Czerniak-objawy, leczenie, diagnoza

Czerniak jest nowotworem komórek barwnikowa albo nowotworu komórek, które rozwijają się z komórek barwnikowa. Pomimo że to kiedyś było uważane za rzadkie, roczna częstość zwiększyła się dramatycznie przez parę ostatnich dekada. Operacja jest ostatecznym traktowaniem na czerniaka wczesny-sceniczny, z medycznym zarządzaniem ogólnie zarezerwować dla leczenia leku wspomagającego zaawansowanego czerniaka.

 

czerniak-objawy-choroby

 

Co powoduje czerniaka?

Czynniki środowiskowe

Wystawienie słońca: o tym poinformowano że w obszarach z wieloma godzinami światła słonecznego przez cały rok, występowanie czerniaka jest najwyższe, skłanianie do wniosku, że słońce-wystawienie może być czynnikiem ryzyka w nabawianiu się czerniaka. Są również oznaki, które skóra, która jest nie wykorzystała do słońce-wystawienie (taki jak skóra urzędników) ma bardziej wielką skłonność nabawić się czerniaka kiedy głęboko narażać się na promieniowanie UV niż skóra, która ciągle jest wystawiona na działanie światła słonecznego (taki jak skóra robotników na powietrzu). Bardzo ważny czynnik ryzyka jest opalaniem za dzieciństwo zwłaszcza kiedy jest historia oparzenia słonecznego bardzo wcześnie. Nawet oparzenie słoneczne za wiek dojrzały wydaje się zostać opowiedzianym do rozwoju czerniaka.
Sztuczne źródła UV: kilka nauk skłania do wniosku, że artifical lampa UV również może być czerniakiem powiązany czynnik ryzyka. Takie źródła światła głównie garbują łóżka, które używają wysokich ilości UVA.
Socialoeconomic status: kilka nauk poinformowało, że czerniak jest bardziej przeważający w ci z wysokiego społeczno-ekonomicznego statusu. Wyjaśnienie tego orzeczenia może być faktem, że ci ludzie lepiej mogą pozwolić sobie na wakacje w obszarach wysokiej intensywności UV, jak również drogie hobby na powietrzu jak żeglarstwa, które zwiększą ryzyko czerniaka z powodu intensywnego słońca wystawienie.

 

Objawy

Jeśli twój czerniak udzielił się innym obszarom, możesz mieć:

Zatwardziałe bryły pod twoją skórą
Spuchnięte albo bolesne węzły chłonne
Kłopoty oddychanie, albo kaszel, który nie wyjeżdża
Opuchlizna twojej wątroby (pod twoimi niższymi prawymi żebrami) albo utrata apetytu
Kościany ból albo, rzadziej, złamane kości
Bóle głowy, zajęcia, albo słabość albo zdrętwienie w twoich ramionach albo nogach
Spadek wagi
Znużenie

Jak następuje czerniak?

Odkąd czerniak może doprowadzać do śmierci i są wiele innych typów i pozory, to jest ważne zmusić dermatologa do zabierania spojrzenia na podejrzanego kreta albo rany zarażać się czerniakiem we wczesnym okresie.

Pojawienie się czerniaka może różnić się od płaskiej łaty do bąbla albo rany w stylu brodawka. Jego kolor może obejmować czerwony, brązowy, szary do czarnych cieni. To może pojawiać się nigdzie na ludzkiej skórze, z słońce-odkryty obszarów do podeszew stóp, dłoni rąk, paznokcie, płciowa i ustna skóra (błona śluzowa).

Początkowo to zazwyczaj zyskuje na kierunku poziomym będącym raczej powierzchowny ale zależnie od typu czerniaka to może zaczynać gwałtownie wzrosnąć w kierunku pionowym we wczesnym okresie. Jeśli czerniak jest zaawansowany to może zaczynać krwawić i może powodować owrzodzenie. Ponadto nabawić się czerniaka jest wyższy ryzyko udzielania się innym częściom ciała.

 

Jak zapobiec (leczyć) czerniakowi?czerniak-jak-wyglada

Zgodnie z czynnikami ryzyka na czerniaka, następujące środki zapobiegawcze są polecane:

Wystawienie UV powinno być zminimalizowane. Przedłużające się opalanie się, szczególnie z nie-przystosować skóra, jak również wykorzystanie lamp do opalania nie jest wskazane. Dzieci poniżej trzech lat wieku powinny być utrzymane w cieniu.
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być osiągniętą na wskroś odpowiednią odzieżą. Broad-brimmed kapelusze, koszule z długim rękawem i okulary słoneczne są polecone. Dzieci powinny być specjalnie ostrożnie ubrany bawiąc się na podwórzu.
Wykorzystanie odpowiednich filtrów słonecznych jest polecone. To nie powinno prowadzić do przedłużającego się opalania się, jednak, myśląc, że wszystkie ryzyka zostały wykluczone z wykorzystaniem filtrów słonecznych.
Oparzenia słoneczne powinny być uniknąć, szczególnie w dzieciach.
Jeśli już masz kilka pieprzyków powinieneś badać swoją skórę regularnie. Kliknij tu by zobaczyć jak robić egzamin własnego ja. Jeśli masz podejrzanego kreta albo miejsce zwracać się z prośbą o radę dermatologa.

