Postępowanie przy bólu stawów – skuteczne leczenie hamujące postęp choroby

Postępowanie przy bólu stawów – skuteczne leczenie hamujące postęp choroby

Bóle stawów mogą pojawić się w każdym wieku. Utrudniają funkcjonowanie i pogarszają jakość życia. Mogą prowadzić do nieodwracalnych deformacji, a nawet niepełnosprawności. Jak sobie z nimi radzić i jak je leczyć?

Przyczyny bóli stawów

Ból stawów zlokalizowany jest w obrębie stawów i może obejmować kaletki maziowe, ścięgna oraz więzadła. Przedłużający się ból jest sygnałem, że w obrębie stawu rozwija się stan chorobowy. Jeżeli dodatkowo występują inne objawy, takie jak obrzęk, wysoka temperatura, czy sztywność, konieczna jest wizyta u lekarza. Przyczyną pojawienia się bólu może być choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie mechaniczne, nadwyrężenie po intensywnej aktywności fizycznej lub choroby zapalne. Zwłaszcza u dzieci i osób przed 40 rokiem życia ból stawów powinien być powodem do szybkiej wizyty u lekarza.

Postępowanie przy bólu stawów

Gdy pojawi się ból stawu, należy ograniczyć jego aktywność, by nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia i nie spowodować dalszych uszkodzeń. Dopiero po ustąpieniu silnego bólu można poprawiać jego ruchomość ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Objawy zapalenia stawu i ból zmniejszą okłady z lodu wykonywane kilka razy dziennie. Przez kilka dni można samodzielnie stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Mogą one być przyjmowane doustnie lub stosowane miejscowo w postaci maści czy żelu.

Leczenie bólu stawów

Gdy ból nie mija przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania, by ustalić przyczynę bólu. W zależności od niej wdroży odpowiednie leczenie. Poszczególne choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne wymagają różnego sposobu postępowania. Konieczne może okazać się przyjmowanie leków, a nawet zmiana diety. Bez względu na przyczynę bólu stawów wskazana jest rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia powstrzymają zmiany zwyrodnieniowe i pomogą odzyskać sprawność.

Leczenie hamujące rozwój choroby zawsze uzależnione jest od przyczyny wystąpienia bólu. Doraźnie pomóc mogą okłady i środki przeciwbólowe, jednak o dalszym postępowaniu zdecyduje lekarz. Warto zapoznać się również z inną publikacją: Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?.