Zapalenie oskrzeli – objawy, leczenie, diagnoza, przebieg

Zapalenie oskrzeli to zapalenie kanalików doprowadzających powietrze do płuc, któremu towarzyszy zwiększone wydzielanie śluzu i jego zastój w świetle oskrzeli. Wydalenie śluzu może złagodzić objawy choroby takie jak duszność, kaszel, brak apetytu.

Bronchitis czyli zapalenie oskrzeli to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej kanaliki oskrzelowe. Choroba może występować pod dwoma postaciami: ostrą lub przewlekłą – znacznie trudniejszą do wyleczenia.

Jeśli chcemy szybko wrócić do zdrowia, proponujemy stosować naturalne zabiegi z zastsowaniem roślin leczniczych.

Wiecej w kategorii detox

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia oskrzeli.

  • Zapalenie oskrzeli może być wywołane przez wirusy, bakterie i inne cząstki, które podrażniają oskrzela
  • Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli
  • Badanie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie funkcji płuc i badania krwi są wykorzystywane do diagnozowania zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli

Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli obejmują:

  • Trwały kaszel, który może powodować powstawanie śluzu
  • Ścieranie
  • Niska gorączka i dreszcze
  • Duszności w klatce piersiowej
  • Bóle gardła
  • Bóle ciała
  • Bezdech
  • Bóle głowy
  • Zablokowany nos i zatoki

Jednym z głównych objawów ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel, który trwa kilka tygodni. Czasami może to trwać kilka miesięcy, jeśli oskrzela potrzebują dużo czasu, aby w pełni wyleczyć.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli często nasilają się dwa lub więcej razy w roku, a w miesiącach zimowych są one często gorsze.

Jednak kaszel, który odmawia odejścia, może być również oznaką innej choroby, takiej jak astma lub zapalenie płuc.
Zapalenie oskrzeli może być ostre lub przewlekłe:

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli jest krótszą chorobą, która zwykle następuje po przeziębieniu lub infekcji wirusowej, takiej jak grypa. Składa się z kaszlu ze śluzem, dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, gorączki, a czasem także z duszności. Ostre zapalenie oskrzeli trwa zazwyczaj kilka dni lub tygodni.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest poważną, trwającą chorobą charakteryzującą się przewlekłym, wytwarzającym śluz kaszlem, który trwa dłużej niż 3 miesiące w roku przez ponad 2 lata. Osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli mają różny stopień trudności w oddychaniu, a objawy mogą się nasilać w różnych okresach roku.

Jeśli przewlekłe zapalenie oskrzeli wystąpi przy rozedmie, może stać się przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (COPD).

Lzapalenie-oskrzeli-leczenie-objawyeczenie zapalenia oskrzeli

Osoby cierpiące na zapalenie oskrzeli są zazwyczaj poinstruowane, aby odpoczywały, piły płyny, oddychały ciepłym i wilgotnym powietrzem oraz przyjmowały leki zmniejszające kaszel i łagodzące ból, aby radzić sobie z objawami i ułatwić oddychanie.

Wiele przypadków ostrego zapalenia oskrzeli ustępuje bez specjalnego leczenia, ale nie ma leku na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Aby utrzymać objawy zapalenia oskrzeli pod kontrolą i złagodzić objawy, lekarze mogą zalecić:

Kaszel – chociaż kaszel nie powinien być całkowicie tłumiony, ponieważ jest to ważny sposób na wychowanie śluzu i usunięcie substancji drażniących z płuc. Jeśli chcesz kupić leki na kaszel, to jest doskonały wybór online z tysiącami opinii klientów.
Bronchodilatory – otwierają oskrzela i oczyszczają śluz.
Mukolityka – te cienkie lub rozluźniające śluz w drogach oddechowych, co ułatwia kaszelowanie plwociny.
Leki przeciwzapalne i sterydy glukokortykoidowe – są to bardziej trwałe objawy, które pomagają zmniejszyć przewlekłe stany zapalne, które mogą powodować uszkodzenia tkanek.
Terapia tlenowa – pomaga poprawić pobór tlenu, gdy oddychanie jest trudne.

Program rehabilitacji oddechowej – obejmuje pracę z terapeutą oddechowym w celu poprawy oddychania.
Antybiotyki – są skuteczne w przypadku infekcji bakteryjnych, ale nie w przypadku infekcji wirusowych. Mogą one również zapobiegać infekcjom wtórnym.

