Lekarz przez Internet – wszystko, co warto wiedzieć o współczesnych praktykach

Aktualnie świat pędzi do przodu, wszystko się zmienia i podporządkowuje życiu w Internecie. Dodatkowo, wielu osobom pandemia covid 19 pokrzyżowała plany. Zamknięcie w domach spowodowało, że mieliśmy problem nawet z wyjściem do lekarza. Aby zaspokoić potrzeby każdego człowieka, lekarze szybko wpłynęli do Internetu, aby móc kontaktować się ze swoimi pacjentami. Powstały słynne do dzisiaj teleporady oraz wideoporady, które mogą pochwalić się doskonałą formą. Konsultacje online to niebywały sposób leczenie, który może sprawdzić się w niektórych profesjach. Zastanawiasz się, kiedy warto skorzystać z porady lekarskiej w formie konsultacji online? A może lepiej jest zawitać do przychodni bezpośrednio? Czy można otrzymać receptę, jeśli podstawą jest jedynie konsultacja online?

Konsultacja online – kiedy warto z niej skorzystać?

Zastanawiasz się, jak działa konsultacja online i kiedy warto z niej skorzystać? Konsultację online mogą umówić dla siebie osoby, które czują się dobrze, jednak chcą odnowić receptę na leki, które biorą od dłuższego czasu, regularnie i nie potrzebują ich zmieniać. Lekarz online może śmiało wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne, bez konieczności robienia co wizytę badań. Jeśli nie chce wychodzić z domu, złapało Cię zwykłe przeziębienie, również możesz zdecydować się na wizytę online. Lekarz rodzinny prowadzący telekonsultację bez większego problemu może wypisać Ci zwolnienie lekarskie. Ponadto, jest w stanie podać Ci konkretne zalecenia, lek bez recepty, jak i na receptę. Wszystko zależy od tego, jak się czujesz i jak to opiszesz lekarzowi.

W jakich sprawach lepiej wybrać się do przychodni?

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebne są odpowiednie leki, jakich kompetentny lekarz nie jest w stanie zapisać Ci bez obejrzenia, osłuchania pacjenta. Wtedy, znacznie lepszym wyborem jest udanie się do przychodni. Nie wszystko da się załatwić przez interent, a jak wiadomo, ze zdrowiem lepiej nie igrać. W sytuacji, kiedy lekarz będzie musiał obejrzeć Twoje gardło, nos, uszy, oczy czy cokolwiek innego na Twoim ciele, koniecznością jest udanie się do lekarza osobiście. W takiej sytuacji priorytetem jest trafna diagnoza oraz odpowiednio dobrane leki, które pomogą w walce z dolegliwościami. Profesjonalne podejście do pacjenta to klucz do tego, aby wrócić kolejnym razem do tego samego lekarza.

Konsultacja lekarska online – jacy specjaliści są dostępni w takiej formie?

Mnóstwo osób decyduje się na konsultację lekarską przez Internet z wielu powodów. Jeśli jesteś wieloletnią pacjentką lekarza ginekologa i potrzebujesz jedynie recepty na terapię hormonalną, możesz wybrać konsultację online, o ile ten lekarz taką oferuje. W takiej sytuacji otrzymasz potrzebną receptę, bez sprawdzania stanu zdrowia pacjentki.

Jakiego specjalistę jeszcze możesz wybrać? W ten sposób dostępni są lekarze rodzinni, ginekolog, czasem również dentysta. Choć może wydawać się to nieco dziwne, online dostępni są również endokrynolodzy, dermatolodzy, kardiolodzy czy alergolodzy. Lista jest dość długa i ciężko byłoby umieścić tutaj każdego. Konsultacja online może być ciekawym wyborem, jeśli jest to pierwsza wizyta, jeśli chcesz zapoznać się z problemem, usłyszeć rady, możliwe opcje działania.  

Konsultacje online – zalety i wady

Choć mnóstwo osób jest zadowolonych z dostępności konsultacji online, są i tacy, którzy wypowiadają się o nich negatywnie. Oczywiście tutaj wszystko zależy, ponieważ forma ta ma swoje wady, jak i zalety.

Są sytuacje w życiu, kiedy potrzebna jest pilna pomoc, jednak pacjent nie jest w stanie udać się fizycznie do lekarza. Może mieć problem z wizytą, dlatego w takiej sytuacji sprawdzi się opcja telekonsultacji. Wizyta kontrolna może zaś być zalecana w celu sprawdzenia efektów leczenia.

Duże wątpliwości budzi fakt, że podczas telekonsultacji nie ma możliwości zbadania pacjenta, tak jak to się odbywa w gabinecie. Lekarz nie widzi pacjenta, nie jest w stanie ocenić jego wyglądu, nie ma możliwości spojrzenia na niektóre części ciała, wnętrze jamy ustnej. A w przypadku niektórych chorób od razu widać bądź słychać, czego dotyczy schorzenie.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta i jak się na nie zalogować?

Twoim wyborem jest e-konsultacja? Jeśli tak, koniecznie załóż konto na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. To tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz zalecenia z wizyt, jakie odbyto online. Wystarczy założyć na tej platformie swoje konto, by móc sprawdzić, czy nie została wypisana recepta. Jest to też ciekawe rozwiązanie, które pomaga znacznej liczbie osób na monitorowanie chorób. Wystarczy wejść na specjalną stronę rządową, a następnie postępować według wytycznych, aby założyć tam swoje konto i się zalogować.

E-konsultacja i recepta online – gdzie można ją zrealizować?

Zastanawiasz się, czy Twoja recepta online może zostać wykupiona w każdej aptece? Na szczęście tak – nie ma ograniczenia ani żadnych wytycznych co do kupowania leków. Konkretna apteka jest jedynie Twoim osobistym wyborem. Jeśli chcesz umówić wizytę lekarską ze specjalistą, szukaj ich na nachrobe.pl.