Farbowanie włosów jest bardzo popularne wśród kobiet w różnym wieku, zresztą również wielu mężczyzn decyduje się na taki zabieg kosmetyczny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wieloletnie stosowanie farb do włosów może negatywnie odbić się na wyglądzie fryzury. Niekiedy nawet jedna źle przeprowadzona koloryzacja przy użyciu niewłaściwego produkty może w widoczny sposób zaszkodzić włosom. Dużo mówi się o tym, że farby bez amoniaku są łagodniejsze dla włosów. Czy to prawda? Sprawdź, jakie są fakty!
Czym jest amoniak i dlaczego stosuje się go w farbach do włosów?
Amoniak jest bezbarwnym gazem lżejszym od powietrza. Posiada charakterystyczny, ostry i gryzący zapach, który jest wyraźnie wyczuwalny zwłaszcza podczas koloryzacji włosów niektórymi farbami rozjaśniającymi. To właśnie farby, dzięki którym otrzymuje się superjasne blondy, mają najwięcej amoniaku (nawet 3,2 %), natomiast w przypadku ciemniejszych odcieni stężenie może być kilka razy niższe.
Czysty amoniak jest substancją lotną i ulatnia się podczas procesu koloryzacji włosów. Amoniak jest silnie trujący, jednak w farbach do włosów, nawet tych superrozjaśniających, stosuje się jego minimalne ilości. Zdania na temat tego, czy amoniak w farbach do włosów szkodzi naszemu zdrowiu, czy nie, są podzielone. Bez wątpienia jednak amoniak ingeruje w strukturę włosów i ma wpływ na to, w jakiej pozostają one kondycji.
Za co odpowiedzialny jest amoniak podczas zabiegu farbowania włosów? Jego zadaniem jest rozpulchnienie włosa oraz odchylenie jego łusek po to, aby pigmenty mogły wniknąć do jego głębszych struktur. Farby permanentne, czyli trwałe, muszą zawierać substancję, która umożliwi barwnikom dostanie się pod łuski włosa!
Czy zmiana koloru włosów przy użyciu farby bez amoniaku jest możliwa?
Osoby mające doświadczenie z farbowaniem włosów przy użyciu produktów z amoniakiem, dość często szukają alternatywnych metod koloryzacji. Obecnie powszechnie dostępne są farby do włosów bez amoniaku, dzięki którym można zmienić kolor włosów w sposób, który pozwala zachować dobrą kondycję pasm, nawet jeśli stawia się na bardzo jasny blond! Co trzeba o nich wiedzieć? Przede wszystkim są to preparaty, które działają w sposób łagodny i jednocześnie intensywnie pielęgnują włosy. Po ich zastosowaniu włosy są pełne blasku, a także nie tracą elastyczności i zachwycają głębią koloru.
W przypadku farb półpermanentnych bez amoniaku pigmenty nie wnikają tak głęboko w strukturę włosa, jak w przypadku farb trwałych z amoniakiem. W rezultacie kolor włosów jest wielowymiarowy i wygląda naturalnie. Co istotne, po zastosowaniu farby półpermanentnej bez amoniaku odrosty są mniej widoczne niż po użyciu tradycyjnej farby, dzięki czemu można rzadziej farbować włosy.
Jak działają farby półpermanentne bez amoniaku?
Farby półtrwałe, w których nie ma amoniaku, działają na powierzchni włosa. Produkty te „otulają” włos pigmentami, które stopniowo wypłukują się, a więc koloryzacja nie jest trwała. W zależności od produktu, trwałość farby tego rodzaju wynosi do 28 myć. Co ważne, włosy po wypłukaniu barwników nie są matowe i wyblakłe, ponieważ ich własny pigment został zachowany.
Półpermanentne farby bez amoniaku cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można osiągnąć bardzo pożądany ostatnio efekt naturalnie wyglądającego, wielowymiarowego koloru włosów. Takie farby pozwalają na eksperymentowanie z różnymi odcieniami włosów, a także na odświeżanie koloru pasm pomiędzy kolejnymi farbowaniami. Pamiętaj że, półtrwałe farby często zapewniają też pokrycie siwych włosów i to nawet w 100%!
Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie zadbać o kondycję swoich włosów? Wejdź na stronę: https://ohmyhair.com.pl/.