Co zrobić jak się ma czerniaka?

Odkąd czerniak jest najniebezpieczniejszy i najbardziej zagrażający życiu z wszystkich raków skóry powinieneś zwracać się z prośbą o radę specjalisty i powinieneś omawiać natychmiastowe działanie i opcje traktowania z nim/nią. Ale próbować pamiętać że wybór traktowania zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Inne czynniki takie jak wielkość guza, grubość, i scena mogą być wzięte pod uwagę kiedy chosing traktowanie.

Pierwszy wybór traktowania jest chirurgiczny removement z guza. To traktowanie będzie wymagać (lokalny) środek znieczulający. Zazwyczaj nie tylko guz jest wyeliminowany lecz także margines bezpieczeństwa z 1 cm (poziomo i pionowo) przeprowadzi się upewnić się, że nad żadną chorą tkanką nie górują.

Jeśli guz już sięgnął po układ chłonny, chirurgiczne usunięcie zdrów węzła chłonnego może być wymagane do minimalizowania ryzyka czerniaka udzielającego się innym częściom albo organom ciała.

 

Jeśli czerniak już udzielił się innym organom do ciała (np.. mózg, wątroba) te guzy również powinny być usunięte jeśli to możliwe. Jeśli operacja będzie niemożliwa, radioterapia albo chemioterapia może być odpowiednimi traktowaniami.

Radioterapia
Ta terapia używa zdjęć rentgenowskich by niszczyć uszkodzone cele. Zazwyczaj dotknięty obszar potrzebuje zostać potraktowanym kilkakrotnie osiągnąć dawkę, która wejdzie w życie, poleganie na wielkości i stadium guza. Dlatego terapia może trwać przez kilka tygodni.

Chemioterapia
Ten rodzaj leczenia zużywa substancje chemiczne, które mają określone działanie toksyczne na rakowatej tkance. Zapobiegający najbardziej rakowi leki są podane do żyły albo do mięśnia, paru są połknięci. Chemioterapia zazwyczaj jest udzielona w cyklach: traktowanie okres jest przed okresem zdrowienia, a więc inne traktowanie okres następuje, i tak dalej. Jest kilka chemioterapeutycznych substancji dostępny. Indywidualne czynniki takie jak rozprzestrzenianie guza, organy wpłynięto i ogólne zdrowie pacjenta zdecydują się na wybór z terapii.

 

Immunoterapia
Immunoterapia jest terapią, która pomaga poprzeć układ immunologiczny. Zazwyczaj lek dzwonił do interferonu alfa albo interleukina-2 jest wstrzyknięty pod skórze. To traktowanie może trwać całkowicie kawał czasu (do roku albo jeszcze dłuższy) i jest używany często w połączeniu z chirurgicznym usunięciem guza, radioterapią albo chemioterapią. Niestety ta terapia ma związek z kilkoma niepokojącymi efektami ubocznymi e.g. objaw grypopodobny taki jak gorączka, senność i mdłości. Czasami to również może powodować obniżenie z biały, czasami nawet erytrocyt

Ta lista możliwych opcji traktowania nie twierdzi, że być kompletna. Oprócz ustalonych traktowań to obejmuje experimantal chemia- i immuno (chemia) terapie, które są stosowane w specjalizować się centra i czyja skuteczność wciąż jest sprawdzany.

Zajmowanie się rakiem skóry może być bardzo przerażające dlatego zwracać się z prośbą o radę dermatologa, któremu ufasz i omawiać każdy aspekt twojej choroby otwarcie z nim/nią

 

Kto jest zagrożony na czerniaka?

Czerniak pojawia się wśród wszystkiego wystarczająco studiowany rasowy i grupy etniczne. Częstotliwość jego zdarzenia blisko jest powiązana z ustawodawczym kolorem skóry, i polega na geograficznej strefie. Częstość wśród ciemnoskórych grup etnicznych jest 1 na 100,000 na rok albo mniej, ale wśród ludzi rasy białej o jasnej skórze do 50 i bogatszy w jakieś obszary świata. O najwyższych wskaźnikach występowania poinformowano z Queensland, Australia z 56 nowymi przypadkami na rok na 100,000 dla mężczyzn i 43 dla kobiet. Obecna określona w przybliżeniu roczna częstość czerniaka w Stanach Zjednoczonych wśród bieli, regulowany dla takiej samej typowej populacji i przez taki sam rok (1987) jest 14 i 11. W Północnej Europie częstość jest niż 5 na 100,000 w krajach niskiego nasłonecznienia. Skórny czerniak jest najwięcej szybko zwiększając raka w upławach.Szacowało się, że roczny wzrost we wskaźnikach występowania jest pośrodku 3 i 7%, współczynniki umieralności wzrastające mniej szybko, jednak. Te oceny wskazują na podwojenie stawek co 10-20 lat. Narastające dożywotnie ryzyko na czerniaka jest teraz w porządku z 1: 25 w Australii i tym szacował się, że być w pobliżu 1: 75 w Stanach Zjednoczonych przed rokiem 2000. 1 z każdy 105 American urodzony w 1993 nabawi się czerniaka w jego albo jej całe wieki. Natomiast, ryzyko w 1935 było tylko 1 w 1,500, w 1960 1 w 500, i w 1980 1 w 250. Czerniak jest teraz do przodu najpospolitszy rak w Australii i Nowa Zelandia, siódmy najbardziej wspólny w USA i Kanadzie, dziesiąty najbardziej wspólny w Skandynawii i osiemnasty najbardziej wspólny w Zjednoczonym Królestwie. Natomiast, dla Afrykanów i Azjatów doroczny wskaźnik występowania czerniaka jest tylko 0.2 aby 0.4 na 100.000 populacja, wpływając głównie dłonie, podeszwy, i błony śluzowe.

