w jaki sposób może potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, jak możesz sprawić, by jego przestrzeń życiowa była bezpieczna, z jakimi wyzwaniami żywieniowymi i dietetycznymi może się zmierzyć oraz jak może zmienić się jego nastrój i zachowanie w miarę upływu czasu.
Nie zapominajmy też, że jako opiekun ważne jest również, aby zadbać o siebie.
Aby pomóc ci uporządkować wszystkie zmiany, wyzwania i informacje, kliniczny psycholog zdrowia i ekspert dzieli się wskazówkami dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera.
Zrozumienie diagnozy choroby Alzheimera u bliskiej osoby
Choroba Alzheimera jest chorobą mózgu i najczęstszą przyczyną demencji. Objawy choroby Alzheimera pogarszają się z czasem. Twoja ukochana osoba może doświadczyć spadku lub zmiany w:
- Pamięci.
- Rozumowania.
- Język.
- Koordynacji.
- Nastroju.
- Zachowanie.
- Osobowość.
Choroba Alzheimera dotyka około 24 milionów ludzi na całym świecie. Zazwyczaj dotyka osoby w wieku powyżej 65 lat. W rzeczywistości prawie jedna trzecia osób w wieku powyżej 85 lat cierpi na chorobę Alzheimera.
Istnieją różne stadia choroby Alzheimera. Niektóre organizacje określają je jako łagodne, umiarkowane i ciężkie, podczas gdy inne jako wczesne, średnie i późne.
Niezależnie od tego, jak pracownik służby zdrowia Twojej ukochanej osoby definiuje chorobę Alzheimera, ważne jest, aby wiedzieć, że jest to wyjątkowa podróż dla każdej osoby. Tempo progresji jest różne dla każdej osoby, podobnie jak objawy, które mogą wystąpić na każdym etapie choroby Alzheimera.
Sprawdź: Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?
Jak kontrolować osobę z chorobą Alzheimera?
Bycie opiekunem osoby z chorobą Alzheimera może być przytłaczające. Aby pomóc ci poradzić sobie z tym wszystkim, dr Carriere oferuje swoje wskazówki i porady dotyczące tego, jak możesz wspierać swoją ukochaną osobę.
Stwórz bezpieczniejszą przestrzeń życiową
Choroba Alzheimera może wpływać na pamięć ukochanej osoby, powodować dezorientację, upośledzać podejmowanie rozsądnych decyzji, powodować problemy z równowagą i prowadzić do pewnych zmian w zachowaniu i osobowości. Oznacza to, że przestrzeń życiowa ukochanej osoby może być potencjalnie niebezpiecznym miejscem.
Ważne jest, abyś często oceniał swoją ukochaną osobę i podejmował wszelkie dodatkowe środki ostrożności, gdy zauważysz zmiany w jej umiejętnościach i zachowaniu. Dr Carriere twierdzi, że poniższe zalecenia mogą pomóc w stworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni życiowej:
- Umieść listę numerów alarmowych w pobliżu wszystkich telefonów. Obejmuje ona policję, straż pożarną, kontrolę zatruć, lekarzy, kontakty rodzinne i numer telefonu sąsiada. Umieść również tę listę na drzwiach lodówki.
- Zainstaluj poręcze na wszystkich schodach. Dodaj taśmy w jaskrawych kolorach lub paski zabezpieczające na krawędziach stopni, aby były lepiej widoczne.
- Zainstaluj czujniki dymu i tlenku węgla. Czujniki dymu powinny być umieszczone w pobliżu kuchni i we wszystkich sypialniach. Sprawdź, czy urządzenia działają prawidłowo. Baterie należy wymieniać co najmniej dwa razy w roku.
- Miej dostępną gaśnicę. Upewnij się, że jest ona w dobrym stanie technicznym.
- Rozważ zakup alarmu medycznego lub osobistego systemu alarmowego. Profesjonalne systemy łączą się bezpośrednio z przedstawicielem 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Jeśli ukochana osoba ma natychmiastowy problem medyczny, może po prostu nacisnąć przycisk na specjalnym urządzeniu noszonym na nadgarstku lub szyi, a sygnał pomocy zostanie natychmiast wysłany.
- Przechowuj określone narzędzia i materiały w bezpiecznym miejscu. Obejmuje to narzędzia/elektronarzędzia, chemikalia, środki czyszczące i piorące, zapałki/zapalniczki i ostre przedmioty, takie jak noże i nożyczki. Należy również usunąć z domu wszelką broń.
