Odkąd nowoczesna protetyka zaczęła się rozwijać w błyskawicznym tempie, dla pacjentów pojawiła się nadzieja na trwałe, skuteczne leczenie protetyczne zębów utraconych na skutek zepsucia czy chorób. Uzupełnienia protetyczne wybierane są nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na chęć poprawy jakości życia – chęci przywrócenia utraconych funkcji na powierzchniach żujących zębów – pacjenta interesuje bowiem najczęściej powrót do stanu sprzed choroby.
W takim razie pojawia się kilka pytań, między innymi o to. na czym polega leczenie protetyczne w jamie ustnej, jak się ma ono do funkcji zębów przebarwionych, ale też, co wybrać: jeśli nie korony protetyczne, to może most protetyczny lub implant zębowy? Co będzie lepsze?
Czym jest protetyka i na czym polega leczenie protetyczne?
Protetyka to dział stomatologii, która wykonuje między innymi uzupełnienia protetyczne ruchome oraz stałe czy protezy szkieletowe. Leczenie protetyczne jest dedykowane osobom, które pracują nad poprawą wyglądu zębów oraz odtworzeniem pierwotnej, utraconej możliwości jedzenia na skutek chorób lub utraty zębów na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Słowem, jeśli chcesz uzupełnić braki zębowe w łuku zębowym i chcesz poczuć się znów, jakbyś miał własne zęby, potrzebujesz właśnie leczenia protetycznego. To ważne również dla dobrego samopoczucia – zabiegi uzupełniające brak zębów i stworzenie pięknych licówek zwiększa poczucie komfortu oraz pewność siebie.
Uzupełnienia protetyczne – rodzaje
Dwoma najpopularniejszymi dzisiaj sposobami na uzupełnienie ubytków w zębach własnych oraz sposób na zniwelowanie wad zgryzu, jest implant zęba oraz most protetyczny. Oczywiście protetyk stomatolog może zaproponować zastosowanie protezy szkieletowej, uzupełnienia typu onlay, protezy częściowe czy protezy ruchome, wkłady koronowe czy uzupełnienia stałe, wykończone przez licówki porcelanowe. Efekt ma być jeden: przywrócone prawidłowe funkcje żucia oraz przywrócenie własnej wartości dzięki temu, że poprawia się też wygląd twarzy.
Niezbędna zawsze jest najpierw konsultacja protetyczna dotycząca najlepszych w danym przypadku uzupełnień protetycznych, mająca miejsce zawsze w specjalistycznej pracowni protetycznej. Specjalista na miejscu określi, czy zęby są nieprawidłowej wielkości, stwierdzi na przykład, czy nie będą potrzebne wkłady koronowo korzeniowe lub inne, mające przywrócić pierwotny stan i wygląd jamy ustnej pacjenta. Dobrze jednak, by ten wcześniej wiedział co nieco na temat przyszłości swoich zębów i czekającej go protezy – zrobionej na przykład na podbudowie metalowej, bez pozostałych zębów. Co w takim razie będzie optymalnym rozwiązaniem dla Twoich zębów?
Most protetyczny – zalety i wady
Most protetyczny podobny jest nieco do korony i jest rekomendowany pacjentom posiadającym nieznaczny ubytek w otoczeniu swoich własnych, zdrowych zębów. Wtedy część protezy zawieszona jest i wspiera się właśnie na nich. Zaletą jest też fakt, że most równie dobrze można wykonać na wstawionych wcześniej implantach. Warto przy tym zapytać stomatologa, jaki wpływ może mieć most protetyczny na błonę śluzową jamy ustnej. Również w zakresie estetyki to rozwiązanie jest jednym z polecanych – piękne licówki porcelanowe pięknie się prezentują. To opcja nieco tańsza od implantu, a więc chętniej wybierana przez osoby z ograniczonym budżetem. Jeśli chodzi o to uzupełnienie, wybierane jest też w miarę możliwości przez osoby starsze, które mają zbyt słabe kości, aby móc zastosować wkręcane implanty zęba. Protetyk zawsze w pierwszej kolejności ocenia, czy leczenie ubytków powstałych w wyniku urazu jest możliwe w taki, czy w inny sposób.
Są też i minusy tego rozwiązania. Aby powstałe w uzębieniu dziury były wypełnione w sposób komfortowy dla pacjenta, konieczne jest szlifowanie powierzchni sąsiadujących z protezą zębów bez względu na ich stan, co zawsze je osłabi. Minusem jest też spowolnienie, ale nie zaniechanie, tracenia tkanki kostnej, znajdującej się pod mostem.
Implant zębowy – zalety i wady
Trzeba zacząć od tego, że implant to dość droga proteza, która wymaga posiadania przez pacjenta naprawdę mocnych kości, w które ten implant może zostać wkręcony na stałe. Wszczepiony implant, na którym zostaną osadzone korony, świetnie spełnia swoją rolę. Nie wymaga też szlifowania innych zębów. Proteza tego typu jest bardzo trwała, a przy tym do złudzenia przypomina naturalne zęby – wszystko przez dobrej jakości, dopasowane kolorystycznie do zęba, licówki. To jeden z lepszych i nowocześniejszych sposobów na dziury i większe luki w uzębieniu. Dzięki temu kości zęba nie ulegają procesowi zaniku, jak się to ma w przypadku mostów. Takie rozwiązanie daje tez doskonałą bazę pod korony zęba, które są mocno osadzone na implantach. Minusem, poza ceną, jest czas. Proteza tego typu potrzebuje nawet miesięcy na to, by się zgrać z kośćmi zęba. Dopiero po tym czasie możliwe jest założenie korony, ale jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to takie korony wyglądają znacznie przyjemniej dla oczu. Coraz częściej stosowane są też wkładki i nakładki protetyczne Onlay i Inlay. Każda z nich różni się sposobem zastosowania.
Most czy implant – co wybrać?
Wszystko zależy od tego, jaki budżet zakładasz na leczenie zębów. W grę wchodzą też kwestie estetyczne oraz to, czy posiadasz wokoło ubytku swoje własne, zdrowe zęby. W każdym przypadku warto najpierw skonsultować się z dobrym protetykiem.
Materiał przygotowany we współpracy z lekarzem stomatologiem Ewą Pawlak
- Uro Up Forte – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- AuraSlim – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Parasintos – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Exurol – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?
- Viziton – opinie, efekty, działanie, skład, cena i gdzie kupić?