7 skutecznych sposobów na haluksy.

Haluksy

Niezależnie od tego, czy jest to sezon na sandały, czy sezon na botki, możesz myśleć, że nadszedł czas, aby zrobić coś z tym dużym wybrzuszeniem wystającym u podstawy dużego palca. Pozbądź się Haluksów!

Lekarze nazywają to hallux valgus, ale możesz to znać jako haluks. Haluksy powstają, gdy kość lub tkanka w stawie na dole dużego palca przemieszcza się z miejsca. Lata niepoprawnego ruchu i nacisku na złącze zmusza duży palec do zginania się w kierunku innych, co powoduje często bolesny guzek na złączu.

Ten wspólny u podstawy duży palec dźwiga wiele z wagi podczas chodzenia, więc haluksy mogą powodować silny i stały ból. Staw może stać się tak sztywny i obolały, że buty mogą być zbyt bolesne do noszenia.

Haluksy – skutek uboczny noszenia szpilek?

Haluksy skutek uboczny

Haluksy często bywają dziedziczne, ale mogą być również wynikiem sposobu chodzenia lub noszenia butów – mówi podolog Georgeanne Botek, DPM, kierownik Sekcji Podiatrii i dyrektor medyczny kliniki Cleveland Clinic Diabetic Foot Clinic.

U kobiet pojawia się znacznie częściej niż mężczyźni, mówi dr Botek, zwłaszcza w miarę jak się starzeją.

Ludzie z elastycznymi stawami wydają się bardziej tolerować swoje haluksy, mówi dr Botek. Ale inni ze sztywnymi stawami lub zapaleniem stawów zazwyczaj mają więcej problemów z tą dolegliwością i mogą odczuwać ból wcześniej, mówi.

Jeśli rozwinie się u Ciebie to zwyrodnienie, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym. Twój lekarz może skierować cię do podologa.

Haluksy- leczenie bez operacji

Haluksy leczenie

Wszystkie haluksy są stałe, chyba że zostaną skorygowane chirurgicznie. Ale istnieją pewne środki jakie można podjąć, aby były bardziej komfortowe lub spowolnić progresję.

Dla wielu ludzi może to być po prostu kwestia odpowiedniego dopasowania butów. Wybierz buty na niskim obcasie i wygodne, które zapewnią mnóstwo miejsca na palce i najszerszą część stopy.

Utrzymuj normalną wagę.
Chroń haluks za pomocą żelowej podkładki, którą możesz kupić w aptece.
Użyj wkładek do butów, aby pomóc w prawidłowym ustawieniu stopy. Mogą to być wsporniki łukowe dostępne bez recepty lub urządzenia ortopedyczne na receptę.
Pod kierunkiem lekarza należy nosić szynę w nocy, aby trzymać palec prosto i złagodzić dyskomfort.
Należy przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.
Stosować okłady lodowe, ultradźwięki i masaż.
Kup dobrze dopasowane obuwie, które jest szerokie w okolicy palców. W sklepie, gdzie personel mierzy twoją stopę i może dopasować ci odpowiedni but.
Niektórzy pacjenci są zainteresowani leczeniem swoich haluksów poprzez rozciąganie stóp w celu wyregulowania palców lub za pomocą urządzeń takich jak przekładki między palcami lub szyny.

Haluksy- kiedy czas na operację?

Jeśli Twój haluks powoduje ból, Twój podolog może zalecić operację.

Lekarz może również zalecić operację, ponieważ haluksy mogą powodować inne bolesne problemy ze stopami, takie jak młotki, zapalenie kaletki, haluksy poniżej małego palca lub ból w kulkach stóp.

Kiedy pacjenci przychodzą w podeszłym wieku, zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że zwyrodnienie powoduje inne problemy. Dla tych pacjentów ból jest bardziej stały lub stwarza problemy z drugim palcem.

Celem operacji jest przywrócenie dużego palca do właściwej pozycji. Chirurg ustawia kości, więzadła, ścięgna i nerwy w odpowiedniej kolejności i usuwa nierówności.

Istnieje ponad 150 rodzajów chirurgii haluksów, ale chirurdzy zazwyczaj wybierają jeden z około pół tuzina powszechnie stosowanych procedur.