Co warto wiedzieć na temat bólów kręgosłupa?

Co warto wiedzieć na temat bólów kręgosłupa?

Brak ruchu, siedzący tryb życia, czy niewłaściwa dieta to jedynie góra lodowa powodów, dla których możemy mieć problemy z kręgosłupa. Kłopoty te są bardzo poważne, a z roku na rok dotykają one coraz większą liczbę osób młodych. Co warto wiedzieć ten temat? Czym jest leczenie endoskopowe?

Bóle kręgosłupa – czym są?

Jak się można domyślić, źródeł bólów kręgosłupa może być naprawdę wiele. Zaliczamy do nich choroby zwyrodnieniowe, siedzący tryb życia, czy też brak aktywności fizycznej. Schorzenia te dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiety, nie możemy jednak nie wspomnieć, że to budowa anatomiczna kobiet predysponuje właśnie panie do nieco częstszego doskwierania bólów kręgosłupa. To ciało płci pięknej charakteryzuje się znacznie słabszymi mięśniami, dlatego jest ono narażone na wiele typów przeciążeń. Co więcej, wycięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym pań jest znacznie pogłębione, co prowadzi do wielu dolegliwości bólowych w tych obszarach.

Jakie objawy występują wraz z bólami kręgosłupa?

U sporej części pacjentów poza samymi bólami kręgosłupa pojawiają się także inne symptomy, które powinny być dla nas kluczową przesłanką, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego. O czym mowa?

  • Bolesna miesiączka. Najczęściej są powiązane z miednicą, a dokładniej z rozmieszczeniem ostatnich elementów lędźwiowych kręgosłupa, a także ze stawem biodrowo-krzyżowym;
  • Bóle głowy. W większości wypadków będą one miały ścisły związek z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, niepoprawną pozycją oraz oczywiście przeciążeniem mięśni, do którego dochodzi za sprawą niewłaściwego ukrwienia;
  • Problemy z oddychaniem. Ten objaw najczęściej odnosi się do problemów z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Utrudnione oddychanie pojawia się za sprawą długotrwałego unieruchomienia w pochylonej pozycji, którą bardzo często przyjmują młode osoby pracujące przy komputerze;
  • Drętwienie rąk. Jest to bardzo charakterystyczne dla schorzeń szyjnego odcinka kręgosłupa

Jakie rodzaje bólów kręgosłupa wyróżniamy?

Zaliczamy do nich:

  • Lumbago. Jest to ból, który promieniuje wzdłuż tylnych obszarów uda od lędźwi aż do okolic podkolanowego dołu;
  • Postrzał. W tym wypadku ból występuje jedynie w okolicach lędźwiowych;
  • Rwa kulszowa. Bóle związane z tym schorzeniem promieniują od obszarów lędźwiowych aż przez cały nerw kulszowy.

Dyskopatia lędźwiowa, czyli wyżej opisane problemy to w większości wypadków skutek wypadnięcia lub też przesunięcia się włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego jądra miażdżystego z jego prawowitego miejsca, czyli szpary międzykręgowej prosto do kanału kręgowego.

Endoskopowe leczenie kręgosłupa – jak to wygląda?

Wykorzystanie endoskopu do leczenia schorzeń kręgosłupa to modernistyczna metoda, która staje się coraz popularniejsza. Dzięki niej lekarze są w stanie swobodnie usunąć przepuklinę krążka międzykręgowego w małoinwazyjny sposób. Sposobów wykorzystania endoskopii w leczeniu schorzeń kręgosłupa jest naprawdę wiele, a to, która zostanie wybrana, zależne jest od danego pacjenta oraz choroby, z jaką się boryka. 

Co warto wiedzieć na temat bólów kręgosłupa?
Co warto wiedzieć na temat bólów kręgosłupa?
Co warto wiedzieć na temat bólów kręgosłupa?