Czym jest chlamydioza? Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Czym jest chlamydioza? Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Chlamydioza, jest rodzajem infekcji wywołanej przez bakterię Chlamydia trachomatis i należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dotyczy to zarówno kontaktów seksualnych dopochwowych, jak i analnych, dlatego każda seksualnie aktywna osoba może być narażona na zainfekowanie. Ponieważ chlamydioza może przez dłuższy okres przebiegać w utajnieniu nie dając żadnych objawów schorzenia, większość zakażonych osób nie jest świadoma jej posiadania. Chlamydioza jest chorobą, która dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, może występować we wszystkich grupach wiekowych, a najczęstsze przypadki choroby odnotowuje się u młodych kobiet. Do zakażenia dochodzi zarówno u młodzieży od 15 roku życia, jak i młodych osób dorosłych w wieku do 24 lat, które mają wielu partnerów seksualnych i/lub nie stosują środków zabezpieczających w postaci prezerwatyw podczas współżycia. Panie najczęściej chorują na chlamydiozę przed osiągnięciem 25. roku życia, z kolei panowie zapadają na nią zazwyczaj po osiągnięciu dojrzałości płciowej, głównie między 21. a 25. rokiem życia. Infekcja chlamydiami może dotyczyć również noworodków, u których zakażenie może wystąpić podczas porodu, w trakcie przechodzenia przez drogi rodne zakażonych matek. Warto wiedzieć, że chlamydiozą można zarazić się nie tylko od człowieka, ale również od niektórych zwierząt. Stwierdzano częste przypadki zakażenia chlamydiami od kotów domowych, które często przebywały na zewnątrz domu.

DLACZEGO TO TAK WAŻNE, BY LECZYĆ CHLAMYDIOZĘ?

Chlamydioza jest uleczalna, ale ze względu na fakt, że bakterie często w organizmie nosiciela występują w stanie uśpienia, choroba może przez długi czas pozostać nierozpoznana. W takiej postaci może ona nie tylko prowadzić do bardzo poważnych późniejszych powikłań, lecz także powoduje narażenie partnerów seksualnych chorej osoby, która nawet nie wie, że jest chora.

Najczęściej pacjenci o występującej infekcji dowiadują się w momencie wystąpienia pierwszych objawów, którymi są: ból sromu i upławy z pochwy u kobiet oraz upławy z penisa u mężczyzn. Późno rozpoznana lub nierozpoznana chlamydioza może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Należą do nich:

  • zapalenia jajników u kobiet,
  • zapalenia najądrza u mężczyzn,
  • uszkodzenie struktur narządu płciowego kobiet i utrudnienie zajścia w ciążę lub wystąpienie niepłodności,
  • przyczynienie się do wystąpienia wielu innych groźnych chorób.

Chlamydioza – nie lekceważmy tej choroby

Zgodnie z zaleceniami, wszystkie aktywne seksualnie osoby powinny co najmniej raz w roku wykonywać testy na obecność bakterii odpowiedzialnej za rozwój chlamydiozy.

W krajach rozwiniętych chlamydioza dróg moczowo-płciowych jest najczęściej występującą bakteryjną chorobą przenoszoną droga płciową, a statystyki wskazują, że blisko 70% zarażonych kobiet nie zgłasza żadnych objawów zakażenia chlamydią. Z badań przesiewowych prowadzonych w różnych krajach wynika, że częstość chlamydiowego zapalenia szyjki macicy u kobiet wynosi od 7% do 37%. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Europie Zachodniej odnotowuje się około 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis rocznie. Jak wynika z badań, było ono znane już w starożytności, jednak dopiero w czasach współczesnych, dzięki rozwojowi i postępowi medycyny, możliwe jest skuteczne diagnozowanie i efektywne leczenie.

Zakażenie Chlamydia trachomatis w liczbach

W krajach rozwiniętych zakażonych bakteriami Chlamydia trachomatis jest już blisko 10% mieszkańców.
Największy odsetek zakażonych osób, bo aż 25% występuje u ludzi młodych do 25 roku życia.
Zakażenie występuje u 7-25% mężczyzn i u 40-75% kobiet.
U większości zakażonych osób infekcja może mieć przebieg bezobjawowy.

Warto zaznaczyć, że bakterie Chlamydii występują dodatkowo (poza Chlamydia trachomatis) w trzech postaciach:

  • Chlamydia pneumoniae rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową.
  • Chlamydia psitaci, przy której do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorymi ptakami.
  • Chlamydia decorum, czyli choroba przeżuwaczy.

Wszystkie te odmiany nie są jednak tak groźne i powszechne, jak Chlamydia trachomatis.