Pierwsze symptomy tworzenia się haluksów są zazwyczaj bagatelizowane. Dzieje się tak, ponieważ na początkowym etapie powstawania deformacji stopy ból nie jest aż tak silny, aby utrudniał codzienną aktywność, a niekiedy dolegliwości bólowe jeszcze wtedy w ogóle nie występują. Na samym początku stopa ulegająca deformacji zwykle nie boli. Dotkliwe, utrudniające codzienne funkcjonowanie bóle pojawiają się później, w wyniku rozwoju zapalenia stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca stopyZapaleniu kaletki stawu śródstopno-paliczkowego towarzyszy charakterystyczne zgrubienie skóry. Jest ono reakcją na ucisk oraz podwichnięcie stawu. Rozwój stanu zapalnego objawia się zaczerwienieniem i powstawaniem obrzęku w okolicach palucha. Haluksowy ból charakteryzuje się tym, że nie ustępuje podczas odpoczynku – ani w pozycji stojącej, ani siedzącej czy leżącej.

Najważniejszym, widocznym gołym okiem objawem jest postępujące zniekształcenie stopy – paluch ulega odchyleniu w kierunku pozostałych palców. Może on mieć zwichnięte lub podwinięte stawy. Takie ustawienie palucha nazywa się ustawieniem koślawym. W bardziej zaawansowanych deformacjach duży palec styka się z opuszką trzeciego palca stopy. Zdarzają się przypadki, gdy paluch podczas chodzenia w ogóle nie dotyka podłoża, lecz unosi się ku górze.

objawy haluksów

© bunion development/Fotolia

Wraz z rozwojem choroby, objawy haluksów stają się bardziej uciążliwe

W wyniku długotrwałej, nieleczonej i postępującej deformacji stopy powstaje wyrośl kostna i poszerza się przodostopie. Ponieważ paluch odchyla się bocznie, tworzy się bolesne wybrzuszenie. Zdjęcie RTG daje obraz głowy pierwszej kości śródstopia wystającej przyśrodkowo. Takie zdjęcie rentgenowskie pozwala ocenić stopień zaawansowania tego schorzenia. Proces stopniowego zniekształcania się stopy może trwać nawet latami. Pacjenci, którzy cierpią na haluksy, najczęściej mają też szponiaste lub młotowate ustawienie pozostałych palców.

Wraz z rozwojem deformacji stopy haluksy dają coraz więcej dolegliwości. Przy bardzo zaawansowanych zniekształceniach występuje ból na tyle mocny, że wręcz uniemożliwiający chodzenie. Wokół powstałego uwypuklenia tworzą się mniejsze stany zapalne. Dzieje się tak dlatego, że głowa wystającej kości śródstopia poddawana jest naciskowi w wyniku noszenia nieprawidłowo dobranego obuwia oraz braku ogólnej troski o stan stóp. Pacjent odczuwa ból w okolicy dużego palca, zauważa również obrzęk i zaczerwienienie skóry. Chorzy mogą też skarżyć się na ograniczone możliwości poruszania dużym palcem i na wiążący się z tym ból.

Wśród objawów palucha koślawego wymienia się również stan zapalny kaletki (jest to woreczek wypełniony śluzem) okolicy stawu śródstopno-palcowego. Objaw ten jest wynikiem ucisków i otarć wystającej kości palucha powstających podczas poruszania się. Wszystko to wiąże się z uczuciem bólu. W okolicach objętych zapaleniem pojawia się zaczerwienienie.

Skargi pacjentów dotyczą także pieczenia po stronie podeszwowej stopy pod główkami kości śródstopia. W tym miejscu można zaobserwować modzele skórne. Po stronie podeszwowej pojawiają się bolące odciski. Haluks często jest przyczyną metatarsalgii, która wiąże się z bólem podeszwy stopy.

Wystąpienie nieprzyjemnych objawów haluksów powinno skutkować natychmiastową wizytą u lekarza

Osoby borykające się z koślawym paluchem skarżą się głównie na trudności z zakładaniem obuwia. Mają w szczególności problemy z dopasowaniem jakichkolwiek butów. Niewłaściwie dobrane obuwie powoduje uciski, co z kolei wywołuje ból i utrudnia chodzenie. Pacjenci przeważnie w celu ograniczenia bólu próbują obciążać inne miejsca stopy, często pięty, aby nie stąpać zbyt mocno na obolałą okolicę palucha. Może to w konsekwencji prowadzić do rozwoju kolejnych dolegliwości i deformacji stopy. Z tego powodu długotrwale nieleczone haluksy mogą skutkować powstaniem zmian w biomechanice stopy, co znacznie wydłuża i utrudnia proces jej powrotu do zdrowia. Ważnym problemem, szczególnie dla kobiet, jest nieestetyczny wygląd stopy z haluksami. Zniekształcona stopa jest źródłem kompleksów. Nie powinno jednak być tak, że dopiero ten widoczny objaw, jakim jest zauważalna deformacja, staje się pierwszym bodźcem skłaniającym do wizyty u ortopedy.

haluksy objawy

© Artur Grom/Fotolia

Najważniejszym, widocznym gołym okiem objawem jest postępujące zniekształcenie stopy – paluch ulega odchyleniu w kierunku pozostałych palców. Może on mieć zwichnięte lub podwinięte stawy. Takie ustawienie palucha nazywa się ustawieniem koślawym.

Częstym błędem popełnianym przez osoby dotknięte deformacją stopy jest bagatelizowanie problemu nawet przez długie lata. W efekcie przez własne zaniedbanie nieświadomie doprowadzamy do trwałych zmian, między innymi w biomechanice stopy. Jeśli więc zauważymy, że z naszą stopą bądź paluchem dzieje się coś niewłaściwego – jest nieprawidłowo skierowany, tworzy się narośl czy pojawiają się bóle – powinniśmy zgłosić się niezwłocznie do ortopedy.