Jak przesunąć okres – bezpieczne i sprawdzone sposoby

Miesiączka, choć jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, bywa dla kobiet problematyczna. Do niedogodności związanych z nią należą przede wszystkim odczuwanie silnego niekiedy bólu podbrzusza, napięcie i wahania nastroju oraz niedogodności związane z koniecznością zmiany środków higienicznych – podpasek, tamponów.

Jak przesunąć okres - bezpieczne i sprawdzone sposoby

Nic więc dziwnego, że kobietom zdarza się szukać informacji o możliwościach przesunięcia terminu kolejnej miesiączki przed wyjazdem na wakacje, ważnym egzaminem, szkoleniem lub imprezą. Czy przesunięcie okresu jest możliwe? Jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie? Czy wpływa na płodność? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

Jak przesunąć okres przy użyciu tabletek antykoncepcyjnych?

W przypadku kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa syntetyczne hormony (tabletki dwuskładnikowe) przesunąć miesiączkę jest bardzo łatwo – wystarczy po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra nie robić tygodniowej przerwy, tylko rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania. W ten sposób nastąpi zatrzymanie okresu. Krwawienie pojawia się dopiero po odstawieniu tabletek.

W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej dwu- i trójfazowej konieczny jest kontakt z lekarzem w celu opóźnienia okresu. Powodem tego jest fakt, iż opakowanie zawiera tabletki o różnych dawkach hormonów.

Przesunięcie miesiączki u kobiet niestosujących tabletek antykoncepcyjnych

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że przesunięcie okresu możliwe jest także u osób niestosujących preparatów hormonalnych. W tym celu stosuje się specjalne hormonalne tabletki na opóźnienie okresu, które należy przyjąć na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Dostępne są one w sprzedaży jedynie na receptę i należy je stosować wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Leki na opóźnienie okresu nie są nowością na rynku – od lat lekarze ginekolodzy stosują je u pacjentek zmagających się z krwawieniami bezowulacyjnymi, w celu przeciwdziałania rozrostowi śluzówki macicy oraz u pacjentek przyjmujących estrogeny. Stosowanie tabletek hormonalnych na opóźnienie miesiączki polecane jest jednak w przypadku kobiet mających regularny cykl miesiączkowy.

Tabletki mające na celu przesunąć miesiączkę zawierają w swoim składzie syntetyczny progesteron – hormon wydzielany przez organizm w fazie lutealnej, czyli okresie między owulacją a wystąpieniem krwawienia. W tym czasie poziom progesteronu naturalnie obniża się, a skutkiem tego przygotowana na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej błona śluzowa macicy zaczyna się łuszczyć i rozpadać, a następnie jest wydalana z organizmu w postaci comiesięcznej menstruacji.

Dostarczając w tym czasie do organizmu progesteron, możemy powstrzymać proces rozpadu błony śluzowej macicy i tym samym opóźnić wystąpienie krwawienia. Podobnie stałoby się, gdybyś w danym cyklu zaszła w ciążę – pusty pęcherzyk jajnikowy zmieniłby się w tak zwane ciałko żółte i rozpoczął produkcję hormonów służących podtrzymaniu ciąży, między innymi właśnie progesteron.

Tabletki na opóźnienie okresu zawierają syntetyczny progesteron, który w ten właśnie sposób tymczasowo hamuje miesiączkę. Przyjmowane są one przez pacjentkę podjęzykowo lub dopochwowo. Po zakończeniu ich przyjmowania krwawienie pojawi się po kilku dniach.

Czy opóźnienie okresu wpływa na płodność w danym cyklu miesiączkowym?

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną efekt braku ryzyka zajścia w ciążę utrzymuje się przez cały okres ich stosowania i obejmuje, rzecz jasna, tygodniową przerwę pomiędzy kolejnymi cyklami zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie działają plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Jeżeli zdecydujesz się odstawić antykoncepcję hormonalną, Twoja płodność powróci w naturalny sposób – czasami staje się to już w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Natomiast tabletki hormonalne używane, aby przesunąć okres, nie mają działania antykoncepcyjnego. Celem ich stosowania jest wyłącznie opóźnić comiesięczne krwawienie.

Dla kogo przeznaczone są tabletki na przesunięcie miesiączki?

Z metody przesuwania miesiączki za pomocą tabletek hormonalnych skorzystać mogą kobiety, które:

  • planują urlop, wyjazd na wakacje lub inne wydarzenie i nie chcą się w tym czasie martwić miesiączką,
  • nie stosują antykoncepcji dwuskładnikowej, za pomocą której mogłyby przesunąć termin krwawienia miesięcznego,
  • cierpią na endometriozę lub mięśniaki macicy i wynikające z tych schorzeń bolesne i obfite krwawienia,
  • miewają cykle bezowulacyjne.

Jak przesunąć okres - bezpieczne i sprawdzone sposoby

Czy stosowanie tabletek na opóźnienie okresu może powodować skutki uboczne?

Jeśli chcesz jednorazowo przesunąć okres tabletkami i w pełni zastosujesz się do zaleceń lekarza dotyczących ich stosowania – nie musisz obawiać się wystąpienia skutków ubocznych. U niektórych kobiet zdarzają się jedynie niezbyt uciążliwe plamienia i wzdęcia.

Jeśli jednak zdarza Ci się opóźnić okres wiele razy z rzędu, możesz spodziewać się pojawienia niepożądanych objawów, do których należą między innymi:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej i płodności,
  • rozregulowanie cyklu miesiączkowego,
  • obfite krwawienie miesiączkowe i towarzyszące mu bóle brzucha,
  • zaostrzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • zatrzymywanie wody w organizmie.

Dlatego każda kobieta planująca opóźnić okres powinna stosować leki hormonalne wyłącznie pod opieką lekarza.

Domowe metody – czy są skuteczne?

Na kobiecych forach internetowych znajdziesz sporo porad dotyczących przesuwania miesiączki domowymi sposobami. Należą do nich między innymi gorące kąpiele, picie naparów ziołowych czy zażywanie dużych dawek witaminy C. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że mogą one opóźnić czy też przyspieszyć okres.

Za wystąpienie krwawienia miesięcznego odpowiadają zmiany hormonalne następujące w organizmie kobiety, a więc w proces ten można skutecznie ingerować wyłącznie poprzez podanie syntetycznych hormonów w odpowiednim czasie i odpowiednich dawkach.

Podsumowanie

Teraz już wiesz jak skutecznie opóźnić okres, zahamować go na czas czekających Cię ważnych wydarzeń. Jeśli potrzebujesz skorzystać z takiej możliwości, skonsultuj się z lekarzem, który bezpiecznie przeprowadzi Cię przez ten proces.

Jak przesunąć okres - bezpieczne i sprawdzone sposoby Wśród naszych suplementów na potencję, warto zwrócić uwagę na Vigordic, suplement który cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami. Jest także Pleasure Duo, unikalny suplement przeznaczony zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Nie można zapomnieć o Virtisan, który jest znanym i cenionym produktem na poprawę męskiej sprawności.


Wśród naszych suplementów na potencję, warto zwrócić uwagę na Vigordic, suplement który cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami. Jest także Pleasure Duo, unikalny suplement przeznaczony zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Nie można zapomnieć o Virtisan, który jest znanym i cenionym produktem na poprawę męskiej sprawności.

Jesteśmy tu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące naszych produktów. Zapraszamy do skontaktowania się z nami przez formularz kontaktowy na naszej stronie.