Tokofobia: rodzaje, objawy i leczenie

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu wielu kobiet, który wiąże się oczekiwaniem na upragnionego maluszka. Przyszłe mamy często obawiają się bólu porodowego i martwią się, co zrobią, jeśli coś pójdzie nie tak. To normalne objawy, których doświadczają w różnym stopniu niemal wszystkie ciężarne. Należy jednak podkreślić, że w niektórych przypadkach strach przed ciążą i porodem jest tak potężny, że wpływa na decyzje podejmowane przez kobietę.

Czym jest tokofobia?

Kobiety, które cierpią na tokofobię, czyli paniczny lęk przed porodem, nierzadko rezygnują ze współżycia seksualnego. Podkreślają, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, a zachowując wstrzemięźliwość, całkowicie eliminują ryzyko zajścia w ciążę. Na wspomnianą fobię mogą cierpieć zarówno kobiety, które nigdy nie rodziły, jak i te, dla których poród był ogromną traumą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z lękiem pierwotnym, a w drugim mówimy o tokofobii wtórnej. 

Jak objawia się strach przed ciążą?

Wspomniana przypadłość zaliczana jest do fobii specyficznych, czyli takich, w których pacjent odczuwa paraliżujący lęk przed określoną sytuacją lub obiektem. Pacjentki zazwyczaj zmagają się z zaburzeniami snu, silnym niepokojem, koszmarami sennymi, atakami paniki i stanami depresyjnymi. Wyżej wymienionym objawom mogą towarzyszyć wahania nastroju, bóle głowy, drażliwość i problemy z koncentracją.

W niektórych przypadkach sama myśl o ciąży i porodzie wzbudza przerażenie. Czasami kobiety czują patologiczny strach przed urodzeniem martwego dziecka lub z wadami wrodzonymi. Niekiedy pacjentki panicznie się boją, że umrą podczas porodu. Należy podkreślić, że z tokofobią borykają się nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni. Badania pokazują, że panowie najczęściej boją się o zdrowie i bezpieczeństwo matki oraz dziecka. 

Tak jak w przypadku innych problemów natury psychicznej, tokofobię (https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/tokofobia-co-to-jest-dlaczego-i-jak-powstaje-czym-sie-objawia-i-jak-ja-pokonac/) może zdiagnozować psychiatra lub psycholog. Niekiedy taką diagnozę stawia ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu, biorąc pod uwagę objawy zgłaszane przez pacjentkę. Zazwyczaj przypadłość pojawia się na skutek traumy, słuchania przerażających historii, niskiego poczucia własnej wartości, lęku o przyszłość czy braku wsparcia ze strony najbliższych. 

Jak poradzić sobie z tokofobią?

Jeśli boisz się porodu, koniecznie powiedz o tym lekarzowi albo położnej, którzy skierują Cię do psychologa lub psychiatry. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że psychoterapia poznawczo-behawioralna, znana również jako terapia kognitywno-behawioralna, może pomóc w wielu przypadkach. W trakcie leczenia przyszła mama dowiaduje się, w czym tkwi źródło problemu. Oprócz tego ciężarna stara się poznać mechanizmy rządzące lękiem i uczy się, jak sobie z nim poradzić.

Niekiedy lekarz może przepisać leki, takie jak inhibitory monoaminooksydazy, beta-blokery, benzodiazepinę, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Należy podkreślić, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. 

Zastanawiasz się, jak oswoić lęk przed porodem? Pomyśl o tym, aby zapisać się do szkoły rodzenia. W ten sposób nie tylko dowiesz się, co Cię czeka, ale również odpowiednio się do tego przygotujesz. Wsparcie specjalisty pomoże Ci pokonać strach przed porodem.