czerniak-symptomy

Czym jest czerniak? Warto wiedzieć jak najwięcej o tej chorobie!

Czerniak (łac. melanoma malignum) to nowotwór złośliwy skóry. Stanowi ok. 1% nowotworów występujących u człowieka. We wczesnym okresie rozwoju embrionalnego melanocyty komórek barwnikowych pochodzenia neuroektodermalnego emigrują z cewy nerwowej do różnych tkanek i narządów, np. układu moczowo-płciowego, dróg oddechowych, skóry, błony śluzowej przewodu pokarmowego, opon mózgowych czy błony naczyniowej oka. Komórki te, występujące w warstwie podstawnej naskórka, syntetyzują i wydzielają melaninę, czyli swoisty barwnik warunkujący fenotyp skóry, tzw. karnację, oraz jej wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe – UV. Czerniak lokalizuje się najczęściej na skórze, ale prawie co 10. przypadek rozwija się najpierw w innych narządach, np. w gałce ocznej, błonach śluzowych jamy ustnej czy w narządach płciowych.

Należy do najbardziej złośliwych nowotworów, charakteryzuje się wczesnymi przerzutaminiską wrażliwością na leki cytostatyczne i wysoką śmiertelnością. Jednak bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby. Rokowanie na wyleczenie u pacjentów z czerniakiem rozpoznanym we wczesnym stadium rozwoju jest bardzo dobre.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów

Choroba stanowi istotny problem współczesnej onkologii i dermatologii. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowalności. Problemem jest także stosunkowo młody wiek osób zapadających na czerniaka – są to zwykle ludzie pomiędzy 30. a 50. rokiem życia – oraz związane z tym konsekwencje społeczne. Wg badań epidemiologicznych ilość zachorowań na czerniaka wzrasta średnio o 5% rocznie, a co 10 lat liczba nowych przypadków ulega podwojeniu. Wzrost zachorowań dotyczy przede wszystkim rasy białej.

Zachorowalność na czerniaka w Polsce wzrasta

Najwyższe współczynniki zachorowalności na czerniaka występują w Europie oraz wśród ludności napływowej Australii i Ameryki Północnej. Polska jest wśród krajów o niskiej zachorowalności. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2002 roku w Polsce rozpoznano 1831 nowych zachorowań na czerniaka skóry. Stawia to chorobę na 15. miejscu, jeżeli chodzi o ilość zachorowań na nowotwory złośliwe. W tym samym roku choroba była przyczyną zgonu 875 osób obu płci, w tym 424 mężczyzn i 451 kobiet, co dało 19. miejsce wśród zgonów z przyczyny nowotworu złośliwego. Surowy współczynnik umieralności wynosił wtedy 2- 3 przypadki na 100 tys. u obu płci, natomiast współczynnik standaryzowany był wyższy u mężczyzn niż u kobiet.

Czerniak (łac. melanoma malignum) to nowotwór złośliwy skóry. Stanowi ok. 1% nowotworów występujących u człowieka. Czerniak lokalizuje się najczęściej na skórze, ale prawie co 10. przypadek rozwija się najpierw w innych narządach, np. w gałce ocznej, błonach śluzowych jamy ustnej czy w narządach płciowych.

Nie tylko na świecie, ale również w Polsce obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań. Blisko trzy razy wzrosła liczba nowych przypadków zachorowań w latach 1982–2002, natomiast liczba zgonów ponad dwukrotnie. Obserwuje się natomiast nieco lepszą wyleczalność, ponieważ wskaźnik śmiertelności, czyli iloraz liczby zgonów do liczby zachorowań, zmniejszył się. W rejonach największej zachorowalności nie występują znaczące różnice wynikające z płci pacjentów. W Polsce choroba częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn i wynosi 5 zachorowań kobiet na 4 zachorowania mężczyzn. Choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn i leczenie w ich przypadku zwykle przynosi mniejsze efekty. Czerniak dotyka osób w średnim wieku, zdarza się również, chociaż rzadko, że jest diagnozowany u dzieci będących jeszcze przed okresem dojrzewania.