Dodatkowe środki behawioralne obejmują:

Usuwanie źródła podrażnienia płuc – na przykład poprzez zaprzestanie palenia
Używając nawilżacza – może to rozluźnić śluz i odciążyć ograniczony przepływ powietrza i świszczący oddech
Ćwiczenie – wzmocni to mięśnie biorące udział w oddychaniu.
Ćwiczenia oddechowe – np. oddychanie w torebce, które pomaga spowolnić oddychanie

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Infekcja wirusowa– Zapalenie oskrzeli jest zwykle wywoływane przez infekcję wirusową.

Zapalenie oskrzeli spowodowane jest zapaleniem oskrzeli, wirusami, bakteriami lub innymi drażniącymi cząsteczkami.

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle wywoływane przez wirusy, zazwyczaj te, które również powodują przeziębienia i grypę.

Może być również spowodowane infekcją bakteryjną i narażeniem na substancje drażniące płuca, takie jak dym tytoniowy, kurz, opary, opary i zanieczyszczenie powietrza.

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest spowodowane powtarzającym się podrażnieniem i uszkodzeniem tkanki płucnej i dróg oddechowych.

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli, z innymi przyczynami, w tym długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza, kurz i opary ze środowiska oraz powtarzające się epizody ostrego zapalenia oskrzeli.

Diagnoza zapalenia oskrzeli

Lekarz zapyta o objawy, a w szczególności o kaszel. Mogą również zapytać o historię medyczną pacjenta, czy ostatnio cierpiał na przeziębienie lub grypę, czy pali, czy też był narażony na działanie substancji takich jak kurz, opary, opary lub zanieczyszczenie powietrza.zapalenie-oskrzeli-diagnoza-leczenie

Lekarz zazwyczaj używa stetoskopu do słuchania wszelkich nieprawidłowych dźwięków w płucach. Mogą również badać śluz lub badać poziom tlenu we krwi i mogą zalecić prześwietlenie klatki piersiowej, badanie funkcji płuc płuc lub badania krwi.
Kiedy należy udać się do lekarza

Większość przypadków zapalenia oskrzeli można leczyć w domu z wypoczynkiem, lekami przeciwzapalnymi i dużą ilością płynów. Jednak w niektórych przypadkach ważne jest, aby udać się do lekarza.

Poniżej znajdują się oznaki, że wizyta u lekarza jest niezbędna:

  • Kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie.
  • Stała gorączka trwająca 3 dni lub dłużej.
  • W przypadku kumulacji śluz zawiera krew.
  • Każdy, kto ma już płuco lub serce.
  • Szybkie oddychanie i/lub bóle w klatce piersiowej.
  • Staje się senny lub zdezorientowany.
  • Jeśli zapalenie oskrzeli powtarza się

Domowe sposoby na leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie kanalzapalenie-oskrzeli-diagnoza-objawy-przyczynyików oskrzelowych wywołuje wydzielanie dużej ilości śluzu, który jest wydalany w postaci wydzieliny. Szybkie usunięcie śluzu przynosi natychmiastową ulgę chorującym, ponieważ dzięki oczyszczeniu dróg oddechowych, znacznie polepsza się przepływ powietrza.

Naturalne metody lecznicze na zapalenie oskrzeli opierają się przede wszystkim na naturalnych składnikach przeciwzapalnych, które łagodzą objawy choroby.

Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na zapalenie oskrzeli.

Domowy sposób z użyciem kurkumy

Kurkuma jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na złagodzenie objawów zapalenia oskrzeli. Roślina ta pochodzi z Indii, gdzie od czasów starożytnych była wykorzystywana do leczenia rozmaitych chorób.

Kurkumę możemy nabyć w sproszkowanej postaci a sposób jej przygotowania jest bardzo prosty: należy rozpuścić pół łyżeczki przyprawy w 1/2 szklanki ciepłego mleka. Napój powinno się pić trzy razy dziennie między posiłkami.

Chociaż nie zawsze można zapobiec ostremu lub przewlekłemu zapaleniu oskrzeli, istnieje kilka rzeczy, które mogą zmniejszyć to ryzyko:

-Nie zaczynaj palenia; rzuć palenie, jeśli już palisz.
-Unikać środków drażniących płuca, takich jak dym, kurz, opary, opary i zanieczyszczenia powietrza. Jeśli uniknięcie narażenia nie jest możliwe, należy nosić maskę, która zakrywa nos i usta.
-Myć ręce często, aby ograniczyć narażenie na zarazki i bakterie.
-Pobierz roczną szczepionkę przeciwko grypie.
-Uzyskać szczepionkę przeciw zapaleniu płuc.

Opracowane przez netlekarz.pl