Na jaki okres można otrzymać e-zwolnienie lekarskie?

Życie pisze różne scenariusze, w których zbieg zdarzeń toczy się czasem niespodziewanie. Do takich okoliczności należy m.in. nagła choroba, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie i rujnuje nasz cały plan dnia. Dotyczy się to również pracy oraz studiowania, które wymagają od nas całkowitej sprawności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Na szczęście żyjemy w dobie Internetu, w którym dostępne jest e-zwolnienie lekarskie wydawane od ręki. Jak długo takie zaświadczenie jest ważne? Odpowiadamy.

Zwolnienie lekarskie online – w jakich sytuacjach jest wydawane?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie obecnie cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, ze względu na swoją praktyczność oraz wygodę. Taką możliwość wprowadzono w Polsce już w 2018 roku i od tamtej pory coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z niej. Jest to bowiem dogodna forma zaświadczenia, która nie wymaga przekraczania progu domu i można ją dostać z każdego miejsca w naszym kraju. E-zwolnienie lekarskie wydawane jest wówczas, gdy pracownik nie jest zdatny do wykonywania swoich obowiązków. Opcja nie pomija także chorych studentów, którzy przez swój stan zdrowia nie mogą pojawić się na obowiązkowych zajęciach odbywających się na uczelni. 

Oprócz tego zaświadczenie obowiązuje w momencie, kiedy jesteśmy zobligowani do osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub przebywamy w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Jakie zalety ma L4 online?

O superlatywach zwolnienia lekarskiego online można by było rozwodzić się godzinami, aczkolwiek my wspomnimy tylko o kilku z nich. Po pierwsze otrzymanie zaświadczenia to kwestia kilkudziesięciu minut. W dzisiejszym świecie czas jest na wagę złota, dlatego też nie warto go tracić na czekaniu w kolejce, która w przychodniach ciągnie się czasem godzinami. Zapewne większość z nas doświadczyła w swoim życiu nagłej choroby, która utrudniała wykonywanie codziennych czynności. W takiej sytuacji tradycyjna konsultacja tego samego dnia jest praktycznie niemożliwa, ponieważ lekarze mają ustalony kalendarz, który nierzadko jest cały zapełniony. Inaczej to jednak wygląda w przypadku e-zwolnień, które wydawane są przez profesjonalne strony internetowe. Zatrudniony szereg wykwalifikowanych specjalistów jest dostępnych dla pacjentów przez całą dobę, dzięki czemu sprawnie i szybko zajmują się ich problemem. Ponadto w takich firmach pracuje stosunkowo duża liczba doświadczonych lekarzy, co sprawia, że wielu chorych może zgłaszać się w tym samym czasie.

Inną zaletą e-zwolnień jest wygoda, którą zapewniają. Takiego dokumentu nie trzeba bowiem dostarczać do miejsca zatrudnienia, ponieważ jest ono automatycznie wysyłane do systemu ZUS. Pracodawca lub zarządca uczelni nie może zatem wymagać od Ciebie wręczenia zwolnienia osobiście. W dodatku, aby otrzymać zaświadczenie, nie musisz opuszczać swojego domu. Jest to niezwykle cenny atut, zwłaszcza że choroby nierzadko dają o sobie znać nieprzyjemnymi symptomami, które wprawiają nas w dyskomfort.

Na jak długo może zostać wydane e-zwolnienie lekarskie?

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, samozatrudnienie bądź zlecenie, mogą uzyskać maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku kalendarzowym. Warto zaznaczyć, że przyczyna wystawienia zaświadczenia nie ma na to żadnego wpływu, dlatego też absolutnie nie powinna być brana pod uwagę przez pracodawcę. Zwolnienie elektroniczne w większości przypadków otrzymywane jest na okres od 5 do 7 dni, niemniej jednak może ono zostać przedłużone w trakcie wizyty kontrolnej.

Rodzice opiekujący się swoimi pociechami do lat 14, mogą przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 60 dni w roku kalendarzowym, natomiast ci zajmujący się dziećmi powyżej 14 roku życia – maksymalnie przez 2 tygodnie. Dokument może zostać również wystawiony wówczas, gdy maluch, który nie ukończył 8 roku życia, nie ma możliwości pójścia do żłobka lub przedszkola (przez zamknięcie placówek), a nikt inny z rodziny nie może przejąć nad nim pieczy.

FAQ:

  • Co to jest e-zwolnienie?

Jest zwolnienie w formie elektronicznej, które automatycznie zostaje przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek oraz do systemu ZUS-u. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala uporządkować działanie służby zdrowia i zminimalizować zbędną biurokrację.

  • Czy warto starać się o e-zwolnienie?

Jeżeli chcesz podnieć swój komfort życia, a wygoda jest dla Ciebie priorytetem to zdecydowanie tak. Dzięki zwolnieniu elektronicznemu nie musisz wychodzić z domu, a ponadto możesz je otrzymać z dowolnego miejsca w Polsce, a nawet i na świecie. Wypełnienie ankiety medycznej zajmuje niecałe 5 minut, a jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu.

  • W jakich przypadkach wydawane jest e-zwolnienie lekarskie?

Dokument wypisywany jest w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest zachorowanie, które uniemożliwia pobyt w pracy lub na uczelni. Druga natomiast dotyczy członka rodziny, który wymaga opieki przez m.in. chorobę. Trzeci przypadek zaś obejmuje hospitalizację w stacjonarnej placówce opieki zdrowotnej.