Urlop w górach – z czworonogiem czy bez niego?

urlop z psem w gorach

Nie wszyscy lubimy wygrzewać się w słońcu – wielu z nas woli górskie wędrówki zimą. W momencie gdy posiadamy czworonożnego przyjaciela, zapewne będziemy się zastanawiać, czy brać go ze sobą w podróż czy raczej zostawić pod bezpieczną opieką? Każdy rozsądny właściciel powinien rozważyć za i przeciw obu tych rozwiązań.

Brać ze sobą pupila czy nie brać?

W momencie, gdy decydujemy się wziąć ze sobą pupila w zimową podróż, musimy pamiętać o tym, że chociaż pies zazwyczaj chętnie będzie nam towarzyszył, tak kot odwrotnie – może przeżyć spory stres związany z podróżą. Ponadto powinniśmy mieć na względzie, że odporność psów i kotów w mroźną pogodę zdecydowanie spada – z tego względu musimy się zastanowić, jak nasz pupil reaguje na gwałtowne zmiany temperatur i na tej podstawie zdecydować, czy weźmiemy go ze sobą. Nasz wybór powinien być tu podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem i zdrowiem zwierzaka, aby niepotrzebnie nie odchorował on naszej wyjazdowej „fanaberii”.

W góry z psem – co wziąć ze sobą?

W momencie, gdy planujemy przemierzać górskie szlaki z psiakiem, wówczas powinniśmy wyposażyć się w szelki, które będą do niego dobrze dobrane i zapewnią mu komfort poruszania się w trudnych warunkach. Taki sprzęt najpierw należy przetestować na spokojnie przed wyjazdem i sprawdzić, czy aby na pewno nigdzie nie obciera pupila. W trudnych warunkach może przydać się również smycz z amortyzatorem, która zniweluje psie szarpnięcia i uchroni nas przed wywrotką.

Koniecznie powinniśmy mieć ze sobą również wodę oraz jedzenie dla psa, które będzie mógł spożyć, gdy zrobimy sobie przerwę w wędrówce. Należy przy tym pamiętać, że po jedzeniu pies powinien odczekać około 30 minut przed powrotem w trasę.

W czasie wędrówki musimy regularnie sprawdzać psie łapie i monitorować, czy nie przyczepiły się do nich lodowe kule, które mogą powodować spory ból naszemu pupilowi, podczas poruszania się.

Na wszelki wypadek warto również zabrać ze sobą koc termiczny, aby w razie potrzeby móc ogrzać zarówno siebie, jak i psa.

A może jednak hotel?

Jeśli jednak zdecydujemy się na oddanie naszego pupila w bezpieczne ręce na czas urlopu, możemy zdecydować się na umieszczenie naszego czworonożnego przyjaciela w hotelu dla zwierząt. W profesjonalnym, sprawdzonym ośrodku uzyska on najlepszą opiekę (w dobrych ośrodkach w cenę pobytu wliczona jest również codzienna pielęgnacja psów i kotów), dzięki czemu będziemy mogli w pełni odprężyć się podczas zimowego wyjazdu.