Choroby i objawy – diagnoza – leczenie – przebieg

Postępowanie przy bólu stawów – skuteczne leczenie hamujące postęp choroby

Man Suffering From Knee Pain While Trying To Stand up

Bóle stawów mogą pojawić się w każdym wieku. Utrudniają funkcjonowanie i pogarszają jakość życia. Mogą prowadzić do nieodwracalnych deformacji, a nawet niepełnosprawności. Jak sobie z nimi radzić i jak je leczyć?

Przyczyny bóli stawów

Ból stawów zlokalizowany jest w obrębie stawów i może obejmować kaletki maziowe, ścięgna oraz więzadła. Przedłużający się ból jest sygnałem, że w obrębie stawu rozwija się stan chorobowy. Jeżeli dodatkowo występują inne objawy, takie jak obrzęk, wysoka temperatura, czy sztywność, konieczna jest wizyta u lekarza. Przyczyną pojawienia się bólu może być choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie mechaniczne, nadwyrężenie po intensywnej aktywności fizycznej lub choroby zapalne. Zwłaszcza u dzieci i osób przed 40 rokiem życia ból stawów powinien być powodem do szybkiej wizyty u lekarza.

Postępowanie przy bólu stawów

Gdy pojawi się ból stawu, należy ograniczyć jego aktywność, by nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia i nie spowodować dalszych uszkodzeń. Dopiero po ustąpieniu silnego bólu można poprawiać jego ruchomość ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Objawy zapalenia stawu i ból zmniejszą okłady z lodu wykonywane kilka razy dziennie. Przez kilka dni można samodzielnie stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Mogą one być przyjmowane doustnie lub stosowane miejscowo w postaci maści czy żelu. Znajdziemy je na stronie www.wapteka.pl.

Leczenie bólu stawów

Gdy ból nie mija przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania, by ustalić przyczynę bólu. W zależności od niej wdroży odpowiednie leczenie. Poszczególne choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne wymagają różnego sposobu postępowania. Konieczne może okazać się przyjmowanie leków, a nawet zmiana diety. Bez względu na przyczynę bólu stawów wskazana jest rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia powstrzymają zmiany zwyrodnieniowe i pomogą odzyskać sprawność.

Leczenie hamujące rozwój choroby zawsze uzależnione jest od przyczyny wystąpienia bólu. Doraźnie pomóc mogą okłady i środki przeciwbólowe, jednak o dalszym postępowaniu zdecyduje lekarz. Warto zapoznać się również z inną publikacją: Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?.