- Usuń zamki z drzwi wewnętrznych pomieszczeń. Należy to zrobić, aby ukochana osoba nie została uwięziona w środku.
Zarządzanie nieprzewidywalnym zachowaniem
Zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera mogą czasami prowadzić do nietypowego myślenia, nieprzewidywalnego zachowania i nietypowych cech osobowości (takich jak zimne lub nieczułe zachowania wobec członków rodziny i wycofanie społeczne). Na przykład, ukochana osoba może stać się niespokojna w pobliżu członków rodziny, sąsiadów lub przyjaciół, których może nie rozpoznawać lub w sytuacjach, które różnią się od ich normalnej rutyny.
Może również stać się podejrzliwa i cierpieć na urojenia (fałszywe idee, w które dana osoba mocno wierzy i utrzymuje pomimo sprzecznych dowodów). Mogą również zacząć wycofywać się z interakcji społecznych, wędrować i stać się agresywne i/lub gniewne i drażliwe.
Oto jak możesz poradzić sobie z ich nieprzewidywalnym zachowaniem:
- Uspokajaj. Jeśli ukochana osoba staje się niespokojna lub agresywna, spróbuj puścić muzykę, pooglądać razem stare zdjęcia, poczytać książkę, pójść na spacer lub zaangażować się w inną przyjemną aktywność. Rozmawiaj o „starych czasach” – historiach o rodzinie lub zajęciach, które kiedyś lubiła (sport, hobby itp.). Jest bardziej prawdopodobne, że ukochana osoba będzie pamiętać wydarzenia sprzed lat bardziej niż niedawne czasy. Rozmowa o dawnych czasach może być pocieszająca i uspokajająca.
- Zidentyfikuj wyzwalacze. Spróbuj zidentyfikować wszelkie działania, słowa lub sytuacje, które mogą „wyzwalać” nieodpowiednie lub niebezpieczne zachowanie. Dokumentuj wszelkie epizody takiego zachowania, abyś mógł spróbować uniknąć wyzwalaczy w przyszłości.
- Przeformułuj wypowiedzi. Uproszczenie lub przeformułowanie wypowiedzi może pomóc, jeśli ukochana osoba wydaje się nie rozumieć. Staraj się być cierpliwy i wspierający, zwłaszcza jeśli ukochana osoba jest zdezorientowana i/lub niespokojna. Mów używając jak najmniejszej liczby słów i krótkich zdań. Używaj prostych słów.
- Dostosuj się do metod komunikacji bliskiej osoby. Postaraj się zrozumieć słowa, gesty i mowę ciała, których Twoja bliska osoba używa do komunikacji. Dostosuj się do jej sposobu komunikacji; nie zmuszaj ukochanej osoby, aby próbowała zrozumieć Twój sposób komunikacji. Należy pamiętać, że negatywne zachowania – takie jak pobudzenie, irytacja, agresja lub ciągnięcie za ubranie – mogą wskazywać, że dana osoba ma potrzebę, ale po prostu nie może jej wyrazić. Być może nie może znaleźć czegoś, czego szuka, jest głodny, spragniony lub zmęczony, może odczuwa ból lub musi iść do łazienki.
- Sprawdź leki i obserwuj skutki uboczne. Skonsultuj się z lekarzem ukochanej osoby, gdy zauważysz zmiany w jej zachowaniu. Czy ukochana osoba przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami na etykiecie (odpowiednia ilość, odpowiednia liczba razy dziennie, odpowiednia pora dnia)? Czy nastąpiła zmiana leku lub jego dawki? Skutki uboczne niektórych leków mogą obejmować depresję, pobudzenie, senność lub problemy z pamięcią.
Lokalizator i aplikacja na telefon
Na wyciągnięcie ręki mamy tysiące aplikacji i platform zaprojektowanych w celu ułatwienia życia – narzędzia te są szczególnie pomocne dla opiekunów, którzy opiekują się osobą z chorobą Alzheimera. Niektóre aplikacje są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc opiekunom znaleźć zasoby, koordynować i usprawniać opiekę oraz zapewnić zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie ukochanej osoby. Inne aplikacje zostały zaprojektowane z myślą o osobach cierpiących na demencję lub chorobę Alzheimera, pomagając im śledzić codzienne czynności, korzystać z gier poznawczych i aktywności dostosowanych do ich umiejętności i potrzeb oraz pozostawać w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi i zespołem opiekuńczym.
Